• Join over 1.2 million students every month
  • Accelerate your learning by 29%
  • Unlimited access from just £6.99 per month

Calculating the Cost of all the Resources

Extracts from this document...

Introduction

Name the product: 12 inch high quality pizza Material resources Toppings Cheese - 400g of Cathedral City White cheddar cheese, �1.53, Bought from Asda. Sweetcorn - 198g of Green Giant Organic sweetcorn, �0.60, Bought from Asda. Green Chilies - 50g of ASDA Thin chilies, �0.69, Bought from Asda. Chicken - 1,000g of Supertop Plain Diced Chicken, �6.99, Bought from Asda. For Base: Water - 200ml for tap water All-purpose flour - 1,000g of Doves Farm Plain white flour, �1.87, Bought from Asda Olive oil - 1,000ml of Olive Oil, Extra Virgin, Mr. Organic, �7.99, Bought from Abelandcole Honey - 340g of Organic Wildflower Honey, Clear, Littleover Apiary, �2.99, Bought from Abelandcole Salt - 250g of Geo Organic Atlantic sea salt, �1.29, Bought from Asda Yeast -125g of Quick Yeast, Doves, �0.99, Bought from Abelandcole For pizza sauce: Onion - 3 ASDA Organic Onions, �0.97, Bought from Asda Olive oil - use same olive oil in base Garlic - 3 bulbs of ASDA Organic Garlic, �0.70, Bought from Asda Chopped tomatoes - 2,400g of Napolina Chopped tomatoes, �3.00, Bought from Asda Oregano - 75g of Greenfields Oregan, 2 for �2.00, Bought from Asda Fresh basil - 150g of Fresh Basil Pesto, �4.50, Bought from Abelandcole Salt - Use same salt used in base Pepper - 63g of Black Peppercorns, Fairtrade, �2.25, Bought from Abelandcole. ...read more.

Middle

For my pizza, the mortar will only be used to ground the black peppercorn into powder which will be put into the pizza sauce. * Grater - 2 Joseph Joseph Fold Flat Graters - Bought from CharliesDirect. Each one costs �7.99; therefore 2 will cost �15.98 The cheese grater is used to grate the cheese into small pieces which can be scattered all over the pizza. I have bought 2 of these as its only function is to grate the cheese nothing else therefore buying 3 would be a waste of money. * Oven mitts - 3 pairs of Black stripe oven gloves - Bought from Debenhams. Each one costs �5.00; therefore 3 will cost �15.00. The oven mitts are used for safety reason when taking out the pizza tray out the oven as it is extremely hot. 3 pairs of these have been bought so each of the kitchen employees including myself can use them. * Hair nets - 2 packets of Sienna Hair nets - clear & brown - Bought from ASDA. Each one costs �1.50; therefore 2 will cost �3.00 These hair nets are used for hygienic reason - to stop hair from falling on the food. Each pack contains 4 hair nets are 2 packets have been bought as some will be disposed of when it is used for a while * Wet floor signs - 3 Caution Wet Floor A Frame Safety Sign - Bought from Screwfix. ...read more.

Conclusion

This means that in 1 and a half hours, 12 pizzas can be prepared and baked. In a typical day of 7 hours (including lunch break), roughly 52 pizzas can be made. However I have estimated that I will sell only 50 pizzas a day because a few pizzas may get burnt whilst in the oven or may accidently fall on the floor. Low quality: Costs for your business to make this version: Unit Price= �0.84 No. Units sold per day = 50 Total Cost to business per week (6 days) = �252.00 Revenue for your business for this version Selling Price = �4.99 No. Units sold per day = 50 Total Revenue to business for week (6 days) = �1,497.00 Profit = Revenue - Costs Profit = �1,497 - �252.00 Profit = �1245.00 Total profit made in a week: �1245.00 - �910.08 = �334.92 High Quality: Costs for your business to make this version: Unit Price= �4.32 No. Units sold per day = 50 Total Cost to business per week (6 days) = �1,296.00 Revenue for your business for this version Selling Price = �11.99 No. Units sold per day = 50 Total Revenue to business for week (6 days) = �3,597.00 Profit = Revenue - Costs Profit = �3,597.00 - �1,296.00 Profit = �2,301 Total profit made in a week: �2,301.00 - �1,015.05 = �1285.95 ?? ?? ?? ?? Task 3 - Calculating the Cost of all the Resources ...read more.

The above preview is unformatted text

This student written piece of work is one of many that can be found in our AS and A Level Marketing & Research section.

Found what you're looking for?

  • Start learning 29% faster today
  • 150,000+ documents available
  • Just £6.99 a month

Not the one? Search for your essay title...
  • Join over 1.2 million students every month
  • Accelerate your learning by 29%
  • Unlimited access from just £6.99 per month

See related essaysSee related essays

Related AS and A Level Marketing & Research essays

  1. Marked by a teacher

    Marketing case studies - Asda and John Lewis

    3 star(s)

    There is also a George store which just sells the clothing range. Promotion ASDA George range is normally promoted on billboards. But they also promote in other ways like for example in magazines, newspapers, television and in the store. They also have a celebrity promoting the cloths so when people

  2. BTEC BUSINESS UNIT 2

    * Time costs - Members of the benchmarking team will be investing time in researching problems, finding exceptional companies to study, visits, and implementation. This will take them away from their regular tasks for part of each day so additional staff might be required.

  1. business planning unit 8

    Once this is achieved, the price is increased. This is the type of pricing strategy I will be using for my product. The pricing strategy will need to be cheap but effective method because of Galaxo's low budget. Therefore Galaxo has decided to choose the penetration pricing, by starting with low pricing and gradually increasing the price once the market share has been achieved.

  2. Motivation at Pizza hut 9.1

    with manager MASLOW Maslow developed a hierarchy in which basic needs, low level needs such as psychological requirements and safety needs must be satisfied before higher- level needs, such as self- actualization needs are pursued. Psychological needs These needs are the basic needs one needs to sustain life, such as, air, water, sleep, etc.

  1. I am going to be writing about the concepts of marketing distinctiveness of the ...

    people might not consider smoking because of the labels that have been put on them. Acceptable language In a add they should use acceptable languages and on the products they are advertising they shouldn't use any unacceptable words or language or anything that is insulting.

  2. Unit 2 Investigating business

    We aim to provide services to our customers at low cost but still using good quality products. Our objectives are too: * Improve my product * Provide new offers * More exotic food The customers will also need to let the cooks know what time they will need to arrive

  1. unit 2 recruitment in the work place

    Organisations might find it easier by eliminating candidates so they left with just one suitable person. Depending on how well the interviews performed and the type of responses received the main job of the business would be to choose just one person.

  2. Marketing Analysis of Dominos Pizza

    in 2010 Dominos spent £40 million on marketing). * The higher the market share, the greater the customer base and the more likely repeat purchases are to evolve. For example, an average customer orders once per month. Repeat purchase and brand loyalty are key to the success of Dominos as they ensure healthy revenue.

  • Over 160,000 pieces
    of student written work
  • Annotated by
    experienced teachers
  • Ideas and feedback to
    improve your own work