• Join over 1.2 million students every month
  • Accelerate your learning by 29%
  • Unlimited access from just £6.99 per month

Respond to the statement that the worth of anything (for example, an idea, a proof, a person, a work of art, a moral code) is measured in how useful it is.

Extracts from this document...

Introduction

TOK ESSAY Word Count: 1,228 Respond to the statement that the worth of anything (for example, an idea, a proof, a person, a work of art, a moral code) is measured in how useful it is. As different and unique individuals, what's useful for us might not be useful for other people. Worth is how we value something; either by the usefulness or satisfaction it gives us. How do we value something? We, human, has developed a measurable quantity of value named money, but is everything valued by money? The answer is no. We often own something very valuable for us that it cannot be exchanged with money, something that we value subjectively, like friends and family. Would you know how much they are worth if you were about to sell them? I wouldn't, because they are priceless and important to me; my parents have raised and gives me unconditional love and care. This is useful for me, but what usefulness has it gives them? What is useful? Useful simply means to give an advantage or having a beneficial use. So do we measure how much something is worth by the benefits it gives us? ...read more.

Middle

In most cases, our first language or our mother tongue identify where we are from. We learn from something that has been linguistically encoded, meaning we would learn something that is written in a language we understand. With language, we construct questions out of our curiosity, and in attempt of answering these questions, we use logic to create an answer-or a reason. We are always curious, we always want to try new things; this is not a bad thing because we learn from it. From experiencing, we learn new things as we grow. Since we were young, we use our perception to explore new things, or to avoid bad experience we did in the past, and we learn from our experience. I was bitten by a dog when I was small, now when I see a dog, I will run away from it, no matter how small the dog is. This is my perception working; it reminds me of the painful experience I had in the past, and trigger my awareness to stay away from the dog to prevent it from happening again. Knowledge is vital for living because we need to apply it to everyday use. Those tribal people I mentioned before will learn survival skills, which they use everyday to stay alive. ...read more.

Conclusion

This satisfaction makes them happier and more confident of themselves. Maybe they want more attention, but they do not merely need them. I guess this is very useful for them because they are willing to pay such a huge amount of money for this process. In conclusion, we do measure the worth of things from how useful it is for us. We value anything in the suitable situation it's needed. For me, the worth of anything is measured in how useful it is to me at a particular time and place in my life. What is useful might change as we grow up. As I grow, I would need different things that will help me on my everyday life. When we remember what happened in the past, we will realize that some things have been useful to form what we are today. In the past we may make mistakes; today we learn from it and we won't make the same mistakes again (experience and perception). There are memories that would still keep us up when we are feeling down. These are useful for us indirectly; it doesn't change our mood completely, but it will help us to regain our emotional strength again. Things and needs would always change...and so is the usefulness of things for us. Jessica Na ...read more.

The above preview is unformatted text

This student written piece of work is one of many that can be found in our AS and A Level Language: Context, Genre & Frameworks section.

Found what you're looking for?

  • Start learning 29% faster today
  • 150,000+ documents available
  • Just £6.99 a month

Not the one? Search for your essay title...
  • Join over 1.2 million students every month
  • Accelerate your learning by 29%
  • Unlimited access from just £6.99 per month
  • Over 160,000 pieces
    of student written work
  • Annotated by
    experienced teachers
  • Ideas and feedback to
    improve your own work