• Join over 1.2 million students every month
  • Accelerate your learning by 29%
  • Unlimited access from just £6.99 per month

Financial report for the school production

Extracts from this document...

Introduction

FINANCIAL REPORT FOR SCHOOL PRODUCTION AIM: The aim of the financial report is to supply information on the costs and revenue of the school production to the school governors. The finance office had some data on the income and expenditure of the school production. This was used to generate an analysis of the revenue of the production for the governors meeting. REVENUE: The production took placed on three 3 evenings, the hall could seat a total of three hundred and the tickets cost: Adult tickets= �6.00 Children ticket = �2.50 OAP tickets = �3.00 1st Night Tickets Types Total tickets Total Revenue Adult tickets 132 *�6.00 �792 Children ticket 50 * �2.50 �125 OAP tickets 20 * �3.00 �60 Total tickets and Amount 202 �977 First night The first night of the production, the number of sales of the adult tickets were higher than the children tickets because a child would be accompanied by his or her parents and other members of family (such as any OAP's like their grandparents). ...read more.

Middle

The OAPs tickets was also decreased from 10% to 6% as compare to the first night show and a decrease of 4% as you wouldn't expert an OAPs to fill the place up because it is specifically meant for children. As the children's tickets was14% as compare to the first night ticket of 25%, this shows a decreased of 11%. The percentage of the ticket sold was 85% as compare to the first night which was 67%, an increased of 18%. This means that increasing the children's ticket up can solve this problem 3rd Night TICKETS TYPES Total tickets Total Revenue Adult tickets 99 *6.00 �594 Children ticket 179 *2.50 �447.50 OAP tickets 22 *3.00 �66 Total tickets and Amount 300 �1184.50 Third night On the third night of the production, there was a significant change in the production. This time, the adult's ticket was 33% and the children tickets was 60% as compared to those two previous nights. The children ticket was 27% higher than the adult ticket. ...read more.

Conclusion

profit over the three nights were: 3524.00 - 436.50 3087.50 EXPENSES OF PRODUCTION ITEMS AMOUNT COSTUME HIRE �250 MATERIAL FOR SCENERY �75 MAKE UP �17.50 WIRING LIGHTS �24 OVERTIME FOR SCHOOL KEEPERS �35 TICKET PRINTING AND LEAFLET �20 ADVERTISING �15 TOTAL AMOUNT �436.50 This is the expense they spend for the production to take place. Conclusion The overall money rose for the school production was satisfactory, and will be put towards next year's school production to help reduce the cost. The best way to generate higher amount profit is to increase the amount of the children's tickets. The money they put in the advertisement wasn't enough. In other to generate money out of it, they should have put more money in the advertisement in other to bring more people to the first night show. To generate money from a production you will apparently have to put higher amount of money for you to get higher amount of profit. ?? ?? ?? ?? FINANCIAL REPORT DAVID EFFAH 6709 FINANCIAL REPORT ...read more.

The above preview is unformatted text

This student written piece of work is one of many that can be found in our GCSE DH Lawrence section.

Found what you're looking for?

  • Start learning 29% faster today
  • 150,000+ documents available
  • Just £6.99 a month

Not the one? Search for your essay title...
  • Join over 1.2 million students every month
  • Accelerate your learning by 29%
  • Unlimited access from just £6.99 per month

See related essaysSee related essays

Related GCSE DH Lawrence essays

  1. In this assignment I am opening a tuck shop in the school grounds and ...

    a very cheap price then the local sweet shop which surrounds the school. And see what the break - even chart shows. I predicted that the cheaper the price of the goods that I am selling the higher the break - even point will be.

  2. Costs, Profits and Break-even Analysis.

    Another measure would be to look at how much each particular factor of production (labour / capital / land) manages to produce. In this way we can measure productivity. For example to calculate labour productivity: LABOUR PRODUCTIVITY = OUTPUT (in a certain time) NUMBER OF EMPLOYEES (during the same time)

  1. Complete Report on Askari Commercial Bank

    in Pakistan Award 2004 & 2005 by The Asian Banker Best Corporate Report 1st prize awarded for 2000, 01, 03 & 04 by Institute of Chartered Accountants of Pakistan (ICAP)and institute of Cost & Management of Accountants of Pakistan (ICMAP)

  2. What does Finance involve.

    So I would make up �17,000 and I wouldn't need to pay then back because they would get a part of the profit I make in my business. (So for example if my partner pays 32% of my cost they will earn the 32% of the profit that I make every time.)

  1. PEST Analysis

    By introducing all these laws, the government is forcing businesses to accept their responsibilities to consumers. The way these laws can affect my business is that there will be an increase of costs to follow the laws but an advantage could be that it will ensure my business will gain consumer satisfaction.

  2. Business and finance

    to replace money that you have withdrawn in the same tax year. There are three different kinds of ISA and they are: Maxi ISA. A Maxi ISA is when you choose one manager for all your tax-free investments. You can invest up to �7,000 this tax year 2001 and the

  1. This report has been produced as evidence for Unit 9 - 'Financial Services' - ...

    Capital repayment is usually enabled by regular investment over the required number of years into one or more of the following plans: Individual Savings Account, Unit Trusts, Investment Trusts, Endowment Policies and the Tax Free cash from personal pension plans.

  2. Management Accounting Report.

    Method of investigation (Break-even) To investigate this problem I am going to use: 1. Table 2. Graph 3. Calculation Findings (Break-even) The costs shown below are the main costs that I will use to carry my investigation. * Material cost - �20 per unit * Labour cost - �15 per

  • Over 160,000 pieces
    of student written work
  • Annotated by
    experienced teachers
  • Ideas and feedback to
    improve your own work