• Join over 1.2 million students every month
  • Accelerate your learning by 29%
  • Unlimited access from just £6.99 per month

Method used to work out the breakeven

Extracts from this document...

Introduction

Method used to work out the breakeven My business is providing two services and selling two types of goods. The services being internet service and play- station usage. The two products being food and drink. It would be virtually impossible to construct a breakeven chart for all of them combined so I decided to construct one of my main income being internet service. In order to construct the breakeven I had to calculate all my fixed and variable costs. ...read more.

Middle

Firstly I figured out the average time a person spends on the internet, my research shows are one and half hours. 2. Then I calculated how much it would cost an adult for that long and a student for that long. Adult = �6.58 Student =�6.38 3. The percentage of adults that use the internet is 61.7% and percent of students that use it is 38.3% according to my research. ...read more.

Conclusion

Chart below shows the figures for my breakeven chart: customers fixed costs variable costs total costs sales revenue 1000 47851 0 47851 6500 2000 47851 0 47851 13000 3000 47851 0 47851 19500 4000 47851 0 47851 26000 5000 47851 0 47851 32500 6000 47851 0 47851 39000 7000 47851 0 47851 45500 8000 47851 0 47851 52000 9000 47851 0 47851 58500 10000 47851 0 47851 65000 Total costs = FC + VC Sales revenue = customers multiplied by price charged (�6.50) ...read more.

The above preview is unformatted text

This student written piece of work is one of many that can be found in our GCSE Accounting & Finance section.

Found what you're looking for?

  • Start learning 29% faster today
  • 150,000+ documents available
  • Just £6.99 a month

Not the one? Search for your essay title...
  • Join over 1.2 million students every month
  • Accelerate your learning by 29%
  • Unlimited access from just £6.99 per month

See related essaysSee related essays

Related GCSE Accounting & Finance essays

  1. This report has been produced as evidence for Unit 9 - 'Financial Services' - ...

    lot of out going expenses and goods on credit that have to be pay within 30 day of purchase. Some customers may own a lot of money on their invoices that has not been paid in the 30 days. The outstand invoices may start to pill up the business will not have enough money incoming.

  2. Financial Services

    According to the cash flow forecast Martin will not have any financial needs during the year, as he is working and as he lives on his own, but as he is considering to buy a car, I would advise him to take out the loan in April as it is

  1. Financial Services

    He occasionally goes to visit his parents during weekends. At the moment Martin doesn't have a car, so he uses London Transport, and spends up to�50.00 every month as he buys a weekly travel card, he prefers to buy a travel card as he goes out during weekends too.

  2. Identifying and describing the main financial service needs for a student starting at university

    The interest will increase if there is more than �5000 in the account. Barclays and Halifax offer students reduced prices on Travel Insurance and Commission free traveller's cheques and currency. All current account cards can be used on ATM machines (Automated Teller machine)

  1. Business Plan for Internet Caf

    we can guarantee that there is no store that offers a lower price on membership and hourly rates. This new renovated Net caf� has made many members feel like that they are at home, they can surf the net and enjoy a cup of coffee or tea.

  2. Management Accounting Report.

    food mixer, which we multiple the �6 by 400 food mixer and it gives the company a total of �2400 extra profit. The table below will show the calculations for the monthly production and it will show the profit and loss.

  1. Costs, Profits and Break-even Analysis.

    So contribution per unit of output is equal to: the selling price -the direct costs of producing each unit of product. We calculate this by either; a. the contribution per unit x the number sold b. total sales revenue - total direct costs So, what will the examiners be looking for?

  2. Responsible accounting is the ability to conduct business in a way that is not ...

    Similarly, the gallon of gas that BP sells to one person is the same as the gallon that BP sells to another person. These are typically assembly-line operations. Because the products are all the same, then the costs for every product is the same.

  • Over 160,000 pieces
    of student written work
  • Annotated by
    experienced teachers
  • Ideas and feedback to
    improve your own work