• Join over 1.2 million students every month
• Accelerate your learning by 29%
• Unlimited access from just £6.99 per month
Page
1. 1
1
2. 2
2
3. 3
3
4. 4
4
5. 5
5
6. 6
6
7. 7
7
8. 8
8
9. 9
9
10. 10
10
11. 11
11
12. 12
12
13. 13
13
14. 14
14
15. 15
15
16. 16
16
17. 17
17
18. 18
18
19. 19
19
20. 20
20
21. 21
21
22. 22
22
23. 23
23
24. 24
24
25. 25
25
• Level: GCSE
• Subject: Maths
• Word count: 2221

# Find the biggest value of the ratio area / perimeter for some triangles.

Extracts from this document...

Introduction

The scenario for my coursework is as follows:

Two students are discussing a problem that was set by their teacher to find the biggest value of the ratio area / perimeter for some triangles.

One student indicates that this was done with measurements of 40, 60 and 80 which where given by their teacher, but forgets to say which units were used and whether they were angles or sides.

I am going to try and solve the above problem and find the biggest value of the ratio area / perimeter. I am going to assume that all lengths are measured in centimetres and angles are measured in degrees.

I am going to start by thinking of all the possible triangles that can be drawn.

Below is a triangle to show how I will address the angles and sides of the triangles I am going to draw.

B

c                        a

A                    b                   C

Below is a table to show the possible triangles using the numbers 40, 60 and 80:

I will now try to draw the highlighted 6 of the above triangles. I will bear in mind that some will be the same as each other and some will be impossible to draw due to lack of information or simply impossibility to draw:

The triangles that are impossible to draw are; l, m, o, p, v, w, x, y, z, ab and ac. I have only managed to find one triangle that is that same as another.

Middle

= 733.76

Ratio        = a/p

= 733.76 ÷ 178.57

= 4.11

Triangle i:

Perimeter         = 40 ÷ Sin60

= 46.19

= Cos60 x 46.19

= 23.1

= 23.1+46.19+40

= 109.29

Area   =  s        = p ÷ 2

= 109.29 ÷ 2

= 54.65

= square root of s(s-a)(s-b)(s-c)

= square root of 54.65x(54.65-40)x(54.65-23.1)x(54.65-46.19)

= square root of 54.65x14.65x31.55x8.46

= square root of 213696.55

= 462.27

Ratio        = a/p

= 462.67 ÷ 109.29

= 4.23

Triangle j:

Perimeter         = 40 ÷ Cos60

= 80

= 80+80+40

= 200

Area   =  s        = p ÷ 2

= 200 ÷ 2

= 100

= square root of s(s-a)(s-b)(s-c)

= square root of 100x(100-80)x(100-40)x(100-80)

= square root of 100x20x60x20

= square root of 2400000

= 1549.19

Ratio        = a/p

= 1549.19 ÷ 200

= 7.75

Triangle k:

Perimeter         = Sin60x40

= 34.64

= 34.64+80+40

= 154.64

Area   =  s        = p ÷ 2

= 154.64 ÷ 2

= 77.32

= square root of s(s-a)(s-b)(s-c)

= square root of 77.32x(77.32-34.64)x(77.32-80)x(77.32-40)

= square root of 77.32x42.68x-2.68x37.32

= square root of –330059.84

= impossible to square root a negative

Ratio        = a/p

Triangle l:

!Impossible!

Triangle m:

!Impossible!

Triangle n:

Perimeter         = Sin80x60

= 59.09

= 59.09+40+60

= 159.09

Area   =  s        = p ÷ 2

= 159.09 ÷ 2

= 79.55

= square root of s(s-a)(s-b)(s-c)

= square root of 79.55x(79.55-59.09)x(79.55-40)x(79.55-60)

= square root of 79.55x20.46x39.55x19.55

= square root of 1258458.98

= 1121.81

Ratio        = a/p

= 1121.81 ÷ 159.09

= 7.05

Triangle o:

!Impossible!

Triangle p:

!Impossible!

Triangle q:

Perimeter         = Sin60x80

= 69.28

= 69.28+40+80

= 189.28

Area   =  s        = p ÷ 2

= 189.28 ÷ 2

= 94.64

= square root of s(s-a)(s-b)(s-c)

= square root of 94.64x(94.64-69.28)x(94.64-40)x(94.64-80)

= square root of 94.64x25.36x54.64x14.64

= square root of 1919887.36

= 1385.6

Ratio        = a/p

= 1385.6 ÷ 189.28

= 7.32

Triangle r:

Perimeter         = 40 ÷ Sin80

= 40.62

= Cos60 x 40

= 20

= 40+20+40.62

= 100.62

Area   =  s        = p ÷ 2

= 100.62 ÷ 2

= 50.31

= square root of s(s-a)(s-b)(s-c)

= square root of 50.31x(50.31-40)x(50.31-20)x(50.31-40.62)

= square root of 50.31x10.31x30.31x9.69

= square root of 152343.07

= 390.31

Ratio        = a/p

= 390.31 ÷ 100.62

= 3.88

Triangle s:

Perimeter         = 40 ÷ Cos80

= 230.35

= 60+40+230.35

= 330.35

Area   =  s        = p ÷ 2

= 330.35 ÷ 2

= 165.18

Conclusion

(Scale = 1:2)

The measurements are:

a = 43.6cm

b = 50

c = 31cm

Perimeter        = 43.6 + 50 + 31

= 124.6cm

Area   =  s        = p ÷ 2

= 124.6 ÷ 2

= 62.3

= square root of s(s-a)(s-b)(s-c)

= square root of 62.3x(62.3-43.6)x(62.3-50)x(62.3-31)

= square root of 62.3x18.7x12.3x31.3

= square root of 448517.2

= 669.71

Ratio        = a/p

= 669.71 ÷ 124.6

= 5.37

Below is a table to show the results of the ratios of the triangles that I found. The table will show any triangles that are the same or anomalous:

I will now draw a graph to show the above results in a more graphical way. This will allow me to see if any triangles are the same by looking at the ratios:

I have found that 13 triangles are either impossible to draw or are impossible to calculate. These are k, l, m, o, p, s, v, w, x, y, z, ab and ac. I have found that  two pairs of triangles are the same. These are b & ae and ag & ai.

The largest ratio I have found, using the numbers 40, 60 and 80 are the triangles b and ae. This is one pair of triangles that are the same. Below is a diagram of triangle b with the numbers 40, 60 and 80:

40                                         80

60

To extend this piece of work further, I would like to try using numbers that follow the same pattern as the numbers 40, 60 and 80. I would choose numbers like 10, 30 & 50 and 20, 40 & 60 etc. Then I would increase the gap between the numbers and use numbers like 10, 40 & 70, and 30, 60 & 90. Also, instead of changing numbers, I could change the shapes using such shapes as square, pentagon, hexagon, etc.

Simon Rodgers        Page         Center: 48107

This student written piece of work is one of many that can be found in our GCSE Fencing Problem section.

## Found what you're looking for?

• Start learning 29% faster today
• 150,000+ documents available
• Just £6.99 a month

Not the one? Search for your essay title...
• Join over 1.2 million students every month
• Accelerate your learning by 29%
• Unlimited access from just £6.99 per month

# Related GCSE Fencing Problem essays

1. ## Investigating different shapes to see which gives the biggest perimeter

Results so far: I have now put my results in to a spreadsheet and produced a graph out of it. This helps me analyse my results so far. I have printed out my data on paper. Conclusion on rectangles: I have so far found out that a square has the biggest area out of all rectangles.

2. ## Geography Investigation: Residential Areas

Although, having a sample size of just 10 did have its good points, when it came to interpreting the data it didn't take me hours to enter the data into the computer. On the other hand, my results will reflect the lack of data as I know personally they are

1. ## To investigate the ratio of Area:Perimeter for triangles (2) ...

= 0.65 c = (a sin 60)/(sin 80) = 0.88 Perimeter = 1+.65+0.88 =2.53 The area = 1/2 bc sin A = 1/2*65*.88 * sin 80 = .282 m2 The ratio of area:perimeter is 0.282/2.53 = 0.111 If the size of the triangle alters will the ratio alter.

2. ## Regeneration has had a positive impact on the Sutton Harbour area - its environment, ...

Count I carried out a pedestrian count so that I could determine how many people were visiting certain areas around the Barbican and Coxside areas. My hypothesis questions whether the regeneration had had a positive impact on the area. Therefore the pedestrian count allowed me to compare where the more

1. ## Difference in Japans Two Biggest Regions: Kanto and Kansai

Nara is the capital city of Nara prefecture in the Kansai region of Japan, near Kyoto. Nara was the capital of Japan for some time in the 8th Century. Most of Japanese society during this period was agricultural in nature, centered on villages.

2. ## Investigate the affects of the surface area: volume ratio on the cooling of an ...

This is achieved because the emperor has a low surface area : volume ratio which means it retains heat more efficiently. The fairy needs to lose heat as it lives in a hot climate. It achieves this by having a high surface area : volume ratio which means it loses heat more efficiently.

1. ## Fencing problem.

= the total perimeter of the scalene triangle � 2 Area of a scalene triangle (s) = 357 m + 349 m + 294 m � 2 Area of a scalene triangle (s) = 1000 � 2 Area of a scalene triangle (s)

2. ## In my investigation I am going to work on different shapes with a perimeter ...

350 300 47434.1649 400 200 38729.83346 450 100 22360.67978 Looking at the table you will notice that I started the sides from 350 meters. This is because in any isosceles triangle the equal sides cannot be less than the third side (base).

• Over 160,000 pieces
of student written work
• Annotated by
experienced teachers
• Ideas and feedback to