• Join over 1.2 million students every month
  • Accelerate your learning by 29%
  • Unlimited access from just £6.99 per month
Page
  1. 1
    1
  2. 2
    2
  3. 3
    3
  4. 4
    4
  5. 5
    5
  6. 6
    6
  7. 7
    7
  8. 8
    8
  • Level: GCSE
  • Subject: Maths
  • Word count: 1035

GCSE module 5 AQA Mathematics

Extracts from this document...

Introduction

Ginny Faulkner                             maths coursework 2008                                       year 11                                            

I was asked to investigate drawing boxes on a 10 x 10 grid and multiply the top left number with the bottom right and vice versa and find the difference. I will try to obtain a formula to make any sized box from one number. I will then explore what happens when the size of the grid is increased or enlarged.

Size of box

Result

2 x 2

10

2 x 3

20

2 x 4

30

2 x 5

40

2 x 6

50

2 x 7

60

The pattern is that for every extra row that is added, another 10 is added to the result. I can prove this by drawing boxes from the grid.

I decided that I would work out by trying to make an equation to find out the nth term.

I will at first work out the equation for a 2 x 2

...read more.

Middle

 using the number 28 as n.

28(28+11)

28 x 39 = 1092

(28+10)(28+1)

38 x 29 = 1102

1102-1092= 10

Simplify.

 (n +10)(n +1)= y

I have switched the two separate

Parts of the equation so that y will come

first in the final calculation which will

make the subtraction easier.

n (n+11)= x

y – X = 10

y= n + 10(n+1) – x= n (n+11)

test: n = 13

y = 13+10 (13+1) – x= 13(13+11)

y = 23 x 14 – x = 13 x 24

y = 322 – x = 312

322 – 312 = 10

The formula to work out the product of a 2 x 2 box is:

y= n + 10(n+1) – x= n (n+11)

3 x 2 boxes.

I will now use a similar method to prove that a 2 x 3 box will always produce 20.

14

15

 24

25

 34

35

The numbers highlighted in yellow are the numbers that I need to use.

14 x 35 = 490

34 x 15 = 510

510 – 490 =20

(This box is a different way round so I will expand my boxes across instead of down to make an equation although both = 20)

45

46

47

55

56

57

45 x 57 = 2565        

55 x 47 = 2585

2585 – 2565 = 20

This proves that any randomly selected number is likely to produce 20.

...read more.

Conclusion

I will call the size of the box B. for example 2 x B will be the number that one wishes to use to multiply with 2 to make the box size.

The part of the equation which needs to change is:

n+3/2/1 and n+13/12/11

I have noticed that this number will always be one less than the number that is ‘xing’ by 2 to create the box.

So, the part of the formula could be:

n+(B-1) and the other part could be n+ (B+9)

therefore the formula would be:

y= n+10(n+(B-1)) – x = n (n+(B+9))

So assuming n was 7 and B was 3 the equation would be:

y= 7+10(7+ (3-1)) – x = 7 (7 + (3+9))

y= 17 (7+2) – x = 7 (7+12)

y= 17 x 9 – x =7 x 19

y= 153 – x= 133

153- 133 = 20

This proves that my formula correctly shows that one can work out the total of a box of whichever size from just one equation.

7

8

9

17

18

19

7 x 19 = 133

17 x 9 = 153

153 – 133= 20.

...read more.

This student written piece of work is one of many that can be found in our GCSE Miscellaneous section.

Found what you're looking for?

  • Start learning 29% faster today
  • 150,000+ documents available
  • Just £6.99 a month

Not the one? Search for your essay title...
  • Join over 1.2 million students every month
  • Accelerate your learning by 29%
  • Unlimited access from just £6.99 per month

See related essaysSee related essays

Related GCSE Miscellaneous essays

  1. Marked by a teacher

    Frogs Investigation - look at your results and try to find a formula which ...

    Number of hops=12 Number of slides=7 Total number of moves=19 Question 7 : Try this with 4 green and 5 blues Step 1-A4 slides to the right Step 2-B1 hops to the left Step 3-A3 slides to the right Step 4-1 hops to the left Step 5-B2 hops to the

  2. Stair Totals coursework

    52 n= 3 T= 3+ 4+ 5+ 12+ 13+ 21 T= 58 n= 4 T= 4+ 5+ 6+ 13+ 14+ 22 T= 64 n= 5 T= 5+ 6+ 7+ 14+ 15+ 23 T= 70 I will now draw a table because the data is grouped together, so it is at

  • Over 160,000 pieces
    of student written work
  • Annotated by
    experienced teachers
  • Ideas and feedback to
    improve your own work