• Join over 1.2 million students every month
  • Accelerate your learning by 29%
  • Unlimited access from just £6.99 per month
Page
  1. 1
    1
  2. 2
    2
  3. 3
    3
  4. 4
    4
  5. 5
    5
  6. 6
    6
  7. 7
    7
  8. 8
    8
  9. 9
    9
  10. 10
    10
  11. 11
    11
  12. 12
    12
  13. 13
    13
  14. 14
    14
  15. 15
    15
  16. 16
    16
  17. 17
    17
  18. 18
    18
  19. 19
    19
  • Level: GCSE
  • Subject: Maths
  • Word count: 3061

I am to conduct an investigation involving a number grid.

Extracts from this document...

Introduction

Maths Coursework Part 1 Introduction I am to conduct an investigation involving a number grid. The first part of the investigation will involve me: � Drawing a box around various random numbers on a number grid i.e. 2 x 2 numbers, 3 x 3 numbers, 4 x 4 numbers. � I will then find the product of the top left number and the bottom right number in the boxes by multiplying them. � I will then do the same with the top right and bottom left numbers. � I am then going to calculate the difference between these products 10x10 Grid � 2x2 Boxes Box 1 52 53 X X+1 62 63 X+10 X+11 [image001.gif] [image002.gif] 52 x 63 = 3276 x (x + 11) x2 + 11x [image003.gif] 62 x 53 = 3286 (x + 1) (x + 10) x2 + 11x + 10 = (x2 + 11x + 10) - (x2 + 11x) = 10 3286 - 3276 = 10 The difference between the two numbers is 10 Box 2 81 82 91 92 [image004.gif] 81 x 92 = 7452 91 x 82 = 7462 7462 - 7452 = 10 The difference between the two numbers is 10 Box 3 69 70 79 80 [image005.gif] 69 x 80 = 5520 79 x 70 = 5530 5530 - 5520 = 10 The difference between the two numbers is 10 � 3x3 Boxes Box 1 8 9 10 X X+1 X+2 18 19 20 X+10 X+11 X+12 28 29 30 X+20 X+21 X+22 [image006.gif] [image007.gif] 8 x 30 = 240 x (x + 22) x2 + 22x [image008.gif] 28 x 10 = 280 (x + 2) (x + 20) x2 + 20x + 2x + 40 = (x2 + 22x + 40) - (x2 + 22x) = 40 280 - 240 = 40 The difference between the two numbers is 40 Box 2 34 35 36 44 45 46 54 55 56 [image009.gif] 34 x 56 = 1904 54 x 36 = 1944 ...read more.

Middle

- (x2 + 23x) = 45 160 - 115 = 45 The difference between the two numbers is 45 Box 2 32 33 34 35 37 38 39 40 42 43 44 45 47 48 49 50 [image027.gif] 32 x 50 = 1600 47 x 35 = 1645 1645 - 1600 = 45 The difference between the two numbers is 45 Box 3 44 45 46 47 49 50 51 52 54 55 56 57 59 60 61 62 [image028.gif] 44 x 62 = 2728 59 x 47 = 2773 2773 - 2728 = 45 The difference between the two numbers is 45 Evaluation This formula is working with the same pattern as before using square numbers only instead of multiplying by 10 it is now being multiplied by 5 using the same size of grid. For example: When multiplying by 10 the pattern was going up by 20 [image029.gif] 2 x 2 = 10 (+ 30) [image030.gif] [image031.gif] 3 x 3 = 40 (+ 50) 4 x 4 = 90 (+ 70) 5 x 5 = 160 When multiplying by 5 the pattern was going up by 10 [image032.gif] 2 x 2 = 5 (+15) [image033.gif] [image034.gif] 3 x 3 = 20 (+25) 4 x 4 = 45 (+35) So if I was to do a 5 x 5 table the result would be: 5 x 5 = 80 (45 + 35) Part 2 For the second part of this investigation I plan to predict the difference between numbers in a different sized number grid. When doing the grid before which was a 10 x 10 grid the numbers turned out: 2 x 2 = 10 (+ 30) 3 x 3 = 40 (+ 50) 4 x 4 = 90 (+ 70) 5 x 5 = 160 The formula given from these numbers turned out to be: Square number x 10 i.e. 3 x 3 = 9 x 10 = 90 which was the 4 x 4 box difference between numbers. ...read more.

Conclusion

The pattern for the previous two is as follows: 3 x 2 = 20 (+ 40) 4 x 3 = 60 (+ 60) I predict the pattern is going up by 20 each time and that the 5 x 4 grid will be 5 x 4 = 120 � 5 x 4 boxes 1 2 3 4 5 X X+1 X+2 X+3 X+4 11 12 13 14 15 X+10 X+11 X+12 X+13 X+14 21 22 23 24 25 X+20 X+21 X+22 X+23 X+24 31 32 33 34 35 X+30 X+31 X+32 X+33 X+34 [image049.gif] [image015.gif] 1 x 35 = 35 x (x + 35) x2 + 35x [image001.gif] 31 x 5 = 155 (x + 4) (x + 31) x2 + 30x + x + 31 = (x2 + 35x + 31) - (x2 + 35x) = 120 155 - 35 = 120 The difference between the two numbers is 120 Box 2 13 14 15 16 17 23 24 25 26 27 33 34 35 36 37 43 44 45 46 47 [image050.gif] 13 x 47 = 611 43 x 17 = 731 731 - 611 = 120 The difference between the two numbers is 120 Box 3 35 36 37 38 39 45 46 47 48 49 55 56 57 58 59 65 66 67 68 69 [image051.gif] 35 x 69 = 2415 65 x 39 = 2535 2535 - 2415 = 120 The difference between the two numbers is 120 Now that I have completed the grid I can see that my prediction was correct and that whether you do a square or rectangle box the formula will always have a similar pattern. For example: Overall summarised table of results Grid size Box size Difference 10 x 10 2 x 2 10 3 x 3 40 4 x 4 90 5 x 5 160 5 x 5 2 x 2 5 3 x 3 20 4 x 4 45 7 x 7 2 x 2 7 3 x 3 28 4 x 4 63 10 x 10 3 x 2 20 4 x 3 60 5 x 4 120 ...read more.

The above preview is unformatted text

This student written piece of work is one of many that can be found in our GCSE Consecutive Numbers section.

Found what you're looking for?

  • Start learning 29% faster today
  • 150,000+ documents available
  • Just £6.99 a month

Not the one? Search for your essay title...
  • Join over 1.2 million students every month
  • Accelerate your learning by 29%
  • Unlimited access from just £6.99 per month

See related essaysSee related essays

Related GCSE Consecutive Numbers essays

  1. GCSE Maths Coursework - Maxi Product

    5x11=55 (6,10)= 16 --> 6+10 --> 6x11=60 (7,9)= 16 --> 7+9 --> 7x9 =63 (8,8)= 16 --> 8+8 --> 8x8 =64 I have found that 64 is the highest number so far that can be retrieved from 8 and 8 when the number is 16, in whole numbers.

  2. Maxi product

    (7.1,6.9)= 14 --> 7.1+6.9 --> 7.1x6.9 =48.99 (7.2,6.8)= 14 --> 7.2+6.8 --> 7.2x6.8 =48.96 (7.01, 6.99)= 14 --> 7.01+6.99 --> 7.01x6.99=48.9999 I still have not yet found a number higher than 49 in decimal numbers. I will try now in fractional numbers if I can get a number higher than 49.

  1. Maths Investigation - Pile 'em High

    a+b+c = 1 3 6 10 15 .......line 1 3a+b = +2 +3 +4 +5 .......line 2 2a = 1 1 1 .......line 3 ax� + bx + c is the standard quadratic sequence and is used to find the formula So....

  2. In this investigation I will explore the relationship between a series of straight, non-parallel, ...

    which had four lines, five cross-over points and a total of ten regions. The diagram we were presented with had two parallel lines and therefore all the lines in the diagram did not cross each other. It is interesting to note that by applying the rule discovered in Diagrams 2

  1. Borders - a 2 Dimensional Investigation.

    + 1 = 2(n� - 2n + 1) + 2n - 2 = 2n� - 4n + 2 + 2n - 2 + 1 = 2n� - 2n + 1 The formula I have found using structure is the same as the formula I found using quadratics. Therefore I conclude that the formula needed to work out how

  2. Nth Term Investigation

    each rectangle has 4 because the symbol represents the corners and all rectangles have 4 corners. The nth term is n= 4 For the third column ( ) the numbers go up by 2's because the length increases by one and an extra T-shape symbol has to be added to both sides.

  1. I'm going to investigate the difference between products on a number grid first I'm ...

    1 2 3 11 12 13 21 22 23 The difference between 63 and 23 is 40 because 63 - 23 = 40. 3 x 21 = 63 1 x 23 = 23 6 7 8 16 17 18 26 27 28 The difference between 208 and 168 is 40 because 208 - 168 = 40.

  2. Fraction Differences

    Fourth Sequence As I had hit on a vague pattern with the formulas I decided to investigate further by working out the differences between the last sequence to produce a new one: And then I applied the same formula pattern as before: n(n + 1)(n + 2)(n + 3)

  • Over 160,000 pieces
    of student written work
  • Annotated by
    experienced teachers
  • Ideas and feedback to
    improve your own work