• Join over 1.2 million students every month
  • Accelerate your learning by 29%
  • Unlimited access from just £6.99 per month
Page
  1. 1
    1
  2. 2
    2
  3. 3
    3
  4. 4
    4
  5. 5
    5
  6. 6
    6
  7. 7
    7
  8. 8
    8
  9. 9
    9
  10. 10
    10
  11. 11
    11
  12. 12
    12
  13. 13
    13
  14. 14
    14
  • Level: GCSE
  • Subject: Maths
  • Word count: 1668

Investigate the relationship between the T-Total and the T-Number. Use grids of different sizes. Translate the T-Shapes to the different positions. Investigate

Extracts from this document...

Introduction

09th January 2006

GCSE Mathematics Coursework

T-Totals

  • Investigate the relationship between the T-Total and the T-Number.
  • Use grids of different sizes. Translate the T-Shapes to the different positions. Investigate relationships between the T-Total, the T-Number and the grid sizes.
  • Use grids of different sizes again. Try other transformations and combinations of transformations. Investigate the relationships between the T-Total, the T-Number, the grid size and the transformations.

T-Total Grid

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

32

33

34

35

36

37

38

39

40

41

42

43

44

45

46

47

48

49

50

51

52

53

54

55

56

57

58

59

60

61

62

63

64

65

66

67

68

69

70

71

72

73

74

75

76

77

78

79

80

81

T-Numbers  (T)

20

21

22

23

24

T-Total

 37

42

47

52

57

                                                          +5            +5            +5             +5    

5 x 20 = 100

 100 – 37 = 63

The difference between the T-Totals is 5 this makes the first part of the formula: 5T

To work out the second part takes the T-Number and multiplies by the difference.

5T - 63

The 50th Term is:

...read more.

Middle

5 x 16 = 80

 80 – 31 = 49

5T – 49

The 50th Term is:

5 x 50 = 250

 250 - 49 = 201

To Test:

T Number 40

5 x 40 = 200        

200 – 49 = 151

T-Total Grid

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

32

33

34

35

36

T-Number

14

15

16

17

18

T-Total

28

33

38

43

48

                                                +5                       +5                      +5                      +5

5 x 14 = 70

 70 – 28 = 42

5T – 42

The 50th Term is:

5 x 50 = 250

 250 - 42 = 208

To Test:

T Number 30

5 x 30 = 150

150 – 42 = 108

Relationships and Master Formula Working Out

Formulae’s

9 x 9 Grids: 5T - 63

8 x 8 Grids: 5T - 56

7 x 7 Grids: 5T – 49

6 x 6 Grids: 5T – 42

  • Smaller the Grid Size the less you have to take away from the T-Total
  • The Larger the grid size the more you have to take away from the T-Total
  • All The Formulas have gaps of 7

    (Ex. 63 – 56 = 7. 56 – 49 = 7. 49 – 42 = 7.)

I found out that the master formula is 5T-(7xG)

I got the 5 by looking at the differences of the number.

The T stands for the T-Number (which is always 5; as there are 5 squares in the T; and it is current throughout.)

...read more.

Conclusion

T-Number 30

5 x 30 = 150

150 – -63 = 213

8 x 8 Grids: Transformation

T-Number

11

12

13

14

15

T-Total

48

53

58

63

68

5 x 11 = 55

 55 – 48 = 7

5T - 7

The 50th Term is:

5 x 50 = 250

 250 – 7 = 243

To Test:

T-Number 30

5 x 30 = 150

150 – 7 = 143

7 x 7 Grids: Transformation

T-Number

8

9

10

11

12

T-Total

47

52

57

62

67

5 x 8 = 40

 40 - 47 = -7

5T - -7

The 50th Term is:

5 x 50 = 250

 250 – -7 = 257

To Test:

T-Number 30

5 x 30 = 150

150 – -7 = 157

7 x 7 Grids: Transformation

T-Number

2

3

4

5

6

T-Total

59

64

69

74

79

5 x 2 = 10

 10 - 59 = -49

5T - -49

The 50th Term is:

5 x 50 = 250

 250 – -49 = 299

To Test:

T-Number 30

5 x 30 = 150

150 – -49 = 199

7 x 7 Grids: Transformation

T-Number

2

3

4

5

6

T-Total

59

64

69

74

79

5 x 2 = 10

 10 - 59 = -49

5T - -49

The 50th Term is:

5 x 50 = 250

 250 – -49 = 299

To Test:

T-Number 30

5 x 30 = 150

150 – -49 = 199

6 x 6 Grids: Transformation

T-Number

7

8

9

10

11

T-Total

42

47

52

57

62

5 x 7 = 35

 35 - 42 = -7

5T - -7

The 50th Term is:

5 x 50 = 250

 250 – -7 = 257

To Test:

T-Number 30

5 x 30 = 150

150 – -7 = 157

6 x 6 Grids: Transformation

T-Number

2

3

4

5

6

T-Total

52

57

62

67

72

5 x 2 = 10

 10 - 52 = -42

5T - -42

The 50th Term is:

5 x 50 = 250

 250 – -42 = 292

To Test:

T-Number 30

5 x 30 = 150

150 – -42 = 192

6 x 6 Grids: Transformation

T-Number

9

10

11

12

13

T-Total

38

43

48

53

58

5 x 9 = 45        

 45 - 38 = 7

5T - 7

The 50th Term is:

5 x 50 = 250

 250 – 7 = 243

To Test:

T-Number 30

5 x 30 = 150

150 – 7 = 143

Relationships

...read more.

This student written piece of work is one of many that can be found in our GCSE T-Total section.

Found what you're looking for?

  • Start learning 29% faster today
  • 150,000+ documents available
  • Just £6.99 a month

Not the one? Search for your essay title...
  • Join over 1.2 million students every month
  • Accelerate your learning by 29%
  • Unlimited access from just £6.99 per month

See related essaysSee related essays

Related GCSE T-Total essays

  1. The T-Total Mathematics Coursework Task.

    T-number Right of T-shape T-total All numbers in T-shape added T-number Right of T-shape T-total All numbers in T-shape added 12 53 50 243 13 58 51 248 14 63 52 253 15 68 53 258 16 73 54 263 17 78 57 278 18 83 58 283 21 98

  2. Objectives Investigate the relationship between ...

    102 +63 As you can see from the table above, the 90� rotated T19 has a T-total of 102, a '+63' increment. I will now try this on another T-shape to see if I will get the same '+63' increment.

  1. T totals. In this investigation I aim to find out relationships between grid sizes ...

    We can always relate back to the T-Number at any time (the number at the bottom of the t) by making v equal to x + g, were g is the grid width and x is the T-Number, I shall use v in this question to make translations and rotations

  2. Maths Coursework T-Totals

    9 + 52 - 19 + 52 - 18 + 52 - 17 = 197 Thus proving this equation can be used to find the T-Total (t) by substituting x for the given T-Number. The equation can be simplified more: t = x + x - 9 + x -

  1. T-totals, T-numbers and T-shapes.

    5+6+7+15+24=57 57 is the T-total inside this T-shape. Correct Formula T-number T-total 5N 5N-T 20 37 100 100-37=63 21 42 105 105-42=63 22 47 110 110-47=63 23 52 15 115-52=63 24 57 120 120-57=63 In this table I have times the T-number by 5.

  2. Maths GCSE Coursework – T-Total

    + 20 - 19 + 20 - 18 + 20 - 17 = 37 The numbers we take from 20 are found, as they are in relation to it on the grid, as the T-Shape spreads upwards all numbers must be less by a certain amount, these are found by

  1. Investigation – T-Shapes

    N = position in the sequence. These trends occur because when we move the T-Shape one square to the right, each square of the T-shape increases its value by 1. The T-shape is made up of 5 squares and so the T-total is increased by 5 each time it is moved to the right. Diagram 8.

  2. T Total and T Number Coursework

    This formula works. 8x8 Grid; N=63 63x5=315-56=259 Test- 63+55+46+47+48=259. This formula works. 7x7 Grid; N=47 47x5=235-49=186 Test- 47+40+32+33+34=186. This formula works. 6x6 Grid; N=35 35x5=175-42=133 Test- 35+29+22+23+24=133. This formula works. 5x5 Grid; N=24 24x5=120-35=85 Test- 24+19+13+15+15=85. This works. Now that all my formulas work I shall move on to the general formula.

  • Over 160,000 pieces
    of student written work
  • Annotated by
    experienced teachers
  • Ideas and feedback to
    improve your own work