• Join over 1.2 million students every month
• Accelerate your learning by 29%
• Unlimited access from just £6.99 per month
Page
1. 1
1
2. 2
2
3. 3
3
4. 4
4
5. 5
5
6. 6
6
7. 7
7
8. 8
8
9. 9
9
10. 10
10
11. 11
11
• Level: GCSE
• Subject: Maths
• Word count: 2377

# Maths Coursework on T-Shapes

Extracts from this document...

Introduction

 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81

Maths Coursework on T-Shapes

In this maths coursework I will be investigating T-shapes, T-shapes exist in grids, like the 9x9 grid above. The blue highlighted shape is a the simplest T-shape in the grid. The number at the bottom of the T-shape is called the T-number; in this case the T-number is 20. The sum of all the numbers in a T-shape is called the T-number. This T-number is 37, 1+2+3+11+20=37. In the first part of the investigation into T-shapes I will try to find a formula that finds the T-total using only the T-number. Now lets recap on the basic facts about T-shapes.

• The number at the bottom of the T-shape is called the T-number
• The total all of the numbers in a t-shape is called the T-total.

In this investigation I will first find a formula to find the T-total using the T-number in a 9x9 grid, I will then use differing grid sizes to see what an affect this has on the formula. Then using this information I will find a formula, which will be true to all grid sizes. Then I will experiment with rotations and reflections on differing grid sizes to see what an affect it has on the formula. Then a Conclusion about T-shapes.

 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 50 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 88 89 80 81

To find the formula, which will show the T-total with the T-number, I will first make a note of some of the T-totals in this grid.

• 1+2+3+11+20=37
• 2+3+4+12+21=42
• 3+4+5+13+22=47
• 4+5+6+14+23=52

Middle

30

31

32

33

34

35

36

37

38

39

40

41

42

43

44

45

46

47

48

49

50

51

52

53

54

55

56

57

58

59

60

61

62

63

64

65

66

67

68

69

70

71

72

73

74

75

76

77

78

79

80

81

I haven’t chosen T-shapes close to each other in case of the eventuality that the formula would only work on the first line. First I will work out if the formula works on the blue T-shape.

5N-63; 21x5=105 105-63=42 2++3+4+12+21=42.

The formula works for the blue T-shape, if the formula works for the other highlighted T-shapes in this grid I will have found the formula for the 9x9 grid.

Red T-shape; 5N-63 43x5=215 215-63=152 24+25+26+34+43=152

Green T-shape; 5N-63 47x5=235 235-63=172 28+29+30+38+47=172

Yellow T-shape; 5n-63 79x5=395 395-63=332 60+61+62+70+79= 332

All the formulae were correct; the formula for the 9x9 grid is 5N-63.  Now I will find the formula of other grid sizes and use that information to find a formula, which fits all the grids. I will begin with a 10x10 grid, as it is only one step up from a 9x9 grid and the formula shouldn’t be that different.

 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

I will apply the same method to this grid, I will find the difference between each T-total and apply that to the beginning of the formula, then times the T-numbers by this amount and subtract the T-totals from the multiplied t-numbers.

I will begin by finding out the t-totals of the first five t-shapes on the grid e.g. the ones that begin with 1 through to 5.

1st T-shape= 1+2+3+12+22=40

2nd T-shape= 2+3+4+13+23=45

3rd T-shape=3+4+5+14+24=50

4th T-shape=4+5+6+15+25=55

5th T-shape=5+6+7+16+26=60

Again the T-totals go up in 5, so therefore the beginning of the formula would be 5N like the previous formula. Now that we have found that the difference between each T-total is 5 we need to times the T-numbers by this amount. I will chose the same T-shapes, which I used previously to find the formula.

1st T-shape= 22x5= 110

2nd T-shape= 23x5= 115

3rd T-shape= 24x5= 120

4th T-shape= 25x5= 125

5th T-shape= 26x5= 130

Now we subtract the multiplied T-numbers from the T-totals to find out the end part of the formula.

1st T-shape=110-40=70

2nd T-shape=115-45=70

3rd T-shape=120-50=70

4th T-shape=125-55=70

5th T-shape=130-60=70.

So the formula for the 10x10 grid should be 5N-70. I will now test it on the T-shape below.

 48 49 50 58 59 60 68 69 70

69x5= 345 345-70=275 48+49+50+59+69=275

The formula was correct. I will now find out the formula of a grid smaller than 9x9 to see what affect lessening the grid size has on the formula.

 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64

Conclusion

I will first find out the formula of the red T-shape because, the formula for the blue T-shape was already worked out on page 4. I will work out the answer by multiplying the T-number by five and subtracting the T-total from it.

41x5=205 34+41+42+43+52=212 212-205=7 5N-7

The formula for this T-shape is 5N-7. However to see if it works on other T-shapes, I will test it on the one below.

 7 8 9 16 17 18 25 26 27

16x5=80 80+7=87 9+16+17+18+27=87

The formula works. Now I will experiment on the next, green T-shape again by multiplying the T-number by five and subtracting it from the T-total.

41x5=205 41+50+58+59+60=268 268-205=63

Again I will test the formula 5N-63 on the T-shape below.

 56 57 58 65 66 67 74 75 76

57x5=285 74-75+76+66+57=348 348-285=63.

The formula is correct, and interestingly it is the exact opposite of the blue T-shapes, which was 5N+63. I therefore predict that the yellow T—shape will be the same as the red T-shapes, except if the red was an addition the yellow would be a subtraction, and visa versa. Since the red formula is 5N-7 the yellow should be 5N+7. I will now test this theory.

41x5=205 30+39+40+41+48=198 205-198=7

It is correct, therefore anything when rotated 180 degrees is the same but if it was an addition it would become a subtraction, and if it was a subtraction, it would become an addition. However I still have to test it on the T-shape below.

 28 29 30 37 38 39 46 47 48

39x5=195 28+37+38+39+46=188 195-188=7

It is correct proving the theory works.

This student written piece of work is one of many that can be found in our GCSE T-Total section.

## Found what you're looking for?

• Start learning 29% faster today
• 150,000+ documents available
• Just £6.99 a month

Not the one? Search for your essay title...
• Join over 1.2 million students every month
• Accelerate your learning by 29%
• Unlimited access from just £6.99 per month

# Related GCSE T-Total essays

1. ## T-total coursework

5 star(s)

52 53 61 62 63 71 72 73 81 82 83 91 92 93 When the line of reflection is set horizontally between the two rows beginning 41 and 51, I get a reflection- an inverted T-shape. In the original T-shape, quite simply, all the terms add up to (5n-7w).

2. ## Connect 4 - Maths Investigation.

10L - 16 Height 5 5 x 3 5 x 4 5 x 5 Length 5 10 15 Height 9 12 15 Diagonal 6 12 18 Total 20 34 48 14 14 From the above table you can see that the difference between the totals is 10.

1. ## T-Total Maths coursework

(5 x 20)-63 = 100-63 =37 As expected, the equation has produced yet another correct answer. Another example is below, N = 21 T = (5 x 21)-63 = 105-63 = 42 N = 39 T = (5 x 39)-63 = 195-63 = 132 N = 40 T = (5

2. ## Magic E Coursework

+ (22x6) + 9 = e-total 22 + 132 = 163 2+3+4+8+14+15+16+20+26+27+28 = 163 This proves the formula correct and I can now work out the e-total of any e-number on any grid size. As each of the E's so far has had an arm length of 3, I'm now

1. ## Maths GCSE Coursework &amp;amp;#150; T-Total

270 Clockwise 38 +8 It is not obvious to see any equations from these 2 sets of results but if we break them down we can see there are 3 different equations for the 3 types of rotation, these are best shown by the explanation below.

2. ## Objectives Investigate the relationship between ...

a formula for finding the T-total of any T-shape rotated by 270� 1 2 3 4 9 10 11 12 17 18 19 20 25 26 27 28 * T19 2 3 4 11 19 2+3+4+11+19=39 * T19 270� Rotation 9 10 11 17 18 19 25 26 27 9+17+25+18+19=88 T-shape T-total Increment T19 39 T19 (270�)

1. ## T-Shapes Coursework

13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62

2. ## T-shapes. In this project we have found out many ways in which to ...

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50

• Over 160,000 pieces
of student written work
• Annotated by
experienced teachers
• Ideas and feedback to