• Join over 1.2 million students every month
  • Accelerate your learning by 29%
  • Unlimited access from just £6.99 per month
Page
  1. 1
    1
  2. 2
    2
  3. 3
    3
  4. 4
    4
  5. 5
    5
  6. 6
    6
  7. 7
    7
  8. 8
    8
  9. 9
    9
  10. 10
    10
  11. 11
    11
  12. 12
    12
  • Level: GCSE
  • Subject: Maths
  • Word count: 1278

The Fencing problem.

Extracts from this document...

Introduction

The Fencing problem

I am making an investigation to find out how shape affects area. In my investigation I am going to see how area is affected when I change the shapes of different shapes all with the perimeter of 1000m. I am going to experiment with different side lengths and different numbers of sides. I will record my results in graphs and tables and come to a conclusion.

Hypothesis

My hypothesis is that as the number of sides rises, so will the areas.

Results

Here are my results for 4-sided shapes.

A rectangle, with the width of 25m and the length of 475m.

Area = 25m x 475m

Area = 11875m

A rectangle with the length of 50m and the width of 450m

Area = 50m x 450m

Area = 22500m

A rectangle with the length of 425m and the width of 75m

Area = 75m x 425m

Area = 31875m

The fencing problem

By Siân Salkeld

A rectangle with the length of 400m and the width of 100m.

Area = 400m x 100m

Area = 40000

A rectangle with the length of 375m and the width 125m

...read more.

Middle

Base= 200m

Sides= 400m

Height² = 400²-200²/2

= 160 000 - 100²

= 160 000 – 10 000

= 150000

Height = 150000

Height =387.29833462074168851792653997824

Area = ½ base times height

Area = 100 x 387.29833462074168851792653997824

Area to 1dp = 38729.8

base = 300m

sides = 350m

Height² = 350² - 150²

= 122500 – 22500

= 100000

Height = 100000

= 316.22776601683793319988935444327

Area = 150 x 316.22776601683793319988935444327

Area to 1dp = 47434.2

Base = 400m

Sides = 300m

Height² = 300 ² - 200²

Height = 90000 – 40000

Height = 50000

Height = √50000

Height =223.60679774997896964091736687313

Area = 200 x 223.60679774997896964091736687313

Area to 1dp = 44721.4

 A triangle with the base of 400 is smaller than a triangle with the base of 300 so I will work out the area of a triangle with te base of 350

Base = 350

Sides = 325

Height² = 325²– 17²

= 105625 – 30625

=75000

=√75000

height =273.8612787525830567284848914004

area = 175 x 273.8612787525830567284848914004

area to 1dp = 47925.7

Using the knowledge that a square was the biggest 4 sided shape I am going to work out the area of an equalateral triangle

Base = 333.333

Sides = 333.333

Area = ½ base x height

Height² = 333.3² - 166.7²

= 111110.888889 - 27788.89

=83321.998889

=√83321.998889

= 288.65550209375881564039836747977

Area = 166.7 x 288.65550209375881564039836747977

Area = 48118.9

To prove this is the biggest I can show you the area of a triangle with the base of 333.

...read more.

Conclusion

Pentagon

The pentagon has 5 sides and therefore each side is 1000/5. Which means each side are 200m.  The angle at the top of the triangle is 360 divided by 5. Each angle is 72˚.

Height =?

Tan 72/2 =200/2/?

Tan36 = 200/?

? = 100/tan 72

? = 137.6

Area = 5(137.6 x 100)

Area = 5 x 13760

Area = 68800

Hexagon

Base = 1000/6

= 166.666

Angle = 360 / 6

= 60

Tan 60/2 = 166.666/?

= Tan 30= 83.333/?

? = 83.333/Tan 30

? = 144.338

Area of triangle = 144.338 x 83.333

= 12028 x 6

Area of hexagon = 72168

Heptagon

Base = 1000/7

= 142.9

Angle = 360 /7

= 51.4

Tan 51.4/2 =142.9/2/?

Tan 25.7=71.4/?

? = 71.4/tan 25.7

? = 148.4

Area of triangle = 148.4 x 71.4

= 10595.76

Area of heptagon = 10595.76 x 7

= 74170.32

Decagon

Base = 1000/10

= 100

Angle = 360/10

= 36

Tan 36/2 = 100/2/?

Tan18 = 50/?

? = 50/tan18

? =153.9

Area of triangle = 153.9 x 50

=7695

Area of decagon = 7695 x 10

= 76950

Circle

The equation for working out the area of a circle is: -

Circumference =  π x diameter²

Circumference = 1000m

1000m/π = diameter (d)

D = 318.3

Radius(r) = 318.3/2

R = 159.15

Area = π r ²

Area = π x 159.52

Area = 791572.5

Number of sides

Area

3

48118

4

62500

5

68800

6

72168

7

74170.32

10

76950

Infinite

791572.5

Evaluation

My theory

My hypothesis was correct and this is now my theory , as the number of sides increases the area of the shape  increases

If I repeated my investigation I could improve by investigating further and getting more results to prove my theory.

...read more.

This student written piece of work is one of many that can be found in our GCSE Fencing Problem section.

Found what you're looking for?

  • Start learning 29% faster today
  • 150,000+ documents available
  • Just £6.99 a month

Not the one? Search for your essay title...
  • Join over 1.2 million students every month
  • Accelerate your learning by 29%
  • Unlimited access from just £6.99 per month

See related essaysSee related essays

Related GCSE Fencing Problem essays

  1. Fencing problem.

    The same formula shall be used: Area of triangle = 1/2 � Base � Height I shall use Pythagoras theorem to discover the height and then the figure shall be substituted in the formula above and the area shall be found.

  2. The Fencing Problem

    h 333 167 10) h 332.75 167.25 11) h 332.5 167.5 12) h 332.25 167.75 13) h 332 168 14) h 331.75 168.25 ^ Once more, we have discovered a higher area between the gaps. Judging by the measurements, I can predict that the largest area would be that of an equilateral triangle. Base (m) Sloping Height (m)

  1. Fencing Problem

    x (500 - 320) x (500 - 330) = 2295000000 m * 2295000000 m = 47906.15827m� PERIMETER = 1000 m AREA = 47906.15827 m� * 1000 / 2 = 500 m * 500 x (500 - 350) x (500 - 325.1) x (500 - 324.9)

  2. The Fencing Problem

    and I want to find out the opposite. height of triangle = 71.45m * tan64.3? = 148.5m Therefore, I can work out the area of the triangle because I know the height and base of it. Area of triangle = base/2 * height = 142.9m/2 * 148.5m = 10610.3m� Because

  1. Fencing Problem

    To do this I am going to split the triangle into two right-angled triangles so that the angle halves leaving me with 36� and 100m as the base. To work out the height I have to use trigonometry. Height = 100 = 137.64 (2 d.p)

  2. Geography Investigation: Residential Areas

    my hypothesis which when it comes to wrapping up my coursework as a whole I know exactly what I found from this hypothesis. Table 5 Type of housing Street Terrace Detached Semi-Detached Flat Maisonette Sarum Hill 10 0 0 0 0 Bounty Road 4 2 2 1 1 Penrith Road

  1. Fencing Problem

    I will multiply this number by 5 because the 5 segments are all the same size. Therefore I will get the overall area of the pentagon. Pentagons Area Area: Ex. Angle = 360� = 72� 5 Int. Angle = 180�-72�= 108� = 108��2=54� Tan = opp adj Tan 54 =

  2. Fencing Problem

    (see next page) Even if you change the lengths around, so that the lengths are the widths and the widths are the lengths, you will still get the same area. This shows on the graph as the graph is symmetrical.

  • Over 160,000 pieces
    of student written work
  • Annotated by
    experienced teachers
  • Ideas and feedback to
    improve your own work