『EQUIPMENT』
One sample spoon
One electronic balance
Three 250ml beakers
Two 50ml burettes
One hob
『CHEMICALS』
1mol/L of HCl
2g of NaHCO3 sample for 3 shares
A few drops of phenolphthalein
1mol/L of NaOH
『Design』
- Use electric balance to measure the mass of a clean dry flask.
- Put some soda in the flask. Then measure the mass of the flask with soda. Last we can know the mass of soda..
- Read the first volume number of HCL.
- Put some HCL solution to the flask that with no foam. Then read the volume number of HCL added.
- Add 1~2 drops of thymol blue indicator to the flask. Then we can see the mixture turn red.
- Read the first volume number of NaOH.
- Add some NaOH in the mixture until the pink color just disappears. Then read the volume number of NaOH added.
- Repeat step A to step G twice.
『METHOD』
- We used electric balance to measure the mass of a clean dry flask.
- Then put some soda in the flask. And measured the mass of the flask with soda. Last we could know the mass of soda.
- We Reade the first volume number of HCL.
- And Put some HCL solution to the flask that with no foam. Then read the volume number of HCL added.
- Added 1~2 drops of thymol blue indicator to the flask. Then we saw the mixture turn red.
- Read the first volume number of NaOH.
- Added some NaOH in the mixture until the pink color just disappears. Then read the volume number of NaOH added.
- Repeat step A to step G twice.
『DATA COLLECTION』
『DATA ANALYSIS』
First time
『Percentage error』
1. HCL + NaOH → NaCL + H2O
NaOH: HCL = 1: 1
nNaOH=C×V=1.00×7.7/1000 = 0.007 mol
nHCL = 0.007 mol
nHCL = C×V =1.00×21.1/1000 = 0.0211 mol
nHCL = 0.0211 – 0.0077 = 0.0134 mol
nHCL + NaHCO3 → NaCL + H2O + CO2
HCL: NaHCO3 = 1:1
nNaHCO3 =0.0134 mol
m= n×M = 0.0134×84.01 = 1.125734 g
The percentage error: (1.998 – 1.125734)÷ 1.125734=77.48%
2. HCL + NaOH → NaCL + H2O
NaOH: HCL = 1: 1
nNaOH=C×V=1.00×10.1/1000 = 0.0101 mol
nHCL = 0.0101 mol
nHCL = C×V =1.00×23.4/1000 = 0.0234 mol
nHCL = 0.0234 –0.0101 = 0.0133 mol
nHCL + NaHCO3 → NaCL + H2O + CO2
HCL: NaHCO3 = 1:1
nNaHCO3 =0.0133 mol
m = n × M =0.0133×84.01 =1.117333 g
The percentage error: (2.021-1.117333) ÷ 1.117333=80.88%
3. HCL + NaOH → NaCL + H2O
NaOH: HCL = 1: 1
nNaOH=C×V=1.00×6.2/1000 = 0.0062 mol
nHCL = 0.0062 mol
nHCL = C×V =1.00×19.6/1000 = 0.0196 mol
nHCL = 0.0196 – 0.0062 = 0.0134 mol
nHCL + NaHCO3 → NaCL + H2O + CO2
HCL: NaHCO3 = 1:1
nNaHCO3 =0.0134 mol
m = n × M = 0.0134×84.01=1.125734 g
The percentage error: (2.025-1.125734) ÷ 1.125734=79.88%
『DISCUSSION &CONCLUSIONS』
In investigation one, we could not use the equipment very well. When we added the NaOH, the solutions have been red but we did not stop it. At next investigation we need to more carefulness.
『Reference』
John Green & Sadru Damji
《Chemistry》
For use with the International Baccalaureate Diploma Programme
3rd Edition