Miroslav Válek: Strom                                                    Lukáš Boško

     Básne Miroslava Válka, velikána slovenskej povojnovej poézie, si svoju jedinečnosť z obdobia vzniku dokázali zachovať až do súčasnej doby. Ako narušiteľ socialistického schematizmu témami otvoril otázku medziľudských vzťahov. Válek sa na ľudí pozerá z inej perspektívy, snaží sa pochopiť ich vnútorné pocity a hľadá ich osobné šťastie. Šťastie, ktoré nie je vždy ľahké nájsť.

     Jednou z básní, ktorá je práve o hľadaní takéhoto šťastia je aj báseň Strom, ktorá vyšla v básnickej zbierke Dotyky v cykle Zápalky. Z názvu vidieť, že Válkove básne sa vyznačujú osobitosťou metafor, keďže aj napriek jeho nepopierateľnej láske k prírode v tejto básni zostáva hlavným záujmom človek ako jednotlivec. Tieto vzťahy človeka na okraji spoločnosti s jej zvyškom sú hlavnou tematikou celej básne.

     Už úvodný verš naznačuje, že lyrickým subjektom básne je strom - „čierny dub“ (1) - ako symbol človeka. Epiteton ornans „čierny“ ukazuje, že s dubom nie je všetko v poriadku. Čierna farba v živote symbolizuje negatívne pocity ako smútok alebo nešťastie. Prečo je však subjekt – človek nešťastný a koho žiada o pomoc? Autor sa v básni prihovára práve čitateľom. Dôkazom je oslovenie v štrnástom a sedemnástom verši: „hovoríte“. Ľudia sú lyrickým objektom, u ktorých však hľadanú pomoc nenachádza.  

     Čierny dub sa počas celej básne snaží nájsť útechu zo zúfalstva. Po odchode zo svojho spoločenstva – lesa, kde nenarazil na žiadnu reakciu sa s nádejou cez most dostáva do mesta symbolizujúceho inú skupinu ľudí. Ani títo ho však nedokážu pochopiť. Básnický strom je už ku koncu básne nahradzovaný slovom človek, pričom je zrejmá kritika bezohľadného ľudstva, ktorá sa stráni odlišných ľudí.

Join now!

     Disharmóniu stromu v celej básni začína autor už v prvom verši. Epitetom „čierny“ vyjadruje ‘tŕň v oku‘  v zelenom lese. Prírodné spoločenstvo stromov z hľadiska statiky príde pozorovateľovi ako nehybné, avšak náš strom „chodí po lese“ (1). Les je síce plný stromov, ale kontrastne je dub „Sám ako prst“ (2). Okrem svojej odlišnosti prejavuje autor slovesami „dupe“ (3) a „trasie“ (4) aj jeho zúfalstvo v bezvýchodiskovej situácii. Prvá strofa je uzavretá zhrnutím – „nemá pokoja“ (5).

     Nespokojnosť so svojím spoločenstvom sa mení v prvom verši druhej strofy, kedy „Nájde most“ (6). Most je v živote symbolom prepojenia, v kontexte básne dvoch spoločenstiev ...

This is a preview of the whole essay