Komentarz do "Sporu" Ludmily Marianskiej

Authors Avatar

KOMENTARZ DO WIERSZA PT. „SPÓR”, LUDMIŁY MARJAŃSKIEJ

O szczęściu świat słyszał już wiele, niejeden z filozofów zadawał sobie trud odkrycia tajemnicy tego zjawiska. Antyczni epikurejczycy utożsamiali je z radością doczesną, średniowieczni mnisi z ascezą. Wiersz Ludmiły Marjańskiej „Spór” jest współczesnej głosem artystki w odwiecznej dyskusji na temat szczęścia.

Przyglądając się utworowi, już na samym początku możemy zauważyć specyficzne graficzne wyróżnienia tekstu. Zarówno pierwsza jak i druga strofoida mają identyczną liczbę wersów (pięć) z takim samym rozkładem sylab (w pierwszych czterech wersach po osiem, w ostatnim trzy). Można zatem przyjąć, iż autorka wyróżnia je na płaszczyźnie graficznej, jako iż ostatnia, trzecia zwrotka jest już trzywersowa, i posiada ograniczoną do siedmiu liczbę sylab.

Owy związek pomiędzy kolejno odpowiednimi wersami pierwszej i drugiej strofoidy potwierdza ostatecznie rozkład rymów. Choć czytając osobno pierwszą, czy drugą zwrotkę trudno mówić, iż mamy do czynienia z utworem rymowanym, to jednak, gdy spojrzymy na nie, jako na integralny utwór, możemy dostrzec, nie do końca dokładne, aczkolwiek obecne. rymy. Warto zauważyć, iż są to pary rymów żeńskich połączonych nie równolegle, czy krzyżowo, lecz odpowiednio pomiędzy pierwszą i drugą zwrotką: „droga-otchłań”, „strumieniem-milczenie”,   „i szczęście- nieszczęście”, „chrzęścił- pięści”.

Kluczowym wydaje się ostatni rym, gdyż oba krótkie trzysylabowe wersy kończy to samo słowo- „sen”, dlatego też poświęcimy mu więcej uwagi w dalszej części pracy.  

Na podstawie tych obserwacji dostrzegamy swoistą nieregularność utworu, co popycha nas do przypisania utworowi formy wiersza współczesnego.

Join now!

Na poziomie konstrukcji dostrzegamy jeszcze jedną niezwykle ważną cechę. Istnieje swoista symetria pomiędzy pierwszą i drugą zwrotką. Możemy odnieść wrażenie, iż jedna jest lustrzanym odbiciem drugiej. Pozwala to na dokładne odwzorowanie budowy obu fragmentów, treść jednak okazuje się być klasycznym odbiciem zwierciadła odwracającego obraz.

Odsłania się tutaj przed nami dominanta utworu, którą niewątpliwie są przeciwieństwa, gdyż jak zobaczymy w dalszej części prac, antynomie stanowią główny środek artystyczny poetki.

Warto przede wszystkim zauważyć, że tematycznie obie zwrotki wydają się być sobie przeciwstawne. O ile pierwsza wydaje się dotyczyć szczęścia, już w na początku wyróżniając „wielkie szczęście”, o tyle odwrócenie ...

This is a preview of the whole essay