"Mama, koks graþus kaèiukas!"

Authors Avatar

Ligų šaltinis – benamis kačiukas

     „Mama, koks gražus kačiukas!“ - sušunka pyplys, besikapstantis smėlio dėžėje, ir ištiesęs rankutes bėga paglostyti katino. Daugiabučių namų kiemuose pilna benamių kačių. Šie gyvūnai veisiasi rūsiuose ir puikiai laikosi maitinami geraširdžių, dažniausiai pagyvenusių žmonių. Vaikai kapstosi smėlio dėžėse, kurias katės dažnai naudoja savo reikmėms, taip pat mielai su jomis žaidžia, ypač pavasarį, kai iš rūsių išlenda ir maži, pūkuoti kačiukai.

     Visgi katės, ypač benamės, nėra tokie nepavojingi gyvūnėliai, kaip atrodo. Jos gali apdraskyti ar apkandžioti kieme žaidžianti vaiką ir taip užkrėsti jį pasiutlige. Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės centro gydytoja epidemiologė  Daiva Razmuvienė teigia, kad pasiutligės virusas Lietuvoje yra plačiai išplitęs ir kasmet registruojamas nemažas skaičius žmonių, sužalotų įvairių laukinių ir naminių gyvųnų, tarp jų ir kačių. 2003 metais buvo 1493 atvejai, kai žmones sužalojo katės, tarp jų - 230 pasiutusių ir 505 nežinomų. Kasmet šis skaičius didėja, o kas trejus - ketverius metus neišvengiama ir žmonių mirčių nuo pasiutligės.

Join now!

     Kitos kačių platinamos ligos ne ką nepavojingesnės. Tai toksokarozė ir toksoplazmozė. Pastarąją ligą platina tik katės. Jų organizme vyksta toksoplazmų lytinis dauginimasis, formuojasi oocistos, kurios su išmatomis patenka į aplinką. Oocistos per 1 - 5 paras dirvožemyje subręsta ir išlieka gyvybingos iki 18 mėnesių. Subrendusias cistas nuo dirvožemio, žolės prariję užsikrečia naminiai, laukiniai gyvuliai ir paukščiai, taip pat ir žmonės. Katės užsikrečia suėsdamos užsikrėtusias peles, paukščius, žalią užsikrėtusių gyvulių mėsą ar oocistas, esančias aplinkoje. Tik pirmą kartą užsikrėtusi katė 1 - 3 savaites išskiria toksoplazmų cistas į aplinką. Pakartotinai užsikrėtusi katė cistų neišskiria. Šios ligos požymiai - smarku ...

This is a preview of the whole essay