Eesti Muusikaakadeemia

Muusikateaduse osakond

Maria Mölder

Popmuusika plaadiarvustused

meil ja mujal

III proseminaritöö

Juhendaja: Kristel Pappel

Tallinn 2002

Abstrakt

Seekordses proseminaritöös olen seadnud oma eesmärgiks arutleda popmuusika arvustuste üle Eestis ja mujal maailmas. Selleks võrdlen teatud hulka plaadiarvustusi nädalalehes Eesti Ekspress ja võrguväljaandes music-critic.com. Analüüsides kõrvuti kahe väljaande kriitikat ühe ja sama plaadi kohta, üritan jõuda selgusele plaadi hindamise kriteeriumides ja selles, kuidas on arvamust väljendatud.

Mõlemad valitud väljaanded on suunatud keskmisele muusikatarbijale, mitte professionaalile. Portaal music-critic.com on spetsiaalselt retsensioonide jaoks, Eestis aga kahjuks midagi analoogset ei eksisteeri. Seega valin võrreldavaks Eesti Ekspressi – ühe vähestest ja ühe pädevama Eesti väljaande, mis avaldab pidevalt plaadiarvustusi.


Sisukord

1. Sissejuhatus                                                         4

2. Plaadiarvustus                                                 6

        2.1. Plaadiarvustus tänapäeval                         6

        2.2. Plaadiarvustuse eesmärk ja sihtgrupp                 7

        2.3. Analüüsimeetod plaadiarvustuste uurimiseks        10        

3. Analüüsid                                                        12

        3.1. Björk – Vespertine                                12

        3.2. Coldplay – Parachutes                                17

        3.3. Depeche Mode – Exciter                                21

4. Kokkuvõte                                                        25

5. Allikad ja kirjandus                                                27

        5.1. Allikad                                                27

        5.2. Kirjandus                                                27

6. Lisa                                                                29


1. Sissejuhatus

Seekordses krititsismi valdkonda kuuluvas proseminaritöös olen seadnud oma eesmärgiks arutleda popmuusika kriitika üle Eestis ja mujal maailmas. Selleks võrdlen teatud hulka plaadiarvustusi nädalalehes Eesti Ekspress ja võrguväljaandes music-critic.com. Analüüsides kõrvuti kahe väljaande kriitikat ühe ja sama plaadi kohta, üritan jõuda selgusele plaadi hindamise kriteeriumides ja selles, kuidas on arvamust väljendatud.

Mõlemad valitud väljaanded on suunatud keskmisele muusikatarbijale, mitte professionaalile. Music-critic.com on spetsiaalselt retsensioonide jaoks mõeldud internetiportaal, mida toimetatakse Madisonis, Wisconsini osariigis. Eestis aga kahjuks midagi analoogset ei eksisteeri. Seega valin võrreldavaks Eesti Ekspressi – ühe vähestest ja ühe pädevama Eesti väljaande, mis avaldab pidevalt plaadiarvustusi.

Konkreetsed arvustused on valitud eelkõige minu enda subjektiivset muusikamaitset arvestades. Eesti Ekspress avaldab kahte liiki plaadiarvustusi: nädala plaadi retsensioon ja ülejäänud plaatide tutvustused. Nädala plaadiks valitakse tavaliselt mõni tunnustatud ja kauaoodatud album ning seda retsenseeritakse tunduvalt pikemalt ja põhjalikumalt kui enamikku plaate. Käesolevas uurimuses analüüsitud arvustuste hulgas on mõlemaid, täpsemalt kaks nädala plaati (Coldplay Parachutes ja Depeche Mode’i Exiter) ning üks tavaarvustus (Björki Vespertine), mis tegelikult ei erine mahult mõnest nädala plaadi retsensioonist.

 Kuivõrd ei ole teada ühtegi universaalset, igasse konteksti sobivat definitsiooni popmuusika kohta, tuleb siinkohal lahti mõtestada, mida käesolevas uurimuses popmuusikana käsitletakse. Popmuusika all mõistan teatud populaarmuusikastiile (pop-rock ja paljud hübriidsed stiilid), mis on algselt pärit peamiselt USA ja Suurbritannia 1950. aastate kultuurimaastikult. Läänemaailmas on popmuusika alates 20. sajandi teisest poolest muutunud domineerivaks.

Kuna pop ja rock on tänaseks sulandunud, on ka pop- ja rockkriitika piir muutunud ähmaseks. Seepärast lähtub proseminaritöö pop/rockmuusikat ühendavast kriitikatüübist, pidamata oluliseks seda kriitikatüüpi tähistavat mõistet.

Meetodil, mille abil plaadiarvustusi analüüsin, on palju ühist kvalitatiivse sisuanalüüsiga. Analüüsimeetodi, millest on täpsemalt kirjutatud peatükis 2.3., koostamisel olen kasutanud veel Simon Frithi ja Pekka Oeschi, aga ka Tiit Hennoste ja Janet M. Levy kirjutisi.


2. Plaadiarvustus

Järgnev peatükk annab lühidalt ülevaate plaadiarvustuse hetkeseisust, minnes ka veidi tagasi popmuusika ja –kriitika algaegadesse.

2.1. Plaadiarvustus tänapäeval

Kuigi plaadiarvustused on peaaegu sama vanad kui helisalvestised ise, ei nähta neid tavaliselt iseseisva muusikakriitika žanrina, vaid osana ajakirjanduse ajaloost. Muusikakriitika mõiste on piiratud peamiselt tõsise muusika kontsertide arvustustega, mille vaatenurk on sageli ajalooline või esteetiline. 

Suurem osa muusikarubriike päevalehtedes ja muus ajakirjanduses sisaldab tänapäeval arvustusi, kuigi enamasti klassikalisest muusikast ja kontsertidest. Tänane rockkriitika sai alguse Ameerika 1950ndate alternatiivpressist ja paljudest erinevatest 1960ndate väikestest väljaannetest, millele on lisatud kohustuslik annus kommertslikkust. Kui mujal maailmas tegutseb hulganisti erinevatele huvigruppidele suunatud pop- ja rockväljaandeid, siis Eestis on enamus popmuusikat käsitlevaid ajakirju üsna kiiresti majanduslikesse raskustesse sattunud ja tegevuse lõpetanud. Seetõttu kajastatakse siin popkultuuri üritusi ja popmuusikat üldisemas plaanis  üsna juhuslikult ja suuresti kirjutaja isiklikest huvidest lähtuvalt.

Ajakirjanduse mõju on sageli alahinnatud ja seetõttu suhtutakse popmuusikast kirjutatud artiklitesse ja arvustustesse kui amatöörlikesse ja kommertslikesse. Arvatakse, et plaadiarvustused ei vasta muusikakriitika nõuetele ja neil pole kultuuris tervikuna erilist tähtsust. Plaadiarvustus on tõepoolest mõneti võrreldav reklaamiga: kellelegi ei meeldi tunnistada reklaamist sõltuvust, ometi on seda tänapäeva infoühiskonnas raske mitte märgata ja ignoreerida. Niisiis on plaadiarvustuse näol tegemist žanriga, mis on popmuusikaga kursis olemiseks hädavajalik.

Grove’i muusikaentsüklopeedia nimetab popmuusika kriitikat üheks meisterlikumaks ja produktiivsemaks professionaalse kriitika alaliigiks. Produktiivsus vastab kindlasti tõele: kuna isegi aktiivsem huvi popmuusika vastu ei eelda teatavasti muusikalist haridust, on nõudlus plaadiarvustuste ja teiste popmuusikat kajastavate artiklite järele suur. Väidetav meisterlikkus on aga Eesti kultuurimaastikul küsitav, sest puudub igasugune teaduslik lähenemine (ka süvamuusika retsenseerimine on alles arenev ala, saati siis popkriitika). Kõige suurem probleem ongi vastava hariduse puudumine. Eestis tegutsevad popmuusika kriitikud on enamasti muusikalise hariduseta asjaarmastajad, õppida aga on seda ala võimatu, kuna pole õpetajaid.

2.2. Plaadiarvustuse eesmärgid ja sihtgrupp

Popkriitika nagu igasuguse kriitika kirjutamiseks on lõputult erinevaid võimalusi. Selleks pole loodud mingit üldkehtivat reeglistikku, kuid ometi paneme ju arvustusele teatud ootusi. Mida me siis lugeda tahame?

Tihti kirjutavad muusikakriitika ülesannetest just inimesed, kes ise kriitikaga ei tegele. Taolised sõnavõtud on valdavalt väga subjektiivsed ja nende ainus üksmeel puudutab vajadust professionaalsete kriitikute järele nii tõsise kui ka popmuusika valdkonnas. Ometi vaieldakse jätkuvalt ideaalse kriitiku olemuse üle.

Kuivõrd klassikalise muusika ajalugu ulatub kaugemasse aega kui popmuusika, on popmuusika hindamisel ilmselt nii mõndagi klassikalise muusika praktikast üle võetud. Kriitiline mõtlemine saavutatakse klassikalises muusikakriitikas suuresti läbi analüüsi, nii on ka popmuusikast kirjutamine mingil määral analüüsiv tegevus. Popkriitika guru Simon Frithi sõnutsi on kooli hindamissüsteemi meenutava stiili pealetung niinimetatud tõsise plaadiarvustuse väärtust tunduvalt alandanud. Süvaanalüüsi osakaal on popmuusika arvustustes seeläbi oluliselt kahanenud.

Siin seisame aga küsimuse ees: kui popmuusika on suunatud laiadele rahvamassidele, hoolimata muusikalisest taustast, siis kas ei peaks ka popkriitika lähtuma samadest kriteeriumidest? Ehk: kas ei peaks sarnaselt popmuusikale ka popkriitika olema kõigile arusaadav ja huvitav, isegi mõnevõrra kommertslik? On ju popmuusika arvustused vaieldamatult osa muusikatööstuse masinavärgist, mõjutades oluliselt plaatide müüginumbreid. Kriitiku ülesanne pole muusika turukesksust hukka mõista, vaid omistada turu muusikavalikule teatud tähtsus. Tänapäeva kontekstis on üldteada, et muusikat toodetakse tõepoolest suuresti müügi eesmärgil. Seepärast pole ime, et suur osa sotsioloogilisest popkriitikast võrdsustab muusika esteetilised ja kommertslikud väärtused.

Plaadiarvustuste kirjutaja tegutseb ühelt poolt artisti ja tema publiku, teiselt poolt plaaditööstuse ja tarbija vahel. Tema loob esitletavast plaadist teatud illusiooni, mis konteksti muutudes võib olla üsna erinev. Lisaks vahendavale rollile on kriitikud ka ise muusikatarbijad. Jälgides muusika vastavust välja kujunenud muusikanormidele, loovad nad samas uusi norme.

On kriitika koolkondi, mille arvamuse põhjal peaks muusikakirjutis olema mõneti võrreldav muusika kuulamisega – ülevaatlik, liigendatud ja võimas – justkui selle lugemine võiks asendada muusika kuulamist. Popkriitik Robert Christgau meelest, vastupidi, on kirjutamine kriitiline kuulamine, mitte aseaine tõelisele muusikalisele elamusele. Ei suuda ju ükski tekst kuuldut täielikult edasi anda, sest muusikal on oma keel. Muusikast kirjutamine võib anda muusikale teise tähenduse, kuid ei pretendeeri muusika enda kohale.  

Ka muusika lahterdamine kindlatesse kategooriatesse on Christgaule vastumeelne. Teda ei köida terminid ja moevoolud, vaid küsimus, kas plaat on kuulamist väärt. Robert Christgau seab oma tööle lihtsad eesmärgid: leia head muusikat ja too välja selle meeldivad küljed.

Kriitika omab tingimata nii objektiivset kui ka subjektiivset külge. Objektiivselt kirjeldatakse muusikat ennast (meloodiaid, instrumente, hääli, tekste) ja eelkõige selle muusika valmimisega seotud isikuid. Kõik muu on juba kaudselt seotud kriitiku subjektiivse arvamusega, kuna kriitika lähtepunktiks on kirjutaja emotsioon. Kriitilise vastukaja ajendiks on muusika, samas on siin tähtis osa kuulaja meeleolul. 

Ajakirjade praktilises töös on välja kujunenud, et arvustuse kirjutab toimetaja või kaastöötaja, kel on kõnealuse artistiga olnud eelnevalt kogemusi. Muidu teeb iga arvustaja kättesaadavate plaatide seast valiku vastavalt oma eelistustele. Sageli spetsialiseeruvad kriitikud kindlale muusikastiilile. Siit võime järeldada, et arvustused on enamasti kirjutatud vastavalt kriitikute enda muusikalisele maitsele. Sellise tööjaotuse juures juhtub arvatavasti harva, et keegi peaks kirjutama artikli muusikast, mis kriitikule endale huvi ei paku või mille hindamiseks ollakse lihtsalt ebapädevad. Teisest küljest: kriitik ei saa endale lubada eelarvamustest lähtumist, pigem on tal võimalus oma muusikamaitset pidevalt muuta.

Niisiis on plaadiarvustust võimalik kirjutada väga erinevatel tasanditel ja erinevaid sihtgruppe silmas pidades. Domineerivad aga retsensioonid, mille järele on kõige suurem nõudlus ja mis on ühtviisi arusaadavad kõigile. Samas peaksime siiski vähemalt üritama popkriitika latti kõrgel hoida ja jätkama ka elitaarsemat analüüsi sisaldavate arvustuste väljaandmist, hoolimata sellest, et nende lugejaskond moodustab meie hulgast vähemuse.

2.3. Analüüsimeetod

Käesolevas uurimuses on lähemalt vaadeldud kolme arvustusepaari, mis on kirjutatud sama albumi kohta. Analüüsiprotsessi hõlbustamiseks koostasin meetodi, millel on sarnasusi kvalitatiivse sisuanalüüsiga. Kvalitatiivse sisuanalüüsi puhul on oluline näha uuritava teksti tervikut ja struktuuri, võtta arvesse autori vihjeid, kavatsusi, eesmärke ja eeldatavat mõju auditooriumile.

Plaadiarvustusi võrreldes huvitasid mind järgmised aspektid.

1.        Ülesehitus. Kirjutise struktuur aitab mõnel juhul jälile saada rõhuasetusele. Ka hindamissüsteem ja selle olulisus mängivad siin teatud rolli.

2.        Sihtgrupp. Kellele on arvustus suunatud, kes sellest informatsioonist huvitub? Lähtudes situatsioonist, kus kriitik on plaadikompaniide, lugejate, muusikute ja pressi ristumiskohaks, üritan selgitada, kelle huvisid arvustus antud juhul kõige enam kaitseb.

3.        Arvamuse kujundamine. Kas kirjutis püüab asendada muusika kuulamist? Kas kriitik püüab oma arvamust lugejale peale suruda? Millist mõju võiks antud arvustus avaldada muusikaturule?

4.        Keelekasutus ja hinnangud. Kas sõnavara on pigem akadeemiline või iseloomustab teksti liigne sõnavabadus? Milliste mõistete ja sõnade kaudu väljendatakse hinnangut? Stiiliterminite kasutamine, siltide kleepimine. Milline on objektiivsuse ja subjektiivsuse suhe kirjutises? Hinnangute põhjendatus. S.h korduma kippuvad sõnad, mis väljendavad kaudselt teatud hinnangut. Üritan selgitada, kas pop/rockkriitikas esineb varjatud väärtushinnanguid sisaldavaid klišeena mõjuvaid sõnakõlkse. 

5.        Kokkuvõte. Vaatlen arvustuste vastavust minu oma nägemusele plaadiarvustusest. Kas arvustus sisaldab järgmisi komponente: info, artisti taust, ideede uudsus, areng võrreldes eelnevaga, arranžeering, tehniline teostus, mõne laulu esiletoomine.


3. Analüüsid

Järgnevalt analüüsin kolme popmuusika plaadi kohta kirjutatut, võttes aluseks Eesti Ekspressis ja USA portaalis music-critic.com ilmunud arvustused (iga albumi kohta on retsensioon mõlemast väljaandest).

3.1. Björk – Vespertine

Peter Naldrett (music-critic.com) / Siim Nestor (Eesti Ekspress)

1.        Ülesehitus

Naldrett avab arvustuse Björki varasemate albumite ja Vespertine’i võrdlusega. Ta kirjeldab esmalt emotsionaalsel pinnal Björki stiili arengut maisest muusikast taevalikuks, seejärel toob esile huvitavate instrumentide ja helidega seotud üksikasju. Naldrett võtab kogu albumi kokku selle avaloo kaudu ja kirjeldab veel mõne loo meeleolu. Siis loob kriitik visiooni täiuslikust õhkkonnast Vespertine’i kuulamiseks ning kinnitab oma ettekujutusi lauljatari enda sõnadega. Naldrett on veendunud, et Björki “eeterlikele” (ethereal) väärtustele keskendunud muusika on igaveseks teinud lõpu tema poplugude perioodile. Järgneb ülevaade Björki Vespertine’ile vahetult eelnenud ajast, mil lauljatar pühendus näitlemisele. Lõpetuseks püüab arvustuse autor jälile jõuda küsimusele, millel põhineb Björki karjäär ja omapära.

Join now!

Nestori artikkel algab tsitaadiga Björki laulust, mis vihjab autori sõnul albumi avameelsele olemusele. Kriitik rõhub siin peamiselt plaadi erootilisele alatoonile. Järgmiseks peab Nestor vajalikuks Björki muusikastiili lahterdada. Kuna kirjutaja tegutseb ise palju DJna, toob ta lagedale oma teadmiste kahurväe lauljatari elektronmuusika alal abistavate meeste kohta. Arvustus lõpeb “kaunimate” lugude loeteluga.

Music-critic.comi hindamissüsteem on viiepunktiskaala, kusjuures punkte jagatakse sageli pooleks (sama hästi võiks kasutada kümnepalliskaalat). Björki albumile on viiest punktist omistatud 4,5, mis on loomulikult väga hea tulemus. Arvudele aga ei pöörata ilmselt erilist tähelepanu, kuna kirjutises ei ole otseselt hinnangut põhjendatud.

Sarnaselt music-critic.comi arvustustele ei oma ka Eesti Ekspressi ...

This is a preview of the whole essay