TURINYS:

ĮVADAS

Kursinio projekto užduočiai įgyvendinti pasirinkau AB,,Kybartų gelžbetonis”. Darbe suprojektuosiu statybos sektoriuje ypatingai plačiai naudojamas perdengimo plokštes su kiaurymėmis. Pastarasiais pasirinkau, idant jos dažniausiai naudojamos civiliniuose pastatuose, be to jos ekonomiškos, stiprios, standžios, atsparios ugniai, ilgalaikės.

Šio projektavimo tikslas, visų pirma pagilinti perdengimo plokščių gamybos technologijos žinias, suprasti technologijos esmę ir gamybos pagrindus. Įsigilinti kaip šioje technologijoje yra suskirstoma gamyba į fazes, procesus ir operacijas. Taip pat svarbiu tikslu laikysiu ne tik susipažinti, bet ir pasistengti įvertinti konkrečiai AB,,Kybartų gelžbetonis” perdengimo plokščių gamybos technologijos efektyvumą, kaip racionaliai panaudojamos medžiagos, ar optimali gamybos linija. Taip pat subjektyviai pasisitengsiu įvertinti gaminių kokybę, atsižvelgdamas ir į tai kaip jie pradedami gaminti ir kaip gamykloje jie yra paruošiami realizavimui.

Projektavimo uždaviniai yra:

  1. Trumpai įmonės gamybos apžvalga. Čia pateiksiu duomenis kada įmonė įsikūrė, koks jos statusas, veiklos pobūdis, AB,,Kybartų gelžbetonis” vystymasis. Kad dar konkrečiau būtų galima suprasti įmonės vystymąsi šiek tiek plačiau apžvelgsiu praėjusius metus. Taip pat savo darbe pateiksiu gaminių nomenklatūrą, kokios medžiagos naudojamos gamybinėje technologijoje ir be abejo iš kur jos yra transportuojamos. Kad būtų galima suprasti ir tai, kaip darbai deleguojami įmonėje pateiksiu valdmo struktūrą. Taip pat pateiksiu įmonės direktoriaus manymu pagrindines spręstinas gamybos problemas, bei jo prognozes ir tikslus susijusius su įmonės veiklos ateitimi.
  2. Projektuojamos gamybos (darbų) technologija. Visų pirma apžvelgsiu savo projektuojamojo objekto aktualumą ir trumpai apie jį patį, o jei konkrečiau - apie tuščiavidures perdengimo plokštes. Taip pat nustatysiu gamybos tipą, jos fazes, pateiksiu procesus ir operacijas projektuojamoje technologijoje. Darbe uždaviniu laikysiu technologinės schemos pateikimą. Suprojektuotos technologijos procesus ir operacijas aprašysiu, nurodydamas kokie įrenginiai naudojami ir aparatūra. Taipogi nurodysiu įrengimus ir aparatūra (pagrindinę ir pagalbinę), prietaisus ir įrankius. Kaip pasikeitė žaliava atlikus atlikus procesus ir operacijas.
  3. Išvados ir pasiūlymai. Čia apžvelgsiu skirtumus, jei tokie bus, tarp literatūroje aprašytos technologijos ir technologijos naudojamos įmonėje. Pabandysiu palyginti, kokie darbai atliekami panašiai arba netgi vienodai. Taip pat pateiksiu subjektyvius savo pasiūlymus, t.y. kiek tai leis padaryti darbo metu įgytos žinios.

Pradiniai duomenys yra duomens surinkti AB,,Kybartų gelžbetonis”, taip pat duomenys surasti naudotoje litertūroje, kuri yra pateikta literatūros sąraše.

Įmonės gamybos apžvalga

Įmonės įsikūrimas, statusas, veiklos pobūdis, vystymąsis:

Tikriausiai įmonės apžvalga vertėtų pradėti nuo jos įsikūrimo. Tagi  dabartinė AB,,Kybartų gelžbetonis” įsikūrė dar Tarybų sąjungos laikais, o tiksliau 1957m., vietoj tuo metu buvusio vagonų depo. Tuo metu įmonė buvo įkurta geležinkelio statybų reikmių gaminiams gaminti. Rekonstravus vagonų depą į gamyklą buvo įdarbinta tik 30 darbuotojų, kita vertus kaip pasakojo dabartinis generalinis direktorius to pilnai užteko, norint aprūpinti tuo metu vykstančias regiono geležinkelio staybas, joms reikalingais gaminiais.

Be abejo, augant pramonei, įmonės veikla ir gamybos mastai natūraliai pradėjo plėstis. Pikas buvo pasiektas 1990m. Tuo metu gamykloje dirbo apie 150 darbuotojų. Gaminiai buvo tiekiami ne tik Lietuvos ribose, bet ir į Kaliningrado sritį, kas savo ruožtu buvo labai pelninga, idant transportavimo kaštai buvo netgi mažesni, nei gaminių pristaymo į Vilniaus ir Klaipėdos regionus. Taip buvo dėl to, jog Kybartai yra pasienio miestelis ir ribojasi su pačia Kaliningrado sritimi. Tačiau, nepaisant to, jog kaikurie specialistai pranašavo, jog Rusijos krizė Lietuvos nepalies, AB,,Kybartų gelžbetonis” patyrė milžiniškus nuostolius. Rublio santykiui su doleriu išaugus daugiau nei tris kartus, produkcijos kainos nepasikeitė, ko pasekoje įmonės vadovai buvo priverti nutraukti gamybą ir produkcijos tiekimą į Kaliningrado sritį. Tokiu būdu galima teigti, jog Rusija reliatyviai išlošė- t.y. apgynė savo rinką, tačiau pralaimėjo vartotojas. Taigi to pasekoje nuo 1992 iki 1996 metų pelningai dirbusi įmonė buvo priverta ženkliai sumažinti savo produkcijos gamybą, taip pat atleisti iš darbo apie 35% darbuotojų.

1999-2000 metais AB,,Kybartų gelžbetonis” nepaisant sunkios ekonominės padėties nedirbo nuostolingai. Gaunamas metinis pelnas svyravo nuo 200 iki 300 tūkstančių litų. Tačiau pastarieji 2001 buvo ypač sunkūs ir pelnas siekė vos 10 tūkstančių litų. 2001 metus apžvegsiu detaliau, tam kad būtų galima susidaryti teisingą įspūdį apie gamybos mastus ir įmonės pajėgumą.

2001 metais bendrovėje dirbo 78 darbuotojai, iš kurių 15 admistracijos tarnautojų. Dauguma darbuotojų t.y. apie 70 procentų priklauso ,,Geležinkelių” profesinei sąjungai. Palyginamąją lentelę 2000 ir 2001 metų žiūrėti 1 priede. 2001 metais prekinės produkcijos gamyba palyginus su 2000 metais išaugo 123 procentais, o natūrine išraiška 180 procentų. Toks didelis skirtumas, direktoriaus manymu, susidarė todėl, jog 2001 metais ženkliai rinkoje krito gelžbetonio kainos. Pavyzdžiui, jei 2000 metų kaina buvo 244 lt/ m3, tai 2001 metais ji siekė vos 190 lt/ m3. Taip pat jei skaičiuotume 2001 metų produkcijos gamybą 2000 metų kainomis tai pagaminta būtų už 3.602900 lt. Ir tokiu būdu augimas sudarytų 149%. Taip pat jei įmonė būtų pardavus 2001metais savo produkcija kitų įmonių kainomis,t.y. nereikėtų išskaičiuoti transportavimo kaštų į Vilnių, ji būtų gavusi papildomai 303 t.lt. pelno. Čia generalinis direktorius daro išvadą, jog būtina ieškoti rinkos Lietuvos respublikos vakarinėje dalyje, t.y. Klaipėdos apskrityje. Pagrindiniai gamybos augimo faktoriai minimais metais yra tai, jog ženkliai padidėjo gamybos našumas, darbo organizacijos sąskaita, o taip pat dėl PTK-72-15 ir PTK-63-15 plokščių gamybos linijos įdiegimo ir rekonstravimo.2001 metais gamybos brokas sudarė 0,3 procento, pagrinde perdengimo plokštės dėl nukrypimo nuo plokštumos ir blogos prekinės išvaizdos. Dalis nuostolių buvo patirta dėl neritmingo cemento tiekimo, kai kurių rūšių ir diametro armatūros nesavalaikio užvežimo ir be abejo dėl mechanizmų gedimų. Taip pat bendrovės finansiniams rezultatmas neigiamą įtaką turi ir tai, jog inertinės dujos vežamos 200 kilometrų atstumu, o gelžbetonio gaminiai, kaip jau minėta, daugumoje raelizuojami 200-250 kilometrų atsumu, o vežimo išlaidos dėl kainų konkurencijos, privalo būti padengtos pačios įmonės, norint neprarasti potencialių užsakovų. Prie neigiamų faktorių galima priskaičiuoti ir įsiskolinimus.

2002 metais įmonė išsikėlė sau pagrindinius šiuos tikslus:

  1. Ženklų gamybos apimties didinimą, ypač perdengimo plokščių, sąramų, specelios paskirties geležinkelio remontui skirtų gaminių.
  2. Gerinti išleidžiamos produkcijos kokybę.
  3. Ieškoti rinkos Klaipėdos, kaliningrado ir Latvijos regionuose.
  4. Atlikti savalaikius remontus tiltiniams kranams, betono maišyklei, perdengimo plokščių gamybos linijai, ypač PTK formoms.

Betono ir gelžbetonio gaminių realizacija 2000-2001 metais pateikta 2 priede.

Gaminių nomenklatūra, naudojamos medžiagos bei jų tiekėjai:

Trumpai apie gaminius. AB,,Kybartų gelžbetonis savo gamybą apibrėžia labai trumpai ir aiškiai. Tai betono ir gelžbetonio gaminiai skirti gyvenamųjų namų statybai, o taip pat specialios paskirties geležinkelio statybai ir rekonstrukcijai. Taip pat, kaip šalutinė veikla, įmonėje yra stalių cechas, kur gaminami langai, durys, apvadai ir kt. Skaidant gamybą smulkiau, pagrindinė produkcijos dalis atitenka perdengimo plokštėms.

Join now!
  • Perdengimo plokštėms (PTK-XX-XX, PK-XX-XX). Šiaip gaminamos yra įvairių išmatavimų plokštės, priklausomai nuo užsakymo, tačiau yra ribos. Ilgis nuo 3 iki 7,2 metro, plotis nuo 1,2 iki 1,5 metro, o maksimalus aukštis yra 0,22 metro.
  • Rūsio sienų blokai, pamatų blokai (B, BT, PB).
  • Sąramos (M, MŪ).
  • Rygeliai.
  • Kolonos.
  • Vandens surinkimo loviai.
  • Pabėgiai (siaurukui), kurių gamyba, uždarius siauruką buvo nutraukta.
  • Poliai (SV).
  • Žiedai (KC).

Pagrindinės įmonėje naudojamos žaliavos yra cementas, žvyras, smėlis ir armatūra. Cementas yra parsigabenamas iš Naujosios Akmenės geležinkeliu. Kadangi gamykloje yra geležinkelio linija, tai ši žaliava tiesiai iš vagonų yra paduodama į gamybos liniją. Tai yra ...

This is a preview of the whole essay