RĪGAS FRANČU LICEJS

Baltijas valstu sadarbība

12. D klases skolnieces

Rūtas Randares

referāts politikā

1999. gada februāris

Rīga

KĀDĒĻ IR NEPIECIEŠAMA BALTIJAS VALSTU SADARBĪBA

Piedāvāju aplūkot Baltijas sadarbības nepieciešamību uz līdzīgas valstu grupas – Beniluksa valstu – sadarbības piemēra. Šo triju valstu saimnieciskās kopdarbības līgums, kas ved uz ekonomisko integrāciju , tika parakstīts 1958. gadā. Visas trīs valstis nodibinājušas ne tikai muitas savienību, bet īsteno plašāka apmēra sadarbību. Muitas savienībā notiek ne tikai preču kustības ierobežojumu atcelšana dalībvalstu starpā, bet arī dalībvalstu ārējo tarifu izlīdzināšana sadarbībā ar trešajām valstīm. Beniluksa valstīs atcelti ierobežojumi darbaspēka un kapitāla kustībā. Pastāv ne tikai brīva preču kustība, bet arī ražošanas un pakalpojumu brīvība.

Ministru komiteja ir Beniluksa valstu augstākā pārvalde, kuru veido valdības locekļi. Sanāksmes ministru līmenī notiek divas reizes gadā, kad tiek pieņemti politiski lēmumi, kurus pēc tam izpilda pakļautās instances.

Beniluksa valstu savstarpējo integrāciju sākotnēji virzīja vēlme nodrošināt ekonomisku izaugsmi un palielināt mazo valstu ietekmi. Beniluksa valstu sadarbībai bija nozīmīga loma Eiropas Kopienas dibināšanā. Kad sākotnēji Eiropas Kopiena sastāvēja no sešām valstīm, trīs no tām bija Beļģija, Nīderlande, Luksemburga. Organizācijai paplašinoties, šīs trīs valstis joprojām tika uzskatītas par EK kodolu.

Beniluksa valstu sadarbības pieredze Eiropas Savienības ietvaros rāda, ka teritoriāli mazu valstu savstarpēja sadarbība palielina to ietekmi, kā arī samazina draudus nelielai valstij kļūt nenozīmīgai vai pat zaudēt savu identitāti, esot starp lielajām valstīm. Šeit jāpiebilst, ka ne savstarpēja integrācija, ne integrācija Eiropas Savienībā nav sagrāvusi Beniluksa valstu identitāti vai suverenitāti.

Latvija, Lietuva un Igaunija par vienu no saviem galvenajiem ārpolitikas mērķiem ir pasludinājušas iestāšanos Eiropas Savienībā. Ir dzirdētas šaubas, vai mūsu valstis nepazudīs saskarsmē ar lielajām valstīm. Baltijas valstu gadījumā runa ir par trīs nelielu valstu integrāciju divdesmit vai vairāk valstu savienībā. Manuprāt, tieši šim apstāklim būtu jākļūst par vēl ciešāku stimulu Latvija, Lietuvas un Igaunijas sadarbībai.

Baltijas valstu sadarbības ideju var realizēt tikai pašas Baltijas valstis, tomēr vairākas politiskās un ekonomiskās institūcijas ir izstrādājušas ieteikumus, kā Baltijas valstis varētu attīstīt savstarpējo sadarbību. Eiropas Savienība ir aicinājusi Latviju, Lietuvu, Igauniju izvērst sadarbību ekonomiskajā jomā. ES pēc tās paplašināšanās Baltijas valstīm īpaši nozīmīga varētu būt sadarbība ar Beļģiju, Nīderlandi un Luksemburgu. Arī šīs valstis par vienu no saviem uzdevumiem ir izvirzījušas sadarbības stiprināšanu ar citām mazajām valstīm. Baltijas Asamblejai notiek regulāras tikšanās ar Beniluksa valstu parlamentu. Baltijas valstīm ir jāpierāda ES, ka tās var sadarboties. Spēja sadarboties pati par sevi būtu labu kaimiņattiecību rādītāja. Un mūsu valstu gadījumā tas dos liecību par mūsu spēju iekļauties un sadarboties daudz plašākā – ES telpā. Un Beniluksa valstis ir gatavas dalīties pieredzē, kā arī sadarboties ar mums. Manuprāt, mums to vajadzētu izmantot.

Latvijai Baltijas valstu sadarbība vienmēr ir bijusi prioritāte. Latvija ir skaidri saskatījusi tās nozīmi un bijusi gatava sadarbībai visās jomās. “Latvija ir gatava sadarbībai visās jomās. esam gatavi piekāpties dažādās niansēs, lai attīstītu un saglabātu Baltijas vienotību.”

Latvijas Ārlietu ministrijas valsts sekretārs Māris riekstiņš reiz laikrakstā “Diena” rakstīja, ka Latvija līdz šim ir bijusi aktīvākā Baltijas sadarbības veicinātāja un vienmēr saskatījusi šādas sadarbības priekšrocības un ieguvumus no tās.

Protams, ka pastāv tādas nepilnības kā sadarbības nepietiekamie tempi, tomēr atceroties arī drūmo pieredzi pirms Otrā pasaules kara, kļūdītos tie, kas Baltijas sadarbību uzskatītu par nevajadzīgu.

Manuprāt, Latvijas, Lietuvas un Igaunijas savstarpējā sadarbība ir nepieciešama no politiskā, ekonomiskā un drošības viedokļa. Tās nepieciešamību nosaka Baltijas ģeopolitiskā situācija, to rāda arī Beniluksa valstu pieredze, kā arī vispārējās pasaules tendences, jo reģionālā sadarbība kļūst aizvien populārāka. Tomēr mūsu valstu sadarbība nevirza mūs uz norobežotu reģionālismu, bet notiek saskaņā ar katras Baltijas valsts iesaistīšanos kopējās Eiropas norisēs, neesot pretrunā ar tiem. Tā dodot mūsu valstīm praktisku pieredzi integrācijai Eiropā.

Baltijas valstīm jāsaglabā sava vienotība arī tādēļ, ka pasaulē mūsu valstis lielā mērā asociējas ar kaut ko vienotu, līdzīgu 1947. gadā tapušajam Beniluksa jēdzienam.

Un, manuprāt, galvenais iemesls ir “redzēt Baltiju kā vienotu reģionu, piederīgu Eiropas drošības, stabilitātes telpai.

Join now!

BALTIJAS VALSTU SADARBĪBAS PIEREDZE

Uzskatu, ka sadarbība starp Baltijas valstīm ir pētāma, skatoties uz mūsu valstu savstarpējo attiecību attīstību kopš valstiskās neatkarības iegūšanas 20. gadsimta sākumā.

Triju Baltijas valstu interesi par sadarbību veicināja pieredze ar cariskās Krievijas veikto rusifikāciju 19. gadsimta beigās. Doma par nozīmīgu reģionālu sadarbību pirmo reizi apspriesta Igaunijas politiskajās aprindās apmēram vienlaikus ar neatkarības pasludināšanu. Šai idejai pievienojās arī Latvija. Sadarbības centieni galvenokārt bija vērsti uz to, lai nostiprinātu 1918. gadā proklamēto neatkarību, kā arī, lai vairotu valstisko stabilitāti.

1920. gada pavasarī Latvijas ārlietu ministrs Zigfrīds Meierovics ierosināja sasaukt apspriedi Baltijas valstu savienības dibināšanai ...

This is a preview of the whole essay