Relacje pomiêdzy Stanami Zjednoczonymi a Europ¹ - konflikty, stereotypy, perspektywy.

Authors Avatar

Relacje pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Europą – konflikty, stereotypy, perspektywy.

Ujęcie na podstawie analizy Roberta Kagana „Potęga i raj” i szeregu artykułów w pismach polskich i zagranicznych ( The Guardian,The New York Times, Le figaro, The National Herald Tribune, The Economist, Forum, Polityka)

„Amerykanie są z Marsa, Europejczycy z Wenus”

Kierunkiem charakteryzującym politykę zagraniczną Stanów Zjednoczonych od  końca XVIII wieku ( proklamowanym 1796 przez G. Washingtona; najpełniej sformułowanym w doktrynie Monroego z 1823 i respektowanym do końca XIX w) był izolacjonizm. Oznaczał on odseparowanie się od sporów europejskich i, co za tym idzie, zaniechania brania udziału w konfliktach zbrojnych na tym targanym sprzecznościami kulturowymi, militarnymi i gospodarczymi kontynencie. Chwilowym odejściem od owego wyznacznika w amerykańskich stosunkach międzynarodowych było wzięcie udziału w I wojnie światowej, której przebieg zaczął poważnie zagrażać  interesom politycznym i gospodarczym tego państwa. Po zawarciu pokoju i ustaleniu nowego ładu w oparciu o Traktat Wersalski, Stany powróciły do swojej wcześniejszej koncepcji polityki zagranicznej. Jednakże od momentu zaatakowania przez Japończyków bazy w Pearl Harbour 7 grudnia 1941 stało się jasne, iż obrana przed laty polityczna droga jest w nowych globalnych okolicznościach niemożliwa do dalszej realizacji. Od II wojny światowej Stany Zjednoczone stały się aktywnym uczestnikiem globalnego życia politycznego, zaczęły odgrywać w nim decydującą rolę z biegiem lat stając się głównym architektem współczesnych stosunków międzynarodowych.

Druga wojna światowa zmieniła diametralnie sytuacje międzynarodową na świecie. Zmianie uległy priorytety, cele polityki zagranicznej wszystkich pastw zaangażowanych w ten dramatyczny konflikt. Całkowicie uległa zmianie rola dotychczasowych mocarstw światowych na arenie międzynarodowej. Francja i Wielka Brytanie wycieńczone i wyniszczone po działaniach wojennych straciły swoja pozycję międzynarodową. Co prawda po wojnie upatrywano jeszcze Anglię jako mającą możliwość odzyskania tego „tytułu” jednakże późniejsze zmiany polityczne w Europie a także zmiany w podejściu do spraw nie tylko w skali europejskiej, ale także światowej uległy ewolucji tak wiec „fotel” dla mocarstwa nr 1 w świecie został zwolniony. Okres wojen światowych dał „szansę” USA na wybicie się na arenie międzynarodowej. Zmiana mentalności tego kraju, jeśli chodzi o problemy świata w tym okresie uległa diametralnej zmianie. Już samo odejście od doktryny której hołdowano od XIX w. Niepowtarzalna szansa, przed która stanęły Stany Zjednoczone nie została zmarnowana.

        Koniec wojny stał się praktycznie początkiem nowego konfliktu na skale światowa- została zapoczątkowana Zimna Wojna. Okres ten przypadający na lata 1946-1989 był decydującym dla USA a także jej pozycji światowej.

Zapoczątkowane w tym okresie zbrojenia niewyobrażalnie nakręciły koniunkturę gospodarcza krajów biorących udział w tej „wojnie”. Głównymi stronami konfliktu były Stany Zjednoczone i Rosja Radziecka. W tym momencie Europa usunęła się na plan drugi przedkładając ponad kwestie militarne możliwości dyplomatyczne . Już początek tego konfliktu dal do zrozumienia opinii publicznej ze Europa i USA idą w innych kierunkach. Amerykanie upatrywali w sojuszniku europejskim równoznacznego partnera będącego w stanie stawić opór zagrożeniu niesionemu przez ZSRR. Jednakże nastroje na starym kontynencie po niedawno co zakończonej wojnie nie były wcale przychylne teorii amerykańskiej. Europejczycy kierowali się raczej w stronę polubownego załatwienia tego sporu, nauczeni doświadczeniami sprzed kilku lat obawiali się dalszej eskalacji konfliktu zimnowojennego. Wydaje się z perspektywy czasu, że mieli trzeźwe i realne spojrzenie na ta sytuacje. Zgoła odmienne stanowisko reprezentowało USA, które jako zwyciezca wyszedl z wojny nie miał takich obaw. Kraj ten stopniowo zaczął wierzyc w moc swojej siły militarnej która w niedługim czaie okazala się potega na miare globalną. Kluczem do takiego stanu rzeczy były doktryny zimnowojenne obowiązujące w USA. Zakladano tam przez cały czas możliwość działań wojjneych na dwóch frontach wojennych na raz dlatego tez armia musiała być liczebna. Ponadtwo stawiano na mobilność jednostek wojskowych i ich swietne uzbrojenie i zaawansowanie techniczne.

Join now!

Te wszystkie czynniki wpłynęły na wzrost siły militarnej USA.

W międzyczasie na starym kontynencie powstał nowy twór ponadpaństwowy-Europejska Wspólnota Węglai Stali która w latch dziewiędziesiatych XX w uległa ostatecznemu uformowaniu jako Unia Europejska. Wzajemne stowazysznie krajów europejskich nie odbylo by się bez inicjatywy USA a także jej wpływy we wcześniejszym okresie na zaprowadzenie pokoju na kontynencie.Jej pozniejsze stacjonowanie jednostek wojskowych w Niemczech było także gwarantem pokoju i stabilizacje czego efektem koncowym było powstanie EWWiS. Paradoksem jak pisze Kagan jest sytuacja jaka wówczas zaistniała „Nowy europejski i kantowski porządek mogł powstac pod parasolem ochronnym Ameryki, działającym zgodnie z regułami starego hobbesowskiego ...

This is a preview of the whole essay