SIST EN ISO 14001. Skupina standardov ISO 14000 je rezultat veletnega dela v odgovor na vse bolj onesnaeno okolje, tako naravno kot urbano.

Authors Avatar by natasa1981 (student)

SIST EN ISO 14001


(seminarska naloga)

Predmet:  VARNOST PRI DELU IN VAROVANJE OKOLJA

Nosilec predmeta: prof. Janez Dulc, univ. dipl. inž. Strojništva

Študent: Nataša Šal

Vpisna številka: 12100043032

Način študija: izredni

KAZALO

1. UVOD

Že več kot dve desetletji v Sloveniji potekajo družbene, ekonomske in politične spremembe. Slovenija se je v času tranzicije dobro prilagodila svetovnim vrednotam, ki so v tržnem sistemu drugačne od tistih iz prejšnjega,  socialističnega sistema. Vedno več je zanimanja za družbeno odgovornost in etiko predvsem večjih podjetij in vedno več je raziskav narejenih na tem področju. Z vstopom Slovenije v Evropsko unijo pa mora naša država tudi pokazati, kaj je naredila na področju varstva okolja, zaposlenih in na splošno družbene odgovornosti.

Vodstveni delavci v podjetjih se počasi zavedajo, da je poleg urejenega proizvodnega procesa pomemben tudi odnos do okolja in urejeni odnosi med zaposlenimi. Zato se številna podjetja pri nas in v svetu odločajo za izboljšanje konkurenčnosti z uvedbo sistemov vodenja po različnih standardih. V Sloveniji se največ podjetij odloča za vpeljavo standarda kakovosti v proizvodnji in storitvah. Vedno več pa je tudi tistih, ki se zavedajo, da je zaradi globalizacije za konkurenčnost podjetij vse pomembnejše zaupanje, motivacija in zvestoba zaposlenih, ugled v javnosti ter lojalnost vse zahtevnejšega potrošnika, ki ob ceni in kakovosti še kako razmišlja tudi o odnosu do okolja ter etičnosti podjetja katerega izdelke ali storitve kupuje.

Pojavlja se vprašanje, kaj lahko posamezna organizacija in zaposleni v njej naredijo, da bi pomembno prispevali k večjemu varovanju okolja. Eden od možnih odgovorov in izziv organizacijam, ki hočejo za okolje narediti še nekaj več, je uvedba sistema ravnanja z okoljem po standardu ISO 14001. Z uvedbo tega standarda organizacija pridobi verodostojnost v svojih prizadevanjih za varstvo okokja, zaradi vestne skrbi za okolje se izboljšajo odnosi z lokalno skupnostjo, odnosi z mediji in odnosi z inšpekcijskimi službami. Standard ISO 14001 od organizacij zahteva da sprejmejo politiko nenehnih izboljšav na vseh področjih dela, kjer je okolje ali zdravje ogroženo. Na ta način se organizacija loti pomembnih vprašanj in tako napreduje pri svojem razvoju. Tako se iz leta v leto dviguje sposobnost organizacije pri zagotavljanju ustreznega varstva okolja in posameznika v njem. Takšnega napredka pa ni mogoče doseči brez jasno določenih ciljev in nalog v programih ravnanja z okoljem.

2. RAZVOJ SKUPINE STANDARDOV ISO 14000

Skupina standardov ISO 14000 je rezultat večletnega dela v odgovor na vse bolj onesnaženo okolje, tako naravno kot urbano. Zato je Mednarodna organizacija za standardizacijo (International Organization for Standardization – ISO) leta 1991 ustanovila strateško svetovalno skupino SAGE (ISO/IEC Strategic Advisorv Group on Environmental), ki naj bi preučila trenutno stanje in možnosti ter izdelala priporočila za varstvo okolja. Standardi skupine ISO 14000 so nastali na podlagi priporočil ISO/IEC, ki so jih sprejeli na konferenci Združenih narodov o okolju in razvoju leta 1992 v Riu de Janeiru (United Nations Conference on Environment and Developement – UNCED).

Prvi odziv na to konferenco je bil predpis EMAS (Eco-management and Audit Scheme ), ki

ga je izdala Evropska komisija. V okviru EMAS je Evropska komisija poudarila vlogo in odgovornost podjetij pri krepitvi gospodarstva in varstva okolja v Evropski uniji. Certifikat EMAS lahko za zdaj pridobijo samo podjetja v državah članicah EU. Zahteve EMAS so strožje od zahtev sistema ravnanja z okoljem po standardu ISO 14001.

Temelji so vzeti iz britanskega standarda BS 7750. Danes skupina ISO 14000 šteje že

21 objavljenih standardov, tehničnih poročil in smernic. Standard ISO 14001 predstavlja

nekakšen kompromis med različnimi pristopi, kar je zlasti razvidno iz tega, da standard ne predpisuje zahtev za začetne okoljske analize.

Join now!

3. KAJ JE ISO 14001?

ISO 14001 je mednarodni standard za sisteme ravnanja z okoljem, ki zajema obvladovanje okoljskih vidikov storitvene ali proizvodne dejavnosti. Je eno od najpomembnejših orodij, ki ga uporabljajo organizacije po celem svetu, da bi odgovorile na izzive, ki jih njihove dejavnosti predstavljajo za okolje. Cilj standarda je ohranjanje okolja in primernih življenjskih pogojev za nadaljnje generacije. Obsega izpolnjevanje zakonskih zahtev, učinkovito izkoriščanje virov ter preprečevanje onesnaževanja okolja.

4. NAMEN STANDARDA ISO 14001

Namen standarda ISO 14001 je, da organizacijam (podjetjem) priskrbi elemente učinkovitega sistema varovanja okolja, ki jih je mogoče ...

This is a preview of the whole essay