Cyrillus Kreegi õpetajatöö Läänemaal.

Authors Avatar

Eesti Muusikaakadeemia

     Muusikateaduse osakond

Maria Mölder

Cyrillus Kreegi õpetajatöö

Läänemaal

I proseminaritöö

Juhendaja: Anu Kõlar

Tallinn 2001
Sisukord

  1. Sissejuhatus                                                         2
  2. Ülevaade Cyrillus Kreegi tegevusest pedagoogina                 3
  3. Cyrillus Kreegi pedagoogilised põhimõtted                         7
  4. Cyrillus Kreek isiksusena ja suhtlemine õpilastega                12
  5. Kokkuvõte                                                        15
  6. Allikad ja kirjandus                                                16

1. Sissejuhatus

Käesolev proseminaritöö käsitleb Cyrillus Kreegi (1889-1962) tegevust pedagoogina. Lähemalt uurin tema õpetajatööd Läänemaa Õpetajate Seminaris, kus ta oli muusikaõpetaja aastail 1921-1932, ning Haapsalu Pedagoogilises Koolis, kus ta töötas 1950-1956.

Vaatlen tema tööd ühesuguse taseme ja spetsiifikaga õppeasutustes. Uurimusest on kõrvale jäetud Kreegi tegevus muusikakõrgkoolides (Tallinna Riiklikus Konservatooriumis ning Tartu Kõrgemas Muusikakoolis) ning paljudes üldhariduslikes koolides. Samuti jäävad proseminaritööst välja Kreegi tööaastad Rakvere Õpetajate Seminaris (1919/1920) ja Tartu Õpetajate Seminaris (1920/1921), kuna mõlemas tegutses ta vaid ühe õppeaasta.

Püüan selgusele jõuda, millised olid Kreegi pedagoogilised põhimõtted ja meetodid. Samuti vaatlen, mida ta pidas oluliseks õpilastega suhtlemisel.

Suur osa materjalist, mille alusel käesoleva töö kirjutasin, pärineb Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumi Kreegi fondist (TMM M 11:1). Andmed koolide kohta, kus Kreek on töötanud, leidusid Väljavõttes Cyrillus Kreeki teenistuskirjast (TMM M11:1/6). Eriti oluliseks osutusid Kreegi omaaegsete õpilaste Theodor Saare (TMM M 11:1/371), Anton Animägi (TMM M 11:1/373) ja Pärt Ellerheina (TMM M 11:1/370) kirjutatud mälestused oma õpetajast.

Lisaks kirjalikele allikatele sain Kreegi õpetajategevust käsitledes tugineda vestlustele ja intervjuudele, mis toimusid siinse töö koostamise käigus. Väärtuslikku informatsiooni Kreegi klaveritundide ja õpilastesse suhtumise kohta ning samuti maestro igapäevaste harjumuste kohta jagas Alfred Lumeste, õpilane Haapsalu Pedagoogilise Kooli päevilt 1950. aastate algul ja hilisem majanaaber. Aasa Ellerhein, kes õppis Läänemaa Õpetajate Seminaris ja oli hiljem Kreegi kolleeg Haapsalu Pedagoogilises Koolis, meenutas Kreegi õpetajatööd Läänemaa Seminaris. Anne Metsala, Kreegi esimese abikaasa Marie Bleesi õetütar, mäletab Kreeki rohkem kui oma isa Pärt Ellerheina head sõpra.

Taustinformatsiooni leidmisel on olnud abiks ajakirjanduses ning erinevates artiklikogumikes ilmunud kirjutised. Haapsalu Pedagoogilist Kooli puudutavad andmed pärinevad enamasti kooli mälestustekogust Õpetajaks õppimas: Haapsalu Õpetajate Seminar / Haapsalu Pedagoogiline Kool 1945-1956.

2. Ülevaade Cyrillus Kreegi tegevusest pedagoogina

Cyrillus Kreek töötas pedagoogina järgmistes õppeasutustes:

1907-1908: Muusikaõpetaja Haapsalu Linnakoolis

1917-1918: Lauluõpetaja Haapsalu Linna Tütarlaste Algkoolis

Leemanni kool

Harmooniakursused

1. jaanuar - 1. august 1919: Laulu- ja muusikaõpetaja Läänemaa Ühisgümnaasiumis

1919-1920: Muusikaõpetaja Rakvere Õpetajate Seminaris        

1919-1920: Lauluõpetaja Virumaa Maakonna Reaalgümnaasiumis

1920-1921: Õpetaja Tartu Kõrgemas Muusikakoolis

1920-1921: Tartu Õpetajate Seminar

1921-1932: Laulu- ja muusikaõpetaja Läänemaa Õpetajate Seminaris

1928-1938: Laulu- ja muusikaõpeaja, pasunakoori juht Läänemaa Ühisgümnaasiumis

Õpetaja Läänemaa Ühisgümnaasiumi juures töötavatel pedagoogilistel kursustel

1931-1937: Õpetaja Rootsi Eragümnaasiumis Läänemaa Ühisgümnaasiumi juures

1932-1933: Õpetaja Haapsalu Linna I Algkoolis

1934-1936: Õpetaja Läänemaa Keskkoolis

1937/8-1940: Õpetaja Haapsalu Tööstuskoolis

1940-1941: Teoreetiliste ainete õppejõud Tallinna Konservatooriumis

1941-1944: Õpetaja Haapsalu Tööstuskoolis

1944-1950: Teoreetiliste ainete õppejõud, muusikateooria kateedri juhataja ja 1947. aastast professor Tallinna Riiklikus Konservatooriumis

1950-1956: Klaveriõpetaja Haapsalu Pedagoogilises Koolis

Haapsalu Laste Muusikakool

Cyrillus Kreek oli suurema osa oma elust pedagoogiametis. Esimesed õpetamiskogemused sai ta 1907. aastal Haapsalu Linnakoolis, pensionile jäi ta pärast Haapsalu Pedagoogilise Kooli sulgemist 1956. Sellesse pea 50-aastasse perioodi jääb töö väga erineva funktsiooni ja tasemega õppeasutustes: algkoolides, gümnaasiumides ja keskkoolides, õpetajate seminarides ning muusikakõrgkoolides.

Dokumentides on Kreegi töönimetuseks alg- ja keskasteme koolides olnud tihti laulu- ja/või muusikaõpetaja. Kreegi puhul  tähendas see enamasti universaalset muusikatundi, midagi solfedžo taolist: arendati nooditundmist ja lauldi, kirjutati diktaate. Lisaks räägiti muusikaloost, mille käigus Kreek mängis klaveril teoseid, millest tundides juttu oli.

Tartu Kõrgemas Muusikakoolis ja Tallinna Riiklikus Konservatooriumis õpetas Kreek teoreetilisi aineid: harmooniat ja vormianalüüsi. Kummaline, et Cyrillus Kreek, tunnustatud helilooja, ei ole kunagi õpetanud kompositsiooni ega teadaolevalt ka kellelegi sellekohast konsultatsiooni jaganud. Ta oli küll oma loomingust rääkides üsna kidakeelne ja isiksusena tagasihoidlik, kuid sellegipoolest ei ole usutav, et ta ennast kompositsiooniõpetajaks sobivaks ei pidanud. Tõenäoliselt siiski konservatooriumis niisugust võimalust ei pakutud ning väljaspool konservatooriumi õpetas Kreek muusikat suhteliselt algajatele, seetõttu polnud ilmselt inimesi, kes oleks kompositsiooni õppimisest huvitatud olnud.

Käesolev uurimus keskendub lähemalt Cyrillus Kreegi tööle kahes sarnase funktsiooni ja tasemega õppeasutuses: Läänemaa Õpetajate Seminaris (LÕS) ja Haapsalu Pedagoogilises Koolis (HPK). Need olid tema kaks pikaajalisemat töökohta: LÕSis töötas ta kümme, HPKs kuus aastat. Nende perioodide kohta on võrreldes ülejäänud tegevusega saadaval märgatavalt rohkem informatsiooni, kuna mõlema kooli õpilased on nii Kreegist kui koolielust üldisemalt üsna palju mälestusi kirjutanud.

Läänemaa Õpetajate Seminar oli oma ajastule tüüpiline õpetajaid koolitav haridusasutus, kuhu asusid õppima kuueklassilise algkooli läbinud umbes 13-14aastased lapsed. Õppetöö kestis õpetajate seminarides kuus aastat, üks aasta rohkem kui tavalistes keskkoolides, ning enamus ajast kuluski gümnaasiumihariduse omandamisele. Humanitaarainete õpetamisel oli seal eeskujuks nn Daltoni plaan, mis suunas õpilasi rohkem iseseisvale tööle.  Lisaks rõhutati muusikaõpetuse tähtsust. Kolm õpetajate seminari - Läänemaa, Tartu ja Rakvere, mis iseseisvusaja algusaastail asutati, suleti 1932. a. Tegevuse lõpetamist põhjendati algkooliõpetajate üleproduktsiooni ja seminaride ülalpidamise kulukusega. Lisaks leidus aga küllalt ka neid, kes põhimõtteliselt kahtlesid nii noorte inimeste võimes omale varakult õige amet valida. 

Kreek asus Läänemaa Õpetajate Seminari tööle kohe, kui kool avati, ja lahkus, kui see suleti. Ta oli selle kooli mitmetahulise ja kõrgetasemelise muusikaelu hing. Lisaks muusikatundide andmisele kõigis klassides tõi see amet kaasa palju lisatööd. Kuni Jaan Paku, teise legendaarse õpetaja, seminari tulemiseni (s.o. aastani 1925) oli Kreegi õlul nii kooli segakoori kui ka sümfooniaorkestri juhatamine, lisaks juhendas ta muusikaringi. Klaveri alal kõrgemale tasemele jõudnuile andis Kreek ka klaveritunde, paljudele õpetas puhkpillimängu. 

Join now!

Aastail 1940/1941 ja 1944-1950 töötas Kreek Tallinna Riiklikus Konservatooriumis. 1950. aastal leidis konservatooriumi tollane juhtkond aga Kreegi olevat “erialaliselt ja ideoloogiliselt sobimatu kõrgkooli õppejõu kohale”, ning professor sunniti lahkuma.  Kreek naases Haapsallu ning asus, ilmselt eelkõige majanduslike olude sunnil, tööle Haapsalu Pedagoogilisse Kooli. Tegemist oli kooliga, mis uue nimetuse all jätkas tegelikult Läänemaa Õpetajate Seminari ülesannet, andes noortele keskkoolihariduse kõrval ettevalmistuse algkooliõpetajana töötamiseks. Ka HPK-s pandi suurt rõhku muusikale: kõigile õpilastele kohustuslikeks muusikaaineteks olid muusikateooria ja klaver, kõik laulsid ka kooris, lisaks oli võimalik õppida keel- ja puhkpille, mängida orkestrites, laulda ansamblites ja solistina. Võrreldes LÕSiga olid Kreegi ülesanded ja ...

This is a preview of the whole essay