Relacje miêdzy egzekutyw¹ a legislatyw¹ w Szwajcarii.

Authors Avatar

Relacje między egzekutywą a legislatywą w Szwajcarii

Celem mojego referatu jest przedstawienie zarysu systemu politycznego Federacji Szwajcarskiej na przykładzie wzajemnych relacji panujących pomiędzy legislatywa i egzekutywą. Dla zobrazowania sytuacji politycznej Szwajcarii należy wspomnieć, iż funkcjonuje ona w specyficznych warunkach geograficznych i politycznych. Obecny system polityczny ulegał stałej ewolucji przez stulecia, co pozwoliło na stworzenie wyjątkowego na skalę europejską systemu z olbrzymią tradycji sprawowania bezpośrednich form władzy.

Fenomen Szwajcarii polega także na umiejętnym wykorzystaniu wszelkich zdobyczy demokratycznego dorobku ustrojów konstytucyjnych. Te wszystkie czynniki powodują, że ze szczególna uwagą powinniśmy przyjrzeć się tej niezwykłej demokracji europejskiej i może zaimplementować niektóre z obowiązujących tam rozwiązań w naszym kraju….

        

Podstawą systemu politycznego Federacji Szwajcarii jest Konstytucja uchwalona 1.01.2000 r. po ówczesnym zatwierdzeniu jej przez referendum. Konstytucja ta jest niezwykle sztywna. Dla uzyskania jej całkowitej bądź częściowej zmiany istnieje niezwykle długa i skomplikowana droga legislacyjna.

Taki system gwarantuje kompromis w zróżnicowanej Szwajcarii. 26 kantonów i 16 konstytucji,4 strefy językowe(niemiecka ,retoromańska ,włoska ,francuska) są wystarczającym powodem świadczącym za ta teza. Dlatego też wszelkie zmiany konstytucyjne nie mogą odbywać się w łatwy sposób,musi być wyrazem akceptacji dokonanej przez bardziej złożony podmiot. Istnieją różne procedury dla zmiany całkowitej i częściowej konstytucji. I tak aby zmienić całkowicie ustawę zasadniczą należy zaproponować ja przez 100 tyś wyborców lub musi zostać zgłoszona przez jedna z Izb Parlamentu, Trzecim rozwiązaniem jest uchwalenie konstytucji z inicjatywy Parlamentarzystów.Za każdym razem organem uchwalającym nowa konstytucje jest Parlament. Niezbędne jest także referendum zatwierdzające projektowej konstytucji tzw. Referendum Konstytucyjne. Jest to referendum „podwójne”..Z kolei zmiana częściowa konstytucji może mieć dwojaki charakter, gotowego projektu zmian albo wytyczenia kierunku, w którym zmiany miały by pójść.

Inicjatorem projektu zmian także może być 100 tyś wyborców.

Projekt takich zmian trafia wówczas do parlamentu. W wypadku projektu ogólnego parlament może opracować i uchwalić odpowiedni przepis konstytucyjny

W przypadku zmiany częściowej taki projekt zostaje poddany referendum zaś parlament uchwala swoje stanowisko wobec takiego projektu.

Izby maja w tym momencie możliwość odrzucenia, przyjęcia bądź wystosowania kontrprojektu. Wówczas projekt/projekty poddawane są pod głos narodu(referendum podwójne).

        Przy omawianiu zmian konstytucyjnych wspomniałem już o referendum, którego formy i rola w parlamentaryzmie szwajcarskim jest olbrzymia. Ta właśnie forma demokracji bezpośredniej rozwinęła się bardzo w Szwajcarii i obecnie żadna ważniejsza dla sprawy państwa decyzja nie może zapaść bez woli narodu.

Wpływa ono na prace parlamentu, który znając opinie dużych partii i organizacji społecznych bieże je skrupulatnie pod uwagę, żeby przygotowany projekt ustawy nie powodował ogłoszenia referendum. Konstytucje kantonalne także przewidują referenda często obowiązkowe.

Rozróżnia się referendum obowiązkowe i nieobowiązkowe. Referendum obowiązkowe przeprowadza się wtedy, gdy dokonuje się jakichkolwiek zmian w konstytucji. Poprawka uzyskuje ważność wtedy, gdy przyjmie ja naród jak i poszczególne kantony(referendum podwójne). Ta podwójna większość wygląda tak, że najpierw liczy się głosy narodu a następnie oddzielnie głosy w poszczególnych kantonach. W sprawach ustaw istnieje w Szwajcarii referendum nie obowiązkowe. To znaczy, że każda ustawa przyjęta przez Zgromadzenie Związkowe staje się automatycznie ważna, jeżeli nie okaże się, że co najmniej 50 tys. Obywateli domaga się głosowania na jej temat. W tym wypadku wystarczy jedynie większość w narodzie.        

        Przechodząc do charakterystyki władzy wykonawczej i ustawodawczej w federacji szwajcarskiej należy wspomnieć, iż Konstytucja (art.5) ustanawia trzy władze federalne:

- Parlament(Zgromadzenie Federalne)

- Rząd(Rada Federalna)

- Władza Sądownicza(Trybunał Federalny)

Każda z władz posiada oddzielne rozdziały w Konstytucji charakteryzujące jej kompetencje. Tak, więc jeśli chodzi o Parlament w konstytucji zapisano mu za cele min.:

- współdziałanie w planowaniu ważnych czynności państwowa(art. 173 ust.1 lit. g)

- podejmowanie środków skierowanych na ochronę najbardziej podstawowych interesów państwowości szwajcarskiej: niezawisłość, neutralności oraz bezpieczeństwo(art. 173 ust.1 lit. a i b)

- zlecanie zadań Radzie Federalnej

- „sprawa nadzoru” nad administracja federalną federalnym wymiarem sprawiedliwości

- wybieranie członków rządu i trybunału Federalnego

Wymienienie tych kilku kompetencji może nam unaocznić jak wielka władze parlament skupia w swoich rękach. Można stwierdzić, że istnieje supremacja parlamentu nad pozostałymi władzami federacji. Dodając do tego, że żaden czynnik administracji państwowej federacji nie ma prawa do odwołania parlamentu w pełni obrazuje nam rodzaj relacji panujących pomiędzy legislatywa i egzekutywa szwajcarska. Co ciekawe panuje ogólna opinia o nietrwałości takiego sposobu podziału władzy w państwie. Analizując jednak dogłębnie obecna sytuacje Federacji Szwajcarskiej szybko można uznać taki pogląd za błędny. Umiejętne wykorzystane powierzonej władzy jak i roztropne dysponowanie posiadanymi kompetencjami może doprowadzić do wspaniałych sukcesów na arenie politycznej jak i gospodarczej.

Join now!

        Konstytucja nadaje parlamentowi władze zwierzchnia w Federacji jednakże pomimo tak wielu kompetencji władza ta nie posiada tak oczywistych i powszechnie spotykanych w innych krajach czynników władczych. Jednym z takich przykładów jest brak kompetencji do egzekwowania odpowiedzialności politycznej rządu.

Parlament Szwajcarski to modelowy przykład dwuizbowego organu - Zgromadzenie Federalne. Pierwsza Izba to Rada Narodowa. Liczy sobie 200 deputowanych.

Każdy Kanton dysponuje w niej liczbą głosów proporcjonalna do liczby mieszkańców Np. wielki Zurych 35 deputowanych a małe Uri 1 deputowany. Faktycznie każdy Kanton musi mieć, co najmniej 1 deputowanego, choć czasami nie jest to zgodnie zasadą proporcjonalności 

Druga Izba to Rada Kantonów ...

This is a preview of the whole essay