Iz teoreticnih razprav o demokraciji

Authors Avatar

UNIVERZA V MARIBORU

EKONOMSKO-POSLOVNA FAKULTETA

MARIBOR

SEMINARSKA NALOGA

pri predmetu: SOCIOLOGIJA

Iz Teoretičnih Razprav O Demokraciji

Študent: Daniel Soldat

Kazalo

1. Uvod

Razprava o demokraciji, kot o teoretičnem konceptu, je oživela v 19.stoletju, svoj vrh pa je dosegla v 20. in 30. letih 20.stoletja. Z njo so v tem času, tj. v prvi polovici 20.stoletja, bili dobro seznanjeni tudi slovenski družboslovci, na katere so tako ali drugače vplivali naslednji vplivnejši teoretiki klasične razprave o demokraciji:

  • Aristotel – opredelil je demokracijo kot sprevrženo obliko politeje (sistema, kjer vlada ljudstvo v interesu vseh), kjer vlada demos le v svojo korist
  • Jean Bodin – le-ta je prvi razvijal koncept suverenosti ljudstva
  • Jean Jacques Rousseau – bil je v slovenski razpravi o demokraciji pogosto citiran, njegovo teorijo družbene pogodbe pa so postavljali za temelj moderne razprave o demokraciji.
  • James Madeson – poudarjal je, da morajo voditelji biti odgovorni vladanim, da je pomembno tajno glasovanje in izbira med alternativami, kajti to so mehanizmi v razvoju t.i. republikanske demokracije.
  • Edmond Burk – utemeljil je konservatizem in s svojo konservativno politično teorijo zaviralno vplival na razpravo o demokraciji. Njegove argumente so namreč uporabljali pri opozarjanju na nevarnost pred uveljavljanjunaprednih političnih idej in konceptov, kakršna naj bi bila neomejena demokracija.
  • Alexis de Tocqueville – ta je poudaril pomen razširitve volilne pravice in hkrati opozoril na nevarnost premočnega državnega aparata, vzpostavljenega z vladajiočo večino.

Robert Michels, Carl Schmitt, Marx Weber, Gaetano Mosca, Wilfredo Pareto, Joseph A. Schumpeter so opozarjali, da koncept vladavine ljudstva ni realen, in da je potrebno moderno pojmovanje demokracije ali deologizirati. V politiki naj bi po njihovem mnenju bile realne le elite, ki med seboj tekmujejo za oblast, in nesposobna množica, ki potrebuje usmeritve elite, ki morajo biti profesionalne, saj so le takšne sposobne spremljati zahtevne zakonodajne in administrativne ukrepe.

S tem so ti avtorji vplivali med drugimi tudi na oblikovanje alternativnih, tehnokratskih koncepcij, zlasti t.i. korporativne demokracije, ki je temeljila na domnevi razkroja parlamentarne in strankarske politike.

Schumpeter je razlikoval med:

  • Klasično teorijo demokracije, ki pravi da je demokracija vladavina ljudi
  • Po moderni teoriji demokracije pa je demokracija le mehanizem politične izbire, s katerim imajo ljudje priložnost da sprejmejo ali zavrnejo tistega, ki jim vladajo, torej je demokracija vladavina politikov.

Demokracija po Kelsnu temelji da sintezi na prvi pogled nasprotujočih si idej, svobode in enakosti. Zanj je edina realna oblika sodobne demokracije parlament, ki na podlagi splošne in enake volilne pravice in po večinskem načelu, kot demokratično izvoljen kolektivni organ oblikuje merodajno državno voljo ljudstva.

2. Andrej Gosar: Model Samoupravne Demokracije

Eden izmed predstavnikov slovenske politične misli je bil dr. Andrej Gosar, ki se je v eni izmed svojih 200 razprav, kritično lotil teze o krizi moderne demokracije.

Ugotavljal je, da je demokratično gibanje postalo tako silno, da so mnoge temeljne državljanske pravice našle mesto v ustavah države, kar naj bi bil tudi temelj na katerem naj bi se razvila resnična demokracija z ustrezno institucionalno obliko.

Ko je stari konstitucionalizem zamenjal parlamentarizem, se je zdelo, da bo parlamentarna demokracija dosegla dokončno uveljavitev, vendar se je, po Gosarju zgodilo drugače, in moč demokratičnega parlamentarizma je v 20.letih močno upadla.

2.1 Hibe Demokratičnega Parlamentarizma

Po mnenju Gosarja, ki je analiziral razloge za domnevno krizo demokratičnega parlamentarizma, naj bi bili razlogi naslednji:

  • Umeten prenos demokratičnega parlamentarizma iz Anlije
  • Prenizka kulturna raven ljudi
  • Demokratični volilni red, demokratična volilna pravica, po mnenju Gosarja, ne zagotavlja ustreznega reševanja gospodarskih in socialnih vprašanj.
  • Proporcionalni volilni sistem; le-ta pripelje v parlament mnogo majhnih strank, ki niso sposobne oblikovati državnih politik.

Temeljna težava je, po mnenju Gosarja, v tem, da klasično pojmovanje demokracije ni več v skladu z moderno strukturo družbe. V tem kontekstu, ki ima drugačno vsebino od tiste v 18.stoletju, saj ljudstva danes obstaja le kot fikcija, ki označuje politično svobodne državljane, ki odločajo preko političnega parlamenta.

Gosar je tudi mnenja, da v neenoviti moderni družbi, do katere je pripeljal razvoj kapitalističnega gospodarstva ni mogoče govoriti o enotni ljudski volji ter da je danes mogoče govoriti le še o kompromisu med različnimi interesi, kar pripelje do tega da unitarizem, univerzalizem in centralizem niso ustrezni koncepti.

Join now!

Prvi in glavni vzrok zla, ki je povezan z modernimi parlamentarnim sistemom, je v neskladju med sistemom demokratične politike in pluralno socialno strukturo moderne družbe.

Gosar pravi, da je demokratična politika zgolj politična ustanova, organ zgolj političnega ljudstva in od tod izvira njegova nesposobnost in nedelavnost v gospodarskih in socialnih političnih zadevah, okrog katerih se vrti današnje javno življenje.

2.2. K Samoupravni Demokraciji

Avtor je mnenja, da kljub vsemu ne moremo govoriti o krizi demokratične ideje kot take, ki bo tudi v bodoče morala veljati kot osnova vsakega družbenega razvoja in resničnega napredka. ...

This is a preview of the whole essay