Kunstnik ja dekoraator.

Authors Avatar

“Nimed marmortahvlil”

Kaks kitse söövad kino taga rohtu.

Nad leiavad rohust “Nimed marmortahvlil”

filmirulli ja näksivad seda.
- “Päris hea.”
- “Jah, aga mitte nii hea kui raamat.”

Kauaoodatud ja enimvaadatud. Need on esimesed omadussõnad, mis varakult üles haibitud uue eesti filmiga “Nimed marmortahvlil” esmalt assotseeruvad. Tegelikult oli film ikkagi üle eesti keskmise. Tore oli vaadata, et sellist uimerdamist ja tühje maastikuvaateid oli vähem kui tavaliselt ühes eesti mängufilmis kombeks, kuid ainult sellest ikkagi ei piisa… Järgnevas kriitilises analüüsis püüabki autor anda hinnangu filmi kohta üldiselt ning vaagida ka filmi erinevaid aspekte.

Kunstnik ja dekoraator.

Kui filmi kunstnikutööst rääkida, siis tekib küsimus, kas seal ikka peale tavadekoraatori üldse mõni teine tegelane oli, kes ennast kunstnikuks võiks nimetada. Kõik ajastule kohased asjad olid ilusti välja valitud ja kenasti tähestiku (või pikkuse) järgi lauale laotud, ebavajalik kaadrist välja lohistatud, aga… kes seda uskuma jäi? Hoole ja armastusega paika pandud "juhuslikult" naalduvad ja vedelevad tünnid, lauad ja jahukotid laastatud poe ees mõjuvad vastupidiselt taotletavale juhuslikkusele just nii, nagu nad oleks sinna sihilikult asetatud. Detailid on need, mis ekraanimaailma elusaks muudavad ja vaataja ümbritsevat unustama panevad. Siin oli aga tegu ühe suure teleteatriga.

Arvan, et mina ei olnud ainuke, kellel näiteks stseenis, kus Ahast taga aetakse, tekkis kriipiv ja kahtlustav tunne , mis ütleb:”Vaata, vot selle aia taga seisab uus mersu ja tolle kuuri taga R-Kiosk…”. No ei suudetud seda ajastu hõngu filmi sisse tuua ja kõik. Võib-olla on viga mise-en-scene`is. Tihti tuli ette olukordi, kus esiplaanil olevat tegevust saatis tagaplaanil olev kohatu tühjus. Eelmine lause kehtib ka eespool mainitud tagaajamisstseeni kohta – kas oli raske kaadri tagaplaanile lükata mõnda luuaga vehkivat vanakest või jalga tõstvat koera? Miks pidi see tänav üldse nii totaalselt inimtühi olema ja miks oli kogu rahvas väiksesse raudteejaama kokku aetud? Selle tühjuse, mis meenutas PÖFFi lõpufilmi “28 päeva hiljem” algusstseene, oleks saanud igal juhul kasvõi eespool toodud näites pakutud vahenditega kõrvaldada. Kogu filmiruum on üldse kuidagi steriilne, dekoratsioonilaadne ja üliigav.

Join now!

Kaamera ja liikuvus.

Pilt on kvaliteetne, värvid korrigeeritud ja eesti kinos esmakordsed arvutiefektidki  laitmatult paigas. Stseenisisene montaaž on eesti filmi puhul üllatavalt voolav ja kohati täiesti nauditav. Operaator oli oma tööga hästi hakkama saanud – ei ühtki nõksatust panoraamis ega kaadrisserippuvat mikrofoni… Pilt oli tõesti ilus, aga… see oli ju kõigest puhta ja korraliku käsitöö tulemus! Selline operaator nagu Astahhov oleks soovi korral kõvasti paremat suutnud, jäi mulje, et on tegemist “tuli, tegi, sai raha ja läks koju tagasi” mehega. Keset lahinguvälja oleks kaamera võinud vähemalt natukenegi liikuvam olla, vaatajas mingisugustki pinget luua. Tegemist on aga lihtsalt ühe puise paugutamisega, ...

This is a preview of the whole essay