I drew a box around thirty-six numbers and then found the product of the top left number:
33 x 88 = 2904
I then repeated this with the top right number and the bottom left number:
83 x 38 = 3154
3154 – 2904 = 250
Then I found the difference of 250
I repeated this process four times with other numbers from the grid to see if the difference would change.
5 x 60 = 300
55 x 10 = 550
550 – 300 = 250
The difference is 250.
41 x 96 = 3936
91 x 46 = 4186
4186 – 3936 = 250
The difference is still 250.
45 x 100 = 4500
95 x 50 = 4750
4750 – 4500 = 250
The difference is always 250 in a 6x6 box
After investigating up to 6x6 boxes in a 10 x 10 grid I noticed that there was a pattern:
Finding out the formula:
Now I am going to put my results in a table so I can find out the formula.
From this table I will use quadratics to find out the differences as shown below:
1. 1st diff
2. 10
3. 40 30 2nd diff
4. 90 50 20
5. 160 70 20
6. 250 90 20
I will use these differences into my quadratics equation.
an² + bn + c
I will only use the first part of the formula.
So... an²= 10n²
Because the 2nd difference 20, is ÷ by 2 so instead of a I will replaced with 10.
The second part of my formula:
Firstly I will add 1 to my equation because my final formula has got something to do with 1. 10 x 1 = 10
10 – 10 (1)²=10
But I have to add my pattern number so my answer will still remain 10.
So its 10 (2-1)²=10
So my formula is:
10(n-1)² n being the square box number
Now I will test my formula and see if it is correct.
I will test my formula with the box numbers I have already done.
For the 4x4 box which has a difference of 90
10 (4-1)²
10 (3)²= 90
The formula is correct.
To prove again that my formula works with any number of squares I will make a prediction that 7 x 7 box on a 10 x 10 grid will equals 360.
Let’s try it out using my formula.
10 (7-1)²
10 (6)²=360
I got the formula of 10 (n-1)². This formula only works on a 10x 10 grid, for a 9 X 9 grid the formula should be 9 (n-1)2 = the sequence value. I will know test the formula to see if it is correct.
Using my formula I predict that in a 9 by 9 grid a box of 6 x 6 will have a difference of 225.
9(6-1)²=
9(5)²= 225 my prediction is right
I drew a box around nine numbers and then found the product of the top left number:
1 x 11 = 11
I then repeated this with the top right number and the
bottom left number:
2 x 10 = 20
20 – 11 = 9
Then I found the difference of 9:
I repeated this process four times with other numbers from the grid to see if the difference would change.
12 x 22 = 264
21 x 13 = 273
273 – 264 = 9
The difference is 9.
62 x 72 = 4464
63 x 71 = 4473
4473 – 4464 = 9
The difference is still 9.
34 x 44 = 1496
43 x 35 = 1505
1505 – 1496 = 9
The difference is always 9 in a 2x2 grid.
After proving and verifying 4 times that 2x2 box in a 9x9 grid difference is 9, I was curious as to what would happen if I changed the size of the box. Therefore I chose to change the box from 2 x 2, (four numbers,) to 3 x 3, (nine numbers,) and used the same process of finding the product of the top left number and bottom right number and vice versa. Then finding the difference.
I drew a box around nine numbers and then found the product of the top left number:
7 x 27 = 189
I then repeated this with the top right number and the bottom left number:
9 x 25 = 225
225 – 189 = 36
Then I found the difference of 36
I repeated this process four times with other numbers from the grid to see if the difference would change.
30 x 50 = 1500
48 x 32 = 1536
1536 – 1500 = 36
The difference is 36.
57 x 77 = 4389
75 x 59 = 4425
4425 – 4389 = 36
The difference is still 36.
55 x 75 = 4125
73 x 54 = 3942
4125 – 3942 = 36
The difference is always 36 in a 3 x3 box.
After proving and verifying 4 times that 3x3 box in a 9x9 grid difference is 36, I was curious as to what would happen if I changed the size of the box again. Therefore I chose to change the box from 3 x 3, (nine numbers,) to 4 x 4, (sixteen numbers,) and used the same process of finding the product of the top left number and bottom right number and vice versa. Then finding the difference.
I drew a box around sixteen numbers and then found the product of the top left number:
1 x 31 = 31
I then repeated this with the top right number and the bottom left number:
28 x 4 = 112
112 – 31 = 81
Then I found the difference of 81
I repeated this process four times with other numbers from the grid to see if the difference would change.
5 x 35 = 175
32 x 8 = 256
256 – 175 = 81
The difference is 81.
40 x 70 = 2800
67 x 43 = 2881
2881 – 2800 = 81
The difference is still 81.
46 x 76 = 3496
73 x 49 = 3577
3577 – 3496= 81
The difference is always 81 in a 4 x 4 box.
After proving and verifying 4 times that 4x4 box in a 9x9 grid difference is 81, I was curious as to what would happen if I changed the size of the box again. Therefore I chose to change the box from 4 x 4, (sixteen numbers,) to 5 x 5, (twenty-five numbers,) and used the same process of finding the product of the top left number and bottom right number and vice versa. Then finding the difference.
I drew a box around twenty-five numbers and then found the product of the top left number:
4 x 44 = 176
I then repeated this with the top right number and the bottom left number:
40 x 8 = 320
320 – 176 = 144
Then I found the difference of 144.
I repeated this process four times with other numbers from the grid to see if the difference would change.
39 x 79 = 3081
75 x 43 = 3225
3225 – 3081 = 144
The difference is 144.
1 x 41 = 41
37 x 5 = 185
185 – 41 = 144
The difference is still 144.
5 x 45 = 225
41 x 9 = 369
369 – 225 = 144
The difference is always 144 in a 5x5 box.
After proving and verifying 4 times that 5x5 box in a 9x9 grid difference is 144, I was curious as to what would happen if I changed the size of the box again. Therefore I chose to change the box from 5 x 5, (twenty-five numbers,) to6 x 6, (thirty-six numbers,) and used the same process of finding the product of the top left number and bottom right number and vice versa. Then finding the difference.
I drew a box around thirty-six numbers and then found the product of the top left number:
31 x 81 = 2511
I then repeated this with the top right number and the bottom left number:
36 x 76 = 2736
2736 – 2511 = 225
Then I found the difference of 225.
I repeated this process four times with other numbers from the grid to see if the difference would change.
28 x 78 = 2184
73 x 33 = 2409
2409 – 2184 = 225
The difference is 225.
3 x 53 = 159
48 x 8 = 384
384 – 159 = 225
The difference is still 225.
12 x 62 = 744
17 x 57 = 969
969 – 744 = 225
The difference is always 225 in a 6 x 6 box.
My formula worked on my prediction and I got the right difference.
Now I will try a 15 by 15 grid and see if the formula will change.
I will try different square box inside the 15 by 15 grid like I did in the 10 by 10 grids and see if the formula would change or work.
I drew a box around four numbers and then found the product of the top left number:
51 x 37 = 1887
I then repeated this with the top right number and the bottom left number:
36 x 52 = 1872
1887 – 1872 = 15
Then I found the difference of 15.
I repeated this process four times with other numbers from the grid to see if the difference would change.
144 x 130 = 18720
129 x 1456 = 18705
18720 – 18705 = 15
The difference is 15.
161 x 175 = 28175
160 x 176 = 28160
18175 – 28160 = 15
The difference is still 15.
113 x 99 = 11187
114 x 98 = 11172
11187 - 11172 = 15
The difference is always 15 in a 2 by 2 box.
After proving and verifying 4 times that 2x2 box in a 15x15 grid difference is 15, I was curious as to what would happen if I changed the size of the box again. Therefore I chose to change the box from 2 x 2, (four numbers,) to 3 x 3, (nine numbers,) and used the same process of finding the product of the top left number and bottom right number and vice versa. Then finding the difference.
I drew a box around nine numbers and then found the product of the top left number:
199 x 171 = 34029
I then repeated this with the top right number and the bottom left number:
169 x 201 = 33969
34029 – 33969 = 60
Then I found the difference of 60.
I repeated this process four times with other numbers from the grid to see if the difference would change.
69 x 41 = 2829
39 x 71 = 2769
2829 – 2769 = 60
The difference is 60.
34 x 6 = 204
36 x 4 = 144
204 – 144 = 60
The difference is still 60.
58 x 30 = 1740
28 x 60 = 1680
1740 – 1680 = 60
The difference is always 60 in a 3x3 box.
My prediction for using a 5 x 5 box in a 15 x 15 grid is 240
Now I will use my formula to see if my prediction is right.
15 (5-1)²
15 (4)²= 240
My prediction was right and my formula works on any number of different grids.
2x2 = 15 45
3x3 = 60 30
4x4 = 135 75
5x5 = 240 105 30
Instead of square boxes I will now look at rectangles and see if my formula will work or maybe there is a new formula.
On a 10 by 10 Grid I will draw rectangles instead of squares.
I drew a rectangle around six numbers and then found the product of the top left number:
4 x 16 = 64
I then repeated this with the top right number and the bottom left number:
14 x 6 = 84
84 – 64 = 20
Then I found the difference of 20.
I repeated this process four times with other rectangles from the grid to see if the difference would change.
7 x 19 = 133
17 x 9 = 153
153 – 133 = 20
The difference is 20.
88 x 100 = 8800
98 x 90 = 8820
8820 – 8800 = 20
The difference is still 20.
24 x 36 = 864
34 x 26 = 884
884 – 864 = 20
The difference is always 20 in a 2 by 3 rectangle.
After proving four times that 2 by 3 rectangle has a difference of 20, I will now try 3 by 4 rectangles and find the difference using the same procedure.
I drew a rectangle around twelve numbers and then found the product of the top left number:
7 x 30 = 210
I then repeated this with the top right number and the bottom left number:
27 x 16 = 270
270 – 210 = 60
Then I found the difference of 60.
I repeated this process four times with other rectangles from the grid to see if the difference would change.
46 x 69 = 3174
66 x 49 = 3234
3234 – 3174 = 60
The difference is 60.
77 x 100 = 7700
97 x 80 = 7760
7760 – 7700 = 60
The difference is still 60.
94 x 71 = 6674
91 x 74 = 6734
6734 – 6674 = 60
The difference is always 60 in a 3 by 4 rectangle.
After proving four times that 3 by 4 rectangle has a difference of 60, I will now try 4 by 5 rectangles and find the difference using the same procedure.
I drew a rectangle around twenty numbers and then found the product of the top left number:
1 x 35 = 35
I then repeated this with the top right number and the bottom left number:
5 x 31 = 155
155 – 35 = 120
Then I found the difference of 120.
I repeated this process four times with other rectangles from the grid to see if the difference would change.
41 x 75 = 3075
45 x 71 = 3195
3195 – 3075 = 120
The difference is 120.
10 x 36 = 360
6 x 40 = 240
360 – 240 = 120
The difference is still 120.
45 x 79 = 3555
75 x 49 = 3675
3675 – 3555 = 120
The difference is always 120 in a 4 by 5 rectangle.
After proving four times that 4 by 5 rectangle has a difference of 120, I will now try 5 by 6 rectangles and find the difference using the same procedure.
I drew a rectangle around thirty numbers and then found the product of the top left number:
21 x 66 = 1386
I then repeated this with the top right number and the bottom left number:
61 x 26 = 1586
1586 – 1386 = 200
Then I found the difference of 200.
I repeated this process four times with other rectangles from the grid to see if the difference would change.
91 x 56 = 5096
51 x 96 = 4896
5096 – 4896 = 200
The difference is 200.
84 x 49 = 4116
44 x 89 = 3916
4119 – 3916 = 200
The difference is still 200.
55 x 100 = 5500
95 x 60 = 5700
5700 – 5500 = 200
The difference is always 200 in a 5 by 6 rectangle.
Finding out the formula:
Now I am going to put my results in a table so I can find out the formula.
1. 1st diff
2. 20
3. 60 40 2nd diff
4. 120 60 20
5. 200 80 20
My first formula was 10(n-1)²= 10 (n-1) (n-1), this is when I had the same depth and same width because it was a square box. Now that I have different depth and different width tells me that there are two parts in my formula. So instead of 10(n-1)(n-1) the formula should have a different on one of them instead of n.
So the formula should look like this:
10 (n-1) (d-1)
N being the depth of the square and
D being the width of the square.
I predict that a 6 x 7 rectangle will have a difference of 300.
I will now check my formula and see if it works.
10(6-1)(7-1)
10x5x6 = 300
My prediction is right and my formula works.
So far I have changed:
- the size of the box: 2 x 2, 3 x 3 etc
- the size of the grid: 10 by 10, 9 by 9 and 15 by 15
- the shape of the box: rectangle and square box
Algebra Proof:
On a 15 by 15 grid I will use algebra to find the difference For the 9 by 9 square highlighted:
X (x+128) = x² + 128x = 128x²
(x+8)(x+120) = x²+ 120x + 8x + 960 =
128x ² + 960
128 x² - 128x² = 960 = 960
Justifying my results:
15
60 45
135 75 30
240 105 30
We can see that 30 is added onto the first difference every time.
I can now calculate:
105 + 30 = 135
240 + 135 = 375
I predict that in a 6 x 6 square, the product difference will be 200.
Let’s test it:
1 x 46 = 46
6 x 41 = 246
246 – 46 = 200 My prediction was right.
I will now test my formula for rectangles which is 10 (n-1) (d-1) if it will work in a rectangle of multiples of 2.
The formula is:
Z (n-1) (d-1)
Z being the width of the grid
N being the width of the square within grid
D being the depth of square.
So……
10(5-1) (3-1) = 80
Using the formula the difference should be 80. lets see if it is correct.
46 x 94 = 4324
54 x 86 = 4644
4644 – 4324 = 320
The formula is not correct so I will try a 4 x 3 square.
Z (n-1) (d-1)
10(4-1) (3-1) = 60
Using the formula the difference should be 80. Let’s see if it is correct. The formulas
88 x 134 = 11792
94 x 128 = 12032
12032 – 11792 = 240
It’s not correct again.
Both times I’ve tested my formula I noticed that the difference is 4 times the amount of the results taken from formula 2.
Therefore the formula must be:
4z (n-1) (d-1)
Let’s try it on a 5 x 4 square.
4 x 10 (5-1) (
4-1) = 480
Let’s see if it is correct.
4 x 72 = 288
12 x 64 = 768
768 – 288 = 480
This is correct.
In the one above they were multiples of 2 the formula was 4z(n-1) (d-1) the multiple number 2², is squared to give 4z.
I predict in a grid of 10 by 10 with multiples of 3, the formula will be
9z (n-1) (d-1)
Because 3² is 9
Let’s see if it is correct in a 5 x 4 square.
9 x 10 (5-1) (4-1) = 1080
12 x 114 = 1368
24 x 102 = 2448
2448 – 1368 = 1080
My prediction is right and so is the formula.
In conclusion to my project I think I handled really well. I have presented my results and formulas in an appropriate way. I have challenged my thought by using predictions throughout the experiment and tested them. I have used algebra where necessary to prove why the formulas or calculations have worked out in the way that they have. Unfortunately I have not been able to present my results in any form chart but I have used tables and number patterns to make my results easier to understand. If I were to extend this project further I would have gathered a large set of formulas and results and gone into greater depth with my approaches carried out. This could prove difficulty as presenting it in an interesting way would cause great problems.
By Kristi Sylari