• Join over 1.2 million students every month
  • Accelerate your learning by 29%
  • Unlimited access from just £6.99 per month

Number grids.

Extracts from this document...

Introduction

Number grids. By Nicole Highfield. The aim of this investigation is to find the differences of N x N squares that are inside a 10 x 10 grid (shown bellow) then to see if there is a rule or pattern that will connect the size of the N x N to the size. To be able to find the difference of an N x N square, I will start at the smallest one, which is 2 x 2. The corners have to be multiplied together in a diagonal way. My 2 x 2 square is: - 12 x 23 = 276 13 x 22 = 286 Then to find the difference I have to minus the smallest answer from the biggest one. This is the to find the differences in all squares. 286 - 276 = 10 Using 2 x 2 array (square) of number I have found a difference between the two corners, this is a difference of ten. I will check this by doing some more 2 x 2 arrays, and work my way to bigger squares so that the investigation does not get complicated. 88 89 98 99 88 x 99 = 8712 89 x 98 = 8722 8722 - 8712 = 10 55 56 65 66 55 x 66 = 3630 56 x 65 = ...read more.

Middle

74 75 76 84 85 86 94 95 96 74 x 96 = 7104 94 x 76 = 7144 7144 - 7104 = 40 18 19 20 28 29 30 38 39 40 18 x 40 = 720 20 x 38 = 760 760 - 720 = 40 1 2 3 11 12 13 21 22 23 1 x 23 = 23 3 x 21 = 63 63 - 23 = 40 I am now going to check that the difference is 40 by using the x-box and algebraic formula. The difference is that the x-box will change due to the increase in the array (this will happen every time I increase the arrays). This is the changed x-box for the new the array. X X+1 X+2 X+10 X+11 X+12 X+20 X+21 X+22 X(X+22) = X +22X (X+2) (X+20) = X +40+2X +20 X +40+22X X +22X___ 40_______ The difference for the 3 x 3 array is 40 so there is defiantly an increase of 30 from the 2 x 2 to the 3 x 3. Now my array will increase even more to a 4 x 4 array, and will get bigger until I find some kind of pattern. ...read more.

Conclusion

23 24 25 26 27 33 34 35 36 37 43 44 45 46 47 53 54 55 56 57 63 64 65 66 67 23 x 67 =1541 27 x 63 = 1701 1701 - 1541 = 160 6 7 8 9 10 16 17 18 19 20 26 27 28 29 30 36 37 38 39 40 46 47 48 49 50 6 x 50 = 300 10 x 46 = 460 460 - 300 = 160 Now I need to check with the x-box that the answer is 160. X X+1 X+2 X+3 X+4 X+10 X+11 X+12 X+13 X+14 X+20 X+21 X+22 X+23 X+24 X+30 X+31 X+32 X+33 X+34 X+40 X+41 X+42 X+43 X+44 X(X+44X) = X +44X (X+4) (X+40) = X +160+4X+40X X +160+44X X +44X____ 160_______ this show me that the x-box and my answer are right the difference is 160, that's an increase of 70. To get a pattern I must do some more so I will go to a 7 x 7 array, this should be big enough to get a good pattern. Then I will be able to predict what a 60 x 60 array is and so on. The next array is 6 x 6. ...read more.

The above preview is unformatted text

This student written piece of work is one of many that can be found in our GCSE Number Stairs, Grids and Sequences section.

Found what you're looking for?

  • Start learning 29% faster today
  • 150,000+ documents available
  • Just £6.99 a month

Not the one? Search for your essay title...
  • Join over 1.2 million students every month
  • Accelerate your learning by 29%
  • Unlimited access from just £6.99 per month

See related essaysSee related essays

Related GCSE Number Stairs, Grids and Sequences essays

  1. Number Grids Investigation Coursework

    products of opposite corners in all 2 x 4 rectangles in 10 x 10 grids, I will now move on to 2 x 5 rectangles. 1 2 3 4 5 11 12 13 14 15 The difference between the products of opposite corners of this rectangle would equal: (top right x bottom left)

  2. Number Grids

    difference between the products of the 2x2 is 10, and not 1 (meaning all the square numbers would be 10 times larger than they would be). So, my rule that I am predicting is that the differences go up in square numbers, multiplied by 10.

  1. Maths Grids Totals

    13 14 3 x 13 = 39 2 x 14 = 28 39 - 28 = 11 3 x 3 squares: 90 91 92 101 102 103 112 113 114 92 x 112 = 10304 90 x 114 = 10260 10304 - 10260 = 44 9 10 11 20 21

  2. Algebra Investigation - Grid Square and Cube Relationships

    = 160 - 80 +10 Difference (d) = 90 The above calculation has proved that the formula does in fact work and returns a valid result. It will therefore now be used in order to predict another difference of a box not yet tested (of w=6).

  1. Investigating when pairs of diagonal corners are multiplied and subtracted from each other.

    1 x 45 = 45 5 x 41 = 205 Difference = 160 6 x 50 = 300 10 x 46 = 460 Difference = 160 53 x 97 = 5141 57 x 93 = 5301 Difference = 160 In a 5 x 5 box on a 10 x 10 grid the difference is 160.

  2. Number Grids

    Here are the corners for a 2x2 square, which is why all they all have the same difference also. n n+1 n+10 n+11 The 3x3 square n n+2 n+20 n+22 The 4x4 square n n+3 n+30 n+33 But these formulae only work for each individual square but as all squares

  1. To do this I am going to be drawing different size grids, including 2,3,4,5,6,7, ...

    1 2 3 4 5 6 1x8=8 14-8=6 7 8 9 10 11 12 2x7=14 difference=6 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 5x12=60 66-60=6 25 26 27 28 29 30 6x11=66 difference=6 21x28=588 594-588=6 22x27=594 difference=6 The pattern that I can see from finding

  2. Number grids

    29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78

  • Over 160,000 pieces
    of student written work
  • Annotated by
    experienced teachers
  • Ideas and feedback to
    improve your own work