Referts saistbu tiesbs.

Authors Avatar

LATVIJAS UNIVERSITĀTES JURIDISKĀ FAKULTĀTE

Referāts saistību tiesībās

ATBILDĪBA BŪVNIECĪBAS LĪGUMĀ

Dienas nodaļas 2.kursa J-4 grupas

studentes

Rūtas Randares

Studentes apliecība:

JurP 990132

Pasniedzējs:

prof. K. Torgāns

Rīgā, 2000

Ievads

Attīstoties tirgus ekonomikai un ražošanai un arī tirdzniecībai, palielinās tirdzniecības vietu skaits, kas nozīmē pieaugošu nepieciešamību pēc jaunām telpām, būvēm. Un šis ir tikai viens no aspektiem, kas ilustrē jaunu nekustamo īpašumu rašanās vajadzību. Tādējādi rodas priekšnosacījumi, lai attīstītos tautsaimniecības nozare – būvniecība. Būvniecības attiecībām ir sava specifika, jo no tā, kā tiks sadalīti pušu pienākumi un tiesības, atkarīgs veiksmīgs rezultāts. Nozīmīga loma tādēļ ir būvniecības līgumam, kurš kopā ar likumu nosaka būvniecības un rekonstrukcijas darbu kārtību.

Būvniecības līgumu regulējošie būvlikumi

Uzņēmuma līgumus būvniecībā papildus Civillikumam regulē Būvniecības likums (pieņemts 1995.gada 10.augustā), citi normatīvie akti, kā arī Latvijai saistošie starptautiskie līgumi. Būvniecības likuma izpildei Ministru kabinets izdevis Vispārīgos būvnoteikumus, būvnormatīvus un arī citus normatīvos aktus. Būvniecību par valsts un pašvaldību līdzekļiem nosaka normatīvie akti par būvniecību, kā arī Ministru kabineta 1994.gada 1.marta noteikumi nr.60 “Par darbiem un piegādēm valsts vajadzībām” (Būvniecības likuma 19.p.). Pie būvniecību regulējošās likumdošanas vispārēja apskata, atzīmējams, ka tajā ietilpst daudz tehnisku normu, t.i., noteikumu, saskaņā ar kuriem noris projektēšanas tehniskie procesi, celtniecības un montāžas darbi, kuri satur prasības izmantojamajiem materiāliem, konstrukcijām un izstrādājumiem. Šos noteikumus satur tā saucamie būvlikumi, standarti un tehniskie noteikumi.

Latvijā pirms Otrā pasaules kara būvniecības pamatprincipus un attiecības starp pusēm un valsts institūcijām noteica 1927.gada 9.jūnija Likums par būvniecības pārzināšanu. Laika gaitā tajā tika izdarīti dažādi grozījumi, radot nepieciešamību pēc jauna būvniecību reglamentējoša likuma. Izstrādātais likumprojekts pieņemts netika, jo sākās Latvijas okupācija. Atjaunojot neatkarību, likumprojekts bija jau novecojis. Tādēļ 1995.gada 10.augustā Saeima pieņēma un 30.augustā Valsts prezidents izsludināja Būvniecības likumu. Šis likums nosaka būvniecības dalībnieku savstarpējās attiecības, kā arī viņu tiesības un pienākumus būvniecības procesā un atbildību par būvniecības rezultātā tapušās būves atbilstību tās uzdevumam, ekonomiskajam izdevīgumam, paredzētajam kalpošanas ilgumam un attiecīgajiem normatīvajiem aktiem, kā arī valsts pārvaldes un pašvaldību institūciju kompetenci attiecīgajā būvniecības jomā (Būvniecības likuma 2.p. 1.d.).

Būvniecības līguma jēdziens un īpatnības

Ar būvniecības līgumu uzņēmējs apņemas līgumā noteiktā termiņā uzbūvēt pasūtītāja uzdevumā noteiktu objektu vai arī veikt kādus citus būvniecības darbus; bet pasūtītājs apņemas pieņemt darba rezultātu un samaksāt norunāto cenu. Būvniecības likumā noteikts, ka būvniecība ir visu veidu būvju projektēšana, kā arī būvēšana, paplašināšana un atjaunošana, lietojot būvizstrādājumus un būviekārtas (Būvniecības likuma 1.p. 12.d.).

Būvniecības līguma būtiskās sastāvdaļas ir cena un termiņš, bez kuru noteikšanas līgums nav uzskatāms par noslēgtu. Nozīmīgs pasūtītāja pienākums būvniecības līgumā ir uzņēmēja darbam nepieciešamo apstākļu radīšana.

Ņemot vērā būvniecības darbu apjomu, līguma cena tiek noteikta, sastādot tāmi, kurā iekļautas darba izmaksas, nepieciešamo iekārtu un celtniecības materiālu iegāde utt.

Līguma priekšmets, tāpat kā vispārējā uzņēmuma līgumā, ir uzņēmēja konkrētas darbības rezultāts, kuram piemīt konkrēta fiziska forma. Par to var būt jaunuzcelta būve, pastāvošas būves rekonstrukcija un tehniskā modernizēšana, celtnes vai iekārtas kapitālais remonts, tehnoloģiskā, enerģētiskā un cita speciālā aprīkojuma uzstādīšana. Līgumā var noteikt, ka uzņēmējs ne tikai nodod konkrēto būvi, bet arī nodrošina tās ekspluatāciju līgumā noteiktu termiņu.

Tas ir atlīdzības līgums. Būvniecības līgums ir noslēgts ar vienošanās brīdi, tātad, konsensuāls. Noslēdzot vienošanos par tāda līguma izpildi, pusēm rodas tiesības prasīt, lai konkrēta manta tiktu nodota.

Join now!

Būvniecības līgumam raksturīgs, ka parasti tas ir noslēgts uz ilgstošu laika periodu, kura laikā notiek celtniecības darbi, kā arī notiek būves ekspluatācija garantijas termiņā. Šajā laika posmā var notikt nozīmīgas izmaiņas būvniecības darbu un materiālu izmaksās, var rasties nepieciešamība izdarīt izmaiņas līgumā, būvniecības darbu dokumentācijā.

Būvniecības dalībnieki ir fiziskās vai juridiskās personas, kuras ar īpašumu, finansu līdzekļiem vai darbu piedalās būvniecībā vai veic būvuzraudzību (Būvniecības likuma 1.p. 13.d.). Būvniecības likumā būvniecības dalībnieki tiek dēvēti dažādi:

būvētājs ir fiziskā vai juridiskā persona (nekustamā īpašuma nomnieks vai lietotājs), kas veic būvniecību saviem spēkiem (7.p.);

būvuzņēmējs ir fiziskā vai juridiskā persona, kas, pamatojoties ...

This is a preview of the whole essay