Spoleèná dopravní politika.

Authors Avatar

Ekonomicko-správní fakulta Masarykovy univerzity

Letecká doprava v EU

Martin Chromec        15. listopadu 2003

SPOLEČNÁ DOPRAVNÍ POLITIKA

Společná dopravní politika patří mezi ty politiky Evropské unie, které se staly součástí procesu evropské integrace v době založení EHS v roce 1957, a ustanovení o této politice Společenství proto můžeme najít už v Římské smlouvě. Bylo k tomu několik závažných důvodů:

  • Ekonomická integrace a její postup rozšiřuje obchod mezi zeměmi, což si vyžaduje spolehlivé fungování dopravy. Tento sektor je klíčovým odvětvím, což je potvrzováno také tím, že jeho příspěvek k růstu hrubého domácího produktu (7-8 %) je větší než příspěvek zemědělství.
  • Doprava napomáhá volnému pohybu zboží a osob, což je předpoklad jednotného vnitřního trhu. V sektoru dopravy je třeba vytvořit takové konkurenční podmínky, aby se dopravní náklady nestaly bariérou obchodu.
  • Dopravní sektor pohlcuje 40 % veřejných investic v zemích Unie a jeho fungování ovlivňuje mnoho dalších sfér a hospodářských činností. Citelné jsou dopady na regionální rozvoj, na situaci životního prostředí, na utváření krajiny a plánování velkých aglomerací, na spotřebu energie aj. Postavení dopravního systému v zemích Společenství, má-li být vnitřní trh skutečně funkční, vyžaduje integraci mezi zeměmi právě v tomto sektoru. Vyžaduje také formulaci společných pravidel pro všechny jeho účastníky a jistou harmonizaci předpisů. Platí to tím spíše, že se tento sektor skládá z několika oborů: silniční dopravy, železnic, vodních cest, letecké a námořní dopravy. Integrace má za úkol stanovit společná pravidla platná pro všechny obory mezinárodní dopravy a odstranit překážky, které brání jejímu rozvoji.

V tomto duchu formuluje úkoly společné dopravní politiky také Římská smlouva o EHS, která mluví o zavedení společných pravidel mezinárodní dopravy, zajištění volného přístupu k poskytování dopravních služeb uvnitř každého členského státu pro dopravce z dalších členských států, o tom, že žádné odvětví dopravy nemá být státy preferováno. Od toho se očekávalo, že se do sektoru vnesou konkurenční podmínky, takže společný postup v dopravní politice měl snížit náklady. Smlouva se omezovala na koordinaci postupu ve vybraných oborech dopravy: na železnicích, na silnicích a vnitřních vodních cestách (tedy bez námořní a letecké dopravy).

Ve společné dopravní politice po dlouhou dobu, prakticky až do zahájení přechodu k vnitřnímu trhu, nedocházelo k žádnému výraznějšími pokroku. Příčina tkví v tom, že každý členský stát hájil své národní zájmy, že mnoho dopravních oborů mělo charakter monopolu (např. železnice nebo letecká doprava), že stát poskytoval dotace vybraným dopravním oborům (např. železniční dopravě) a ochraňoval domácí zaměstnanost.

Join now!

Situace se začala měnit v druhé polovině 80. let po přijetí Jednotného evropského aktu v souvislosti s přechodem k jednotnému vnitřnímu trhu. Výsledkem řady kroků společné dopravní politiky je zkvalitnění dopravy, snížení cen jako důsledek soutěže mezi různými obory i různými přepravci, lepší spojení mezi hlavními centry i vzdálenějšími oblastmi, rozvoj dopravní infrastrukturu (dálnice, železnice, přístavy, letiště).

Poněkud pikantní je, že na pomalý postup v rámci společné dopravní politiky upozornil v roce 1983 i Evropský parlament, když podal u Evropského soudního dvora žalobu na Radu ministrů za to, že neplní ustanovení Římské smlouvy ohledně dopravy. V roce 1985 pak dal Soudní dvůr parlamentu ...

This is a preview of the whole essay