Fantastikos elementai F.Kafkos apysakoje"Metamorfozë" ir M.Bulgakovo romane "Meistras ir Margarita"

Authors Avatar

Fantastikos elementai F.Kafkos apysakoje “Metamorfozė” ir M.Bulgakovo romane “Meistras ir Margarita”

        M.Bulgakovo romanas “Meistras ir Margarita”, kaip ir F.Kafkos apysaka “Metamorfozė”, yra fantastinis kūrinys. Kafkos apysakoje pagrindinis herojus vieną rytą netikėtai virsta vabalu, o Bulgakovo romane Dievas ir velnias veikia žemėje. Tačiau, mano manymu, iš šių dviejų kūrinių “Metamorfozė” vis dėlto yra arčiau realybės: virtęs vabalu, Gregoras ir toliau nori elgtis kaip visavertis visuomenės bei šeimos narys. Visa fantastika apysakoje pasibaigia po jo metamorfozės – nebėra jokių burtų ar stebuklų, kurie atitrauktų skaitytoją nuo kasdienybės, išskyrus laipiojimą lubomis, bet šis reiškinys yra normalus, atsižvelgiant į tai, jog Gregoras yra vabalas. “Meistre ir Margaritoje” viskas kitaip – magijos, stebuklų ir tiesiog neįprastų reiškinių, tokių kaip Margaritos skrydis virš miesto, apsižergus šluotą, rasite beveik kiekviename puslapyje. Tačiau, žvelgiant plačiau, visi šie fantastikos elementai rašytojams leidžia parodyti daug svarbesnius dalykus.

         F.Kafka „Metamorfozę” pavadino sapnu, atskleidžiančiu tiesą. Vieną saulėtą pavasario rytą Gregoras atmerkia akis ir supranta, kad jau nebėra toks, kaip anksčiau: “<…> Zamza suprato, kad jis guli savo lovoje, pavirtęs baisiu vabzdžiu”. Jo šeimą ši metamorfozė be galo nustebino ir išgąsdino. Nei Gregoro sesuo, nei mama, nei tėvas negalėjo su tuo susitaikyti, tad Gregoras buvo uždarytas savo kambaryje. Šia metamorfoze autorius parodė lyg ir spragą Gregoro ir jo šeimos santykiuose. Kuo toliau, tuo labiau išaiškėja, jog vaikinui artimieji rūpėjo labiau nei jis jiems. Gregoro mintys visą laiką sukasi tik apie tėvą, motiną ir sesę – jis jaučiasi našta ir nenori mylimiems žmonėms savo egzistavimu užkrauti papildomų rūpesčių: “Apie savo šeimą jis galvojo su švelnumu ir meile”. O tėvai atvirkščiai – vis tolsta nuo sūnaus: šlykštisi ir menkai juo tesirūpina, stengiasi apie jį neužsiminti. Kitokia Gregoro išvaizda ypatingai sukrėtė tėvą, kuris nebesuvokė, jog tas vabalas esąs jo sūnus. Tėvas matė tik priešą, pabaisą, kuri savo buvimu visąlaik primena, kokia nelaimė ištiko jų šeimą. Vieną vakarą tėvo įsiutis “išsilieja per karštus” – į vabalą mestas obuolys, nuo kurio atsiranda žaizda, kaip toliau pamatysime, ir yra tas ilgai lauktas išsivadavimas. Išsivadavimas ir Gregorui, ir jo šeimai. Galų gale, po ilgų fizinių ir sąžinės kančių jis miršta. Tėvai ir sesuo pagaliau pajunta palengvėjimą – ta proga jie surengia iškylą į gamtą, už miesto, kad atšvęstų naujo gyvenimo etapo, be sūnaus ir brolio, pradžią.

Join now!

        Gregoro gyvenimas ilgą laiką buvo įprastas ir nuobodus. Autorius jaunuolio aplinka pabrėžia jo gyvenimo būdo miesčioniškumą: “Zamza buvo komivojažierius, - ant sienos kabo jo neseniai iš iliustruoto žurnalo iškirptas ir įstatytas į dailius paauksuotus rėmus paveikslas. Jame pavaizduota sėdinti dama su kailine kepure ir kailiniu boa”. Šia detale rašytojas parodo vaikino paviršutinišką pasaulio sampratą - Zamza jaunesnysis norėjo susikurti idealaus gyvenimo viziją, vaikydamasis trumpalaikio grožio, mados, tačiau nesigilindamas į svarbesnius dalykus, tokius kaip, pavyzdžiui, gyvenimo filosofija. Bet kodėl tada jis dirbo darbą, kuris jam pačiam, beje, visai nepatiko: “Jei aš nedirbčiau čia tik dėl tėvų, tai nueičiau pas savo viršininką ...

This is a preview of the whole essay