Mitologia indyjska- rozwj panteonu bstw oraz wierze indyjskich na przestrzeni dziejw.

Authors Avatar by maleksandra (student)

Regionalizm w stosunkach międzynarodowych

dr Ł. Romanowski

rok akademicki 2009/2010

Mitologia indyjska-

rozwój panteonu bóstw oraz wierzeń indyjskich na przestrzeni dziejów.

Aleksandra Kowalska

IV rok, niemcoznawstwo

Kultura Indii zachwyca swoim bogactwem i różnorodnością. Jako jedna z najstarszych, licząca ponad 4500 lat, cywilizacja Doliny Indusu, może poszczycić się długą i pełną niezwykłych wydarzeń historią. Ma to również swoje odzwierciedlenie w dość skomplikowanych, jednakże pasjonujących wierzeniach i mitach indyjskich. Są one nadal aktualne i ich kult możemy nadal obserwować mimo upływu prawie 5 tysięcy lat. Nie trudno się, więc dziwić ekspansji tej kultury na inne kontynenty. Wcześniej nieco zapomniana i ignorowana także przez Europejczyków kultura dziś zyskuje wielu zwolenników i czcicieli. Cóż, więc fascynuje początków kusi ludzi do tej kultury? Czyżby to urok i magia indyjskich bogów i mitów nadal interesowała współczesnego człowieka?

Historia początków tej cywilizacji sięga 1750- 2150 r. p.n.e. i była skoncentrowana wokół dwóch ośrodków Harrpie i Mohendżo Daro. Religia obejmowała kult płodności, cześć oddawaną antropomorficznym bóstwom oraz ofiarę. Była to już religia dość złożona i dzieliła się na kulty arystokratyczne, których pozostałością są ruiny budowli sakralnych i statuetki przedstawiające kapłanów oraz wierzenia ludowe. Głównymi postaciami wierzeń była wielka matka oraz bóg ojciec czczony pod postacią byka. Świadczą o tym pobieżnie wykonane figurki bogini matki ukazywanej zwykle z kwiatami i liśćmi we włosach, słupy falliczne i kamienne obręcze reprezentujące płodna parę – boga ojca i boginię, pojmowanych jako rodziciele świata.

Uważam, iż na większą uwagę zasługuje postać bogini matki. Obdarzona specjalną energią, siła potencji swego boskiego partnera, uznawanego za czynnik nieaktywny i transcendentalny budzi do życia i dodaje energii jako element aktywny i immanentny. Ona daje życie, ale jest też śmiercią i niszczącym czasem. Jako źródło płodności, pobudza płodność świata. Sama stanowi naturę. Wiąże się ją często z ogniem i słońcem, jako czynnikami wpływającymi na obfitość plonów, oraz wzrost i rozwój wszelkich stworzeń. W jej kulcie powszechne są elementy erotyzmu, mającego na celu wzbudzić płodność natury.

Na kształt i różnorodność indyjskich mitów ma również wpływ przybycie w II w p.n.e. na tereny dzisiejszych Indii Ariów. Z jednej stronny niszcząc dorobek cywilizacji z drugiej jednak ubogacając ją we własne wierzenia i wzorce społeczne przejmowali wiarę i kulturę tubylców. Wierzenia te w zetknięciu z miejscowymi kultami stworzyły religię, którą nazwano wedyzmem. Jej bogami są personifikowane zjawiska natury jak słońce czy deszcz. Źródłem informacji na ich temat są Księgi Wedy ("weda" = "wiedza"), które zostały spisane miedzy XVIII - VIII w. p.n.e. Zgromadzone w czterech księgach zapisy zawierają hymny skierowane do bóstw, śpiewane podczas ceremonii religijnych, zapisy rytuałów religijnych oraz pieśni ofiarne.

Najstarszy obraz świata według tej religii mówi o dwóch jego częściach: Ojcu Niebie (Djaus) i Matce Ziemi (Prythiwi). Pierwotnie połączeni zostali rozdzieleni i tęsknią do siebie. Podział na trzy strefy zwane trzema światami tłumaczy symbolikę cyfry trzy uważana za liczbę dynamicznej równowagi i tworzenia, która stała się podstawa dalszych kombinacji w wedach.

Wiele mitów tego okresu tłumaczy powstanie świata i bogów. Należą one do jednych z bardziej i interesujących mitycznych opowieści. Najstarsza koncepcja głosi, iż świat zbudowali cieśle. Posuwając się ze wschodu na zachód, posługując się słońcem wymierzyli ziemię, strony świata i wysokie sklepienie nieba. Wykopali fundamenty i z przyniesionego z lasu drewna wybudowali dom, którego filary podtrzymują niebo i ziemię. W odrzwiach mieści się powietrze. Późniejsze wersje mitów ukazują powstanie świata jako narodziny z pierwiastka żeńskiego i męskiego, utożsamianych z Sommą- esencji matczynych wód, oraz Nagiego – ognista energię, boga mężczyznę. Pierwszy zarodek życia utworzony został przez wody i nazwany Złotym Łonem, który często wyobrażany był jako jajo. Z owego zalążka wyrasta kosmiczne drzewo, którego pień stanowi os wszechświata i podporę  nieboskłonu. Bogowie pochodzą ze Złotego Łona, których stworzyli pierwsi rodzice – Niebo i Ziemia przedstawianych jako byk i krowa.

Wedyjscy bogowie tworzyli pierwotnie panteon nieba. Najstarsi to: Niebo, Jutrzenka, Słońce, Wiatr, Księżyc. Wiele bóstw powstałych z wyobrażeń zjawisk naturalnych zyskało daleko bardziej złożone cechy i funkcje. Inne są bóstwami pochodzenia zwierzęcego, którym przypisywano niezależny od ich posiadaczy byt. Trudno zauważyć między nimi wyraźną hierarchię czy indywidualność między poszczególnymi bóstwami. Często różnice między nimi zacierają się lub dochodzi do henoteizmu, gdzie łączy się cechy i funkcje bogów by nadać wyjątkową pozycję temu, którego sławi się i wywyższa w danym momencie nad innymi.

Teoretycznie istnieje trzydziestu trzech bogów, gdyż każda ze sfer świata posiada jedenastu z nich. Najważniejszymi osobami panteonu są: królujący w niebie Surja- Słóńce, w powietrzu Indra, a na ziemi Agni. Na początku bogowie byli śmiertelni dopiero Słońce, Agni lub picie somy i składanie ofiar dało im życie wieczne. Cechuje je jasność, uroda i moc fizyczna. Wszyscy są silni, dobroczynni, mądrzy i moralni. Sprawują oni nieograniczoną kontrolę nad ludźmi, lecz sami musza podporządkowywać się swoim władcom- Warunie i Mitrze. Przebywają w najwyższym niebie, skąd schodzą na ziemię, aby pić somę i odbierać ofiary mleko, mało topione, jęczmień i zwierzęta. Bogowie przynależący do nieba to: Djaus (Niebo), Waruna, Mitra, Ratki, Uszas, Aświnowie, Surja, Sawitar, Puszan, Wisznu, Cznaramas. Wśród bogów powietrza wymieniany był: Indra, Trita Aptja, Apam Napat, Matariśwan, Adża Ekapad, Ahi Budhnja, Rudra, Muratowie, Waju, Paranżanja, Apah zaś do bogów ziemi zaliczano:  Prythiwi, Agni, Bryhaspati, Somę i Rzeki.

Join now!

Wraz z dalszą ekspansją Ariów możemy obserwować rozwój rolnictwa i społeczeństwa. Łączyło się to z podziałem społeczeństwa na stany: kapłanów, wojowników, kupców-rolników oraz warstwy służebnej. W społeczeństwie najwyższą pozycję zajmowali kapłani tzw. bramini i to od tej warstwy społecznej wzięła nazwę kolejna faza rozwoju indyjskiej religii – braminizm. Obejmuje ona rozpowszechnione między  -  formy życia religijnego, opierające się na ,  zawierające prozatorskie wyjaśnienia wed dotyczące symbolicznego znaczenia poszczególnych składników ofiarnego rytuału przenikających ilustrujące mity tłumaczące święte prawa i naturę brahmana oraz  , które powstały głównie przenikających drugiej warstwie społecznej.

Mitologia bramiznizmu korzysta głównie z panteonu wedyjskich bogów. Można jednak zaobserwować ...

This is a preview of the whole essay