Economic Policy I, Ing. Vladimír Dlouhý, CSc.                   2. ročník, IES FSV UK, 12.1.2003

Martin Peška

Pár slov z novodobé historie Japonska

Po skončení Šogunátu roku 1867 se moci opět ujímá císař. Částečně i pod nátlakem západu došlo k většímu otevření hranic, modernizaci administrativy a ekonomiky v podobě tzv. reformy Meidži. V reformách byl mimo jiné zrušen kastovní systém a formálně zrovnoprávněna pohlaví. Následovala industrializace a vznikly částečně demokratické moderní orgány. Avšak v průběhu 20. století, za vlády císaře Hirohita, se začal rozrůstat vyhrocený nacionalismus a expanzivní choutky. Japonsko okupovalo mimo jiné Koreu, mnoho pacifických ostrovů, část Ruska a s Čínou vedlo válku od roku 1937. Za druhé světové války stálo na straně Osy (Berlín-Řím-Tokio) a zaútočilo 7.12.1941 na USA (Pearl Harbor). Zvratem v druhé světové válce byla bitva o Midway v červnu 1942 a 2. září 1945 byla na americké bitevní lodi Missouri v tokijském zálivu podepsána japonská kapitulace.

Druhá světová válka znamenala pro Japonsko národní katastrofu. Kromě pocitu potupení a ostudy z prohry došlo i k obrovským ztrátám na životech, výrobě, území a majetku. Japonsko po uzavření míru ztratilo přes 40% svého území. Válečné ztráty byly vyčísleny na částku přesahující čtvrtinu národního bohatství země a například průmyslová  výroba v roce 1946 byla na jedné třetině úrovně z roku 1935. V zemi panoval hlad a závažné problémy způsoboval masový návrat Japonců z bývalých kolonií.

Japonsko bylo po válce (až do roku 1951, kdy došlo k podepsání mírové smlouvy se západními spojenci) okupovaným územím ve sféře vlivu USA. Mezi nejdůležitější změny patřila nová demokratická ústava, ustanovující státní zřízení na konstituční monarchii, protifeudální pozemková reforma, školská reforma podle amerického vzoru... ).  Císař se pod nátlakem zřekl božských prerogativ a ztratil nadměrnou moc - jeho role je od té doby spíše reprezentativního a ceremoniálního rázu. Po hospodářské stránce bylo asi nejvýznamější rozpuštění “zaibacu“, neboli tradičních rodinných skupin monopolní charakteru. Mezi nejznámější patří Mitsubishi a Kawasaki.  

V letech 1953 - 1970 došlo v Japonsku k hospodářskému zázraku. V následujích několika stránkách se chci pokusit vysvětlit příčiny vzniku tohoto “zázraku“ a jeho samotný průběh:  

Nový svět

Po válce došlo k novému uspořádání sil ve světě, což Japonsku mimořádně prospělo. Vznikem komunistického bloku a příchodem tzv. studené války se stalo, že Japonsko se z nenáviděného nepřítele stalo potřebným spojencem a záchytným bodem demokracie a tržního hospodářství na západ od USA. Japonsko, podobně jako např. Tchaj-wan, dostávalo mohutné kapitálové injekce a bylo hýčkáno, aby náhodou nezměnilo strany. Bylo považováno za důležitou a mistrovskou ukázku úspěchu trhu v ideologické bitvě.

Hýčkání od USA

Aby byly překonány poválečné problémy Japonska, USA v roce 1947 obrátily svou dosavadní strategii zaměřenou na ukončení ekonomické dominance Japonska v Asii a rozhodly se znovunastolit japonskou ekonomickou nadřazenost.  Na začátku 50. let vytvořili Američané US/Japan Economic Cooperation Program, který se ukázal být mimořádně účinný při podpoře růstu Japonska i po skončení okupace. Jedním z projevů americké podpory byl neobyčejně volný přístup japonských výrobců na trh USA a k americkým technologiím. Dalším byla skutečnost, že USA stanovily velice nízký směnný kurz jenu, který byl velice příznivý pro export. Roku 1949 byl zaveden pevný kurs k dolaru, což bylo tenkrát 1 dolar=360 jenů, který se udržel déle než 20 let. Také proto, že jen byl mezinárodně nesměnitelný, bylo Japoncům umožněno omezit množství importovaného zboží a tudíž nechat si domácí trh sami pro sebe. Rovněž výpomoc špičkových teoretiků a manažerů z USA nelze zanedbat. Velikáni jako třeba W. Edwards Deming či J. M. Juran se nemálo podíleli (zejména po konzultační stránce) na rostoucí kvalitě japonských výrobků a efektivnějším řízení japonských podniků. V té době již existovala řada vysoce vzdělaných a proškolených Japonců, ale přínos Američanů spočíval především v předávání zkušeností, jak tyto znalosti aplikovat. [pozn. autora: zde jsem použil převážně americké zdroje, tudíž lze očekávat zde i v následujících řádcích  mírné přehánění...] Bez obchodu s Asií bylo Japonsko, stejně jako Evropa, odkázáno na dovoz z USA. USA se z velké části vzdaly nově nabytého ekonomického vlivu v Asii ve prospěch Japonska z obavy před tím, co by se stalo, kdyby Japonko zůstalo v útlumu a ekonomicky nerostlo (obava z paralely s meziválečným Německem). Tudíž i válečné reparace byly stanoveny na minimální úroveň. Američané dokonce poskytli Japonsku mezi lety 1945 až 1951 výpomoc ve výši 2 miliard dollarů, protože po nahrazení hedvábí nylonem už Japonsko v té době opravdu nemělo co americkému trhu nabídnout. Americká armáda se od 50. let snažila vypomoci tím, že soustředila výrobu zbraní na Japonské půdě. Tento program “nakupování Japonců“ sice připravoval domácí výrobce o práci, ale jindy hrdí a patriotičtí Američané byli ochotni ve vyšším zájmu zachování japonské náklonnosti i takovýchto opatření. Celková snaha obou stran byla ta, aby maximálně vzrostly dolarové příjmy Japonska, a to pokud možno bez přímé ekonomické pomoci od USA. USA rovněž mnohdy podmínilo ekonomickou výpomoc ostatním asijským zemím tím, že budou nakupovat japonské zboží, což v 50. letech činilo zhruba 10% celkových japonských exportů. Upřednostnění dlouhodobého růstu Japonska před krátkodobými cíly Ameriky bylo logickým důsledkem toho, že právě výrazná ekonomická dominance Spojených států stála v cestě ekonomickému rozvoji ostatních zemí a vícestrannému obchodu.   

Dar z nebes

Vypuknutí Korejské války 25. června 1950 byl pro japonskou ekonomiku dar z nebes. Došlo k aktivaci japonského průmyslu a tato vnější stimulace výrazně zlepšila pozici Japonska na mezinárodním poli. S růstem poptávky USA po importech se začala zmenšovat “dolarová mezera“ (dollar gap) mezi USA a zbytkem světa. Japonsko získalo nemalé množství dolarů v důsledku výroby válečného a strategického zboží pro Ameriku. I ostatní asijské země vydělaly na Korejské válce spoustu dolarů, což v těchto zemích vedlo ke zvýšení poptávky po importech zejména z Japonska. Tak se stalo, že Japonsko se během krátkého období stalo z dovozce zboží významným vývozcem. Korejskou válku (a později i válku ve Vietnamu) snad ani nelze nazvat jinak než “ekonomický“ boom pro celou Asii! Do roku 1963 činila celková výše nákladů na zbrojní materiály zaplacená Japoncům od USA 7,2 mld.$. Japonsku, které v té době mělo největší nevyužitou výrobní kapacitu na světě, se podařilo všeho využít ve svůj prospěch. Zvyšováním obratu těžkého průmyslu došlo v Japonsku i k výraznému rozvoji energetiky, růstu zaměstnanosti a investice do domácí infrastruktury v podobě modernizace továren a jejich zařízení. To vše bylo podstatné pro japonskou technologickou transformaci a hospodářskou obnovu se zaměřením na exportní odvětví.    

Join now!

Když Japonci šetří, Japonsko má za tři

V Japonsku byla na poválečné období neobyčejně vysoká míra domácích úspor. Japonci jsou národ spořivý, k čemuž je nutily i okolnosti jako například neexistence “welfare state“ až do 70. let. I při velmi nízkých úrokových mírách bylo třeba si šetřit (zejména na stáří). Nízké úrokové míry měly naopak pozitivní vliv pro podniky, jež měly k dispozici neuvěřitelně levný kapitál (v současnosti na to Japonko značně doplácí, kdy úroková míra pod 1 procento ochuzuje domácí obyvatelstvo a tudíž i domácí poptávku, což se cyklicky promítá v pokračování hospodářského útlumu, ale o tom tato esej není). Kvůli klauzuli v ...

This is a preview of the whole essay