11. Strategický management

Co je podstatou strategického managementu?

Předmětem strategického managementu jsou rozvojové a inovační procesy ve výdělečných i neziskových organizacích. Dále pojednáme o strategickém managementu v ziskových organizacích. Základní zásady strategického řízení lze však s přihlédnutím ke specifikám každé organizace aplikovat i ve sféře neziskové.

V rámci podnikového managementu tvoří strategický management jeho nejvyšší vrstvu. (Další vrstvy, jak již víme, nazýváme řízením taktickým a operativním).

Předpokladem pro úspěšné strategické řízení je kreativní strategické myšlení manažerů, které se vyznačuje zejména tvůrčím a systémovým přístupem k řešení všech problémů, schopností analytické práce i následné syntézy, uměním předvídat změny a objevovat příležitosti, ochotou přijímat přiměřená rizika, schopností týmové práce aj.

Prvním krokem při zavádění strategického řízení v podniku by mělo být ustavení strategického týmu. Kromě členů vrcholového vedení by jej měli tvořit i vedoucí nejvýznamnějších útvarů (marketingových, výzkumných, prodejních, finančních) a rovněž další tvůrčí pracovníci podniku (tzv. šampióni) bez ohledu na jejich funkční zařazení.

Strategické řízení je permanentní proces, při němž se neustále opakují a prolínají dvě fáze, a to strategická analýza a strategické plánování

Čím se zabývá strategická analýza?

Cílem strategické analýzy je odhadnout kam směřuje vývoj vnějšího prostředí, v němž se organizace pohybuje, a jaké postavení a možnosti vývoje v něm má daná organizace.

V této fázi se často používá tzv. SWOT analýza, neboli analýza silných a slabých stránek podniku a analýza příležitostí a hrozeb.

SWOT analýza se zaměřuje především na strategickou analýzu odvětví a konkurenční pozice naší organizace v něm.

Strategická analýza odvětví představuje analýzu a prognózu vnějšího okolí podniku vedoucí k odhalení šancí (příležitostí) a rizik (ohrožení) v něm.

Vnějším okolím podniku rozumíme faktory, které existují mimo náš podnik, působí na něj ale nemůžeme je přímo ovlivnit. Tyto faktory obvykle členíme do dvou vzájemně spjatých skupin:

  • Faktory makroprostředí (politické a právní, ekonomické, vědecko-technické, ekologické, demografické a sociálně kulturní podmínky ve vnějším prostředí).
  • Faktory mikroprostředí (některé jsou více pod vlivem samotného podniku, např. zákazníci, zprostředkovatelé dodavatelé, přepravci, reklamní agentury, konkurence a finanční instituce, masmédia, orgány veřejné správy apod.)
Join now!

Strategická analýza odvětví spočívá v předvídání změn v makroprostředí a v mikroprostředí firmy a jejich celkového vlivu na vývoj odvětví. Zejména jde o zachycení vývojových trendů v rozvoji technologií a výrobkových inovací, o změny v kupním a spotřebním chování zákazníků a v chování konkurence a z toho plynoucí příležitosti a ohrožení podniku.

Analýza vnitřního prostředí podniku směřuje k odhalení silných a slabých stránek podniku. Srovnání vlastních specifických předností s konkurencí vymezuje pozici podniku. v odvětví a vede k formulaci a rozvoji tzv. konkurenční výhody.

Co je předmětem strategického plánování?

Strategickým plánováním rozumíme komplexní vícestupňový proces, při němž se strategická analýza přeměňuje ve strategický plán, ...

This is a preview of the whole essay