Turkish etchnic problems

Authors Avatar

VYTAUTO DIDŽIOJO UNIVERSITETAS

POLITIKOS MOKSLŲ IR DIPLOMATIJOS FAKULTETAS

POLITOLOGIJOS KATEDRA

REFERATAS

“Turkijos etninė problema – Alevitų bendruomenė ”

                                                                                                                                                  Atliko:

Politikos Mokslų ir Diplomatijos Fakulteto

                    3kurso  studentė

Tikrino:

KAUNAS

2009

Turinys

1.Įvadas...................................................................................................................  .........2psl.

2.Turkija................................................................................................................. ...  ......3psl.

2.1. Turkijos politine sistema...................................................................................   .......3psl.

2.2. Turkijos demografija ir etninė situacija...................................................................4-6psl.

3. Alevitų bendruomenės klausimas...............................................................................6-7psl.

        

Įvadas

        Turkija – didelė valstybė pietvakarių Azijoje,  respublika, kurioje yra susipynusios islamo ir Vakarų tradicijos ir kur gyventojų daugumą sudaro turkai musulmonai. Kaip ir daugelis didelių valstybių, Turkija susiduria su įvairiomis etninėmis problemomis. Mažumos sąvoka šioje šalyje buvo nustatyta 1923 metų tarptautiniu susitarimu. Pagal šį susitarimą, žydai, graikai ir armėnai yra laikomi mažumomis, gavo teisę į pagrindines mažumų teises ir privilegijas ir į tam tikras tarptautines garantijas. Svarbu pabrėžti, jog kurdai ir alevitai neturi nei šio statuso, nei, pavyzdžiui, teisės mokytis savo kalba. Manona, kad jie nėra laikomi tautinėmis mažumomis, nes yra vieni iš pagrindinių turkų tautos sudedamųjų dalių, taip pat pažymėtina, kad jie turėtų gauti tas pačias teises.         Taigi, šio referato tikslas yra apžvelgti Turkijos etninę, politinę, demografinę situaciją ir plačiau pristatyti vieną iš daugelio Turkijos etninių problemų - religinę, kultūrinę ir pusiau etninę alevitų bendruomenę.

Uždaviniai:

  1. Susipažinti su Turkijos politine, etnine sistema;
  2. Apibrėžti demografinę situaciją;
  3. Alevitai – viena iš svarbiausių Turkijos etninių problemų;

Turkija

        Turkija - tai valstybė Vidurio Azijoje ir Pietų Europoje, tarp Juodosios ir Viduržemio jūrų. Jos 97% teritorijos yra Azijoje – Mažosios Azijos pusiasalyje ir gretimoje teritorijoje (Anatolijoje), o kiti 3% - Europoje, Balkanų pusiasalio pietryčiuose. Rytuose šalis ribojasi su Gruzija,  Armėnija,  Azerbaidžanu  ir  Iranu, pietuose – Iraku  ir  Sirija, vakaruose- Graikija  ir  Bulgarija. Šiaurėje Turkija prieina prie Juodosios jūros, vakaruose – prie Egėjo jūros, o pietinius jos krantus skalauja Viduržemio jūra. Bosforo ir Dardanelų sąsiauriai bei Marmuro jūra skiria Mažosios Azijos pusiasalį nuo Europos. Egėjo jūroje Turkijai priklauso Gekčaedos, Bozdžaados ir kitos salos. Administraciniu atžvilgiu Turkija suskirstyta į 81 provinciją (ilus), o šie sudaro rajonus.

Politinė sistema

        Turkijos respublika buvo įkurta 1923 m. vadovaujant Mustafai Kemaliui Atatiurkui, kuris reformavo Turkiją ir padarė ją pasaulietine ir orientuota į Vakarus. Iki tol Turkija buvo vadinama Osmanų imperija. M.K.Atatiurkas sukėlė keletą karinių perversmų, taip siekdamas kad šalis nusisuktų nuo pasaulietinių ir vakarietiškų vertybių. Vėliau buvo sugrąžintas demokratinis valdymas. Turkija yra parlamentinė atstovaujamoji demokratija. Turkijos konstitucija reglamentuoja teisinę šalies sistemą.  Ji taip pat nustato pagrindinius Vyriausybės principus ir apibrėžia Turkiją kaip vieningą centralizuotą valstybę. Valstybės vadovas yra Respublikos Prezidentas, kuris daugiausia atlieka ceremoninį vaidmenį. Prezidentas renkamas penkeriems metams tiesioginiuose rinkimuose. Abdullah Gül prezidentu išrinktas 2007 metų rugpjūčio 28dieną. Vykdomoji valdžia priklauso Ministrui Pirmininkui ir ministrams, kurie sudaro vyriausybę, o įstatymų leidybos valdžia priklauso vienerių rūmų parlamentui – Didžajai Nacionalinei Turkijos Asamblėjai (550narių, renkamų 4 metų kadencijai). Teismų santvarka yra nepriklausoma nuo vykdomosios ir įstatymų leidybos valdžių.         

Join now!

        Turkijos miestuose gyvena apie 60 proc.  gyventojų, bet šalyje vis dar dominuoja agrarinis mentalitetas, kuriam būdinga religinė egzaltacija ir ištikimybė – islamistai Turkijoje laimi ir parlamento, ir municipalinius rinkimus.

        1959 m. Turkija kreipėsi į Europos Ekonominę Bendriją dėl narystės ir 1964 m. tapo nare. 1987 m. šalis pateikė pareiškimą dėl narystės Europos Bendrijoje. Tačiau 1989 m. Europos Komisija atsisakė pradėti derybas su Turkija dėl šalies ekonominės bei politinės padėties (prastų santykių su Graikija ir jų konflikto dėl Kipro), bet patvirtino galutinį tikslą – pilnateisę narystę. 1999 m. Europos Konsulatas pripažįsta Turkiją lygią su kitomis šalimis kandidatėmis. 2002 m. Europos Konsulas nusprendė, jog pradės ...

This is a preview of the whole essay