• Join over 1.2 million students every month
  • Accelerate your learning by 29%
  • Unlimited access from just £6.99 per month

Paper Clip Production Factory

Extracts from this document...

Introduction

Paper Clip Production Factory Land- I need land onto which I will build my Factories, and I need the metals with which I can produce my paper clips. Also the land provides the materials for which my factories will me made out of. People- I need people to be my workers. I will need some management and some labor staff. Also I need people who will buy my product. Capital- My parents are fabulously rich, and they put up the capital to buy the land and build the factory. Entrepreneur- I am the entrepreneur. I came up with the Idea in a dream. ...read more.

Middle

Little Boxes Shipped each Month Wholesale price to stores per box 200,000 $0.50 Total Gross Income per month is $100,000.00 Total costs per month is $84,044.00 Total net income per month is 15,956.00 Oh no my material costs have doubled! Now I have to re plan my business. So here it is. First I refinanced my mortgage at a lower rate, and then I took out a second mortgage to finance improvements and to triple the size of the factory so I could make thrice the number of paper clips. Then I put 75% more steel in each paper clip, and cut the amount of tin in each one by 75%. ...read more.

Conclusion

The total worker cost per month for the factory is $112,560.00 I also put solar panels on the rough of the factory with the money from the second mortgage, so now I make most of my own electricity. Even though I refinanced my mortgage at a lower rate, I took out a second mortgage so my mortgage payment balanced out to be the same as it was before. Utilities/Mortgage Costs Water $1000.00 Electricity $50.00 Mortgage $3500.00 The total costs for land and utilities per Month is $4,500.00 Number of Little Boxes Shipped each Month Wholesale price to stores per box 600,000 $0.50 Total Gross Income per month is $300,000.00 Total costs per month is $258,110.00 Total net income per month is $41,890.00 ...read more.

The above preview is unformatted text

This student written piece of work is one of many that can be found in our GCSE T-Total section.

Found what you're looking for?

  • Start learning 29% faster today
  • 150,000+ documents available
  • Just £6.99 a month

Not the one? Search for your essay title...
  • Join over 1.2 million students every month
  • Accelerate your learning by 29%
  • Unlimited access from just £6.99 per month

See related essaysSee related essays

Related GCSE T-Total essays

  1. I am going to investigate how changing the number of tiles at the centre ...

    To get the +6 you subtract the difference of 4 from the original number of tiles you started with, 10. This will give you the equation, 10 - 4, which equals +6 and this is then added to give the pattern formula, 4N + 6.

  2. For this task we were required to create a model that can be used ...

    The two cost totals are then added together to get a total cost for day and night units. Standing charge is then applied here. VAT is then calculated and a total can be obtained by adding the total cost for the day and night, the VAT, and the standing charge.

  • Over 160,000 pieces
    of student written work
  • Annotated by
    experienced teachers
  • Ideas and feedback to
    improve your own work