Religiskie konflikti un to veidi

Authors Avatar

LATVIJAS UNIVERSITĀTE

JURIDISKĀ FAKULTĀTE

Valststiesību katedra

REFERĀTS

Baznīcu tiesībās

Reliģiskie konflikti un to veidi

Nepilna laika (Neklātienes) nodaļas

3.semestra studente

Līga Peisniece

SabV 980037

Rīga 2001


IEVADS

Mūsdienu reliģija ir ļoti daudzveidīga un dinamiska, tā nemitīgi mainās, rodoties vai panīkstot kādai no ticībām. Jau no pašiem pirmsākumiem  cilvēks ir radījis neskaitāmas ticības un patreiz jau ir zināmas vairāki desmiti tūkstoši lielākas un mazākas konfesijas. Kristietība vien sevī ietver pāris tūkstošus konfesiju, tas ir ticīgo grupas, kuras atdalījušās no sākotnējās baznīcas. 1990.gadā no apmēram 5 miljardiem zemes iedzīvotāju vairāk kā 3 miljardi pieder kādai no ticīgajām grupām.

Reliģijas izplatība un tai uzticīgo sekotāju skaits nav rādītājs, ka tieši šī reliģija ir patiesā un vienīgā, tomēr jāatzīst, ka katras ticības sekotāji ir “stipri savā ticībā” un pieturas pie augstāk minētās pārliecības. Zināmas ir dažādas reliģijas, piemēram, cilšu, nacionālās un pasaules reliģijas, un katrai no tām ir savi stingri noteikumi un normas, kuras jāievēro attiecīgās reliģijas sekotājiem. Tajās tiek atrunāti gan darbības principi, gan organizācijas struktūra, reglamentēta rituālu kārtība un citas katrai ticībai būtiskas detaļas. Daļa no reliģiskajām normām satur arī morāla rakstura ierobežojumus un norādes.

Visi šie minētie aspekti rada neskaitāmas situācijas, kad saskaras vienas ticības pārstāvju vai veselas pārstāvju grupas dažādie viedokļi, uzskati vai intereses, kā arī bieži ir gadījumi, kad kādas personas vai tās grupas viedoklis sāk prevalēt pār otru, apspiest citus vai pat diktēt noteikumus, šādi radot konfliktus. Šāda reliģiskā diskriminācija ir viens no iemesliem, kas rada reliģiska rakstura konfliktus un, pastāvot tik daudzveidīgām reliģijām, nesaskaņas un interešu konflikti pastāv visās sfērās.

RELIĢIJU DAUDZVEIDĪBA

Pasaulē pastāvošās dažādās reliģijas uzskatām parāda to, ka cilvēki tic, kam vēlas un kā vēlas. Ievērojot spēkā esošās likumu un ētikas normas, netraucējot sabiedrību un ar varu neuzspiežot savu ticību citiem, daudzveidīgo reliģiju piekritēji un sekotāji varētu miermīlīgi pastāvēt viens otram līdzās. Šāds ideāls iespējams tikai teorētiski.

Galvenos reliģiju virzieni vienkāršoti ir izvērsti Attēlā 1, kur var saskatīt arī galvenās konfliktējošās reliģiskās puses, kuru starpā esošās nesaskaņas, var saukt par reliģisku konfliktu. Judaisms, kristietība un islams ir visvairāk savā starpā konfliktējošās reliģijas, kaut ir līdzīgas, jo visas tur godā Ābramu un dažus citus svētos, kas minēti Bībelē kā viņu garīgie priekšteči. Tomēr šī minētā līdzība negarantē to, ka šo ticību sekotāji dzīvos saskaņā viens ar otru. Lielākā daļa nopietno reliģisko konfliktu, noziegumi pret cilvēci, kā arī genocīdi 20.gadsimtā ir notikuši starp musulmaņiem un kristiešiem. Pie tādiem var pieskaitīt konfliktus Bosnijā-Hercogovinā, Kiprā, Austrumu Timorā, Kosovā, Maķedonijā, Sudānā un Turcijā. Pašlaik daļa šo konfliktu atrodas tieši savā degpunktā, bet citi ir pierimuši, pateicoties miera uzturētāju spēkiem viņu teritorijās.

Arī pašas kristietības ietvaros ir atzarojumu, tādi kā katoļticība, pareizticība, anglikāņi un protestanti, kuru starpā pastāv nesaskaņas gan par reliģiskas dabas jautājumiem, gan par kādas reliģijas priekšrocībām attiecībā pret valsti, piemēram, katoļticības stingrās pozīcijas, pateicoties tādai aizmugurei kā Vatikāns.

Join now!

Attēls 1.

Visas reliģijas pastāv mijiedarbībā viena ar otru un ar “ārpasauli”, tās ietekmē gan ekonomiskā, gan politiskā, gan sociālā situācija valstī un pasaulē, netieši mudinot pielietot sev pieejamos līdzekļus, lai aizstāvētu savas intereses.

RELIĢISKS KONFLIKTS

Kā jau daudziem jēdzieniem arī vārdam konflikts var būt neskaitāmi skaidrojumi un izpratnes. Viens no tiem vēsta, ka konflikts ir vienošanās un saprašanās trūkums starp divām vai vairākām pusēm, kuras var būt gan konkrētas personas, gan personu grupas. Katra no pusēm cenšas un dara visu, lai tiktu atzīts viņas viedoklis vai mērķis un liek ...

This is a preview of the whole essay