Skaņa

   

  Mēs dzīvojam trokšņainā pasaulē. Pilsētas satiksmes dārdoņa, klaviermūzika, suņa riešana- viss nokļūst mūsu ausīs kā skaņas vilņi, kas izplatās gaisā. Skaņa rodas, ja kaut kas liek gaisam kustēties- piemēram, ja kāds rausta ģitāras stīgu. Mēs dzirdam skaņas, kad skaņu viļņi- niecīgas gaisa svārstības- nokļūst uz mūsu ausu bungādiņām. Lai skaņas viļņi izplatītos, ir vajadzīga viela. Šī viela var būt šķidrums, ciets ķermenis vai gāze. Tādai skaņai kā muzikālai melodijai ir noteikts augstums. Augstās skaņas liek gaisam svārstīties vairāk reižu sekundē nekā zemās. Svārstību skaitu sek. Sauc par FREKVENCI un mēra hercos (Hz). Cilvēki nevar dzirdēt skaņu kuras frekvence ir lielāka par 20 000 Hz un mazāka par 30 Hz.

Ja ūdenī iesviež akmeni, tad veidojas vilnis, kas izplatās visos virzienos.

 

Viela sastāv no daļiņām, kuras sauc par molekulām. Ja kādā vietā daļiņas satuvina (sablīvē) vai attālina (paretina), tad vielas sablīvējums izplatās pats no sevis visos virzienos. Šo parādību sauc par skaņas vilni un jūs to variet to apskatīt filmiņā.

 

Ja vielas daļiņas tiek sablīvētas un retinātas ar svārstoša ķermeņa, piemēram, toņdakšas, palīdzību, tad veidojas muzikāla skaņa. Skaņas vilnis gaisā nav redzams, jo gaiss ir pārāk retināts un caurspīdīgs, bet mēs to dzirdam. Taču mēs skaņas vilni varam apskatīt nākošajā animācijā. 


Skaņa cietvielā

Tāpat kā var sablīvēt un retināt gaisu, tāpat var satuvināt un attālināt daļiņas arī šķidrumā un cietvielā. Tas ar acīm nav redzams, bet ir dzirdams. Par skaņas izplatīšanos cietvielā mūs labi pārliecina eksperiments ar ūdens cauruļu sistēmu mājās. Ja kāds dauza pa savu radiatoru, to dzird visā mājā.

Join now!

"Mobīlais telefons"

Izmantojot skaņas lielisko izplatīšanos cietvielā, var izgatavot telefonsakarus ar vienkāršu diegu (diegs ir cietviela, jo tas nav gāze un nav arī šķidrs). Jums nepieciešami divas tukšas sērkociņuu kastītes, divi sērkociņi un diegs. Lai skaņa labi izplatītos, diegs jānostiepj un tas nedīîkst pieskarties citiem priekšmetiem, j o citādi skaņa nonāks šajā priekšmetē, nevis diega otrā galā.

Kā mēs dzirdam?


Skaņu mēs uztveram ar ausi. Skaņas vilnis nonāk vidusausī un iesvārsta bungplēvīti, kas kustina āmuriņu, kas kā bundzinieks sit pa laktiņu taktī ar gaisa svārstībām. Pastiprinātais signāls ierosina auss nervu un mūsu smadzenēs nonāk jau kā elektrisks signāls, kas ...

This is a preview of the whole essay