Mēness

KAS IR MĒNESS?

Mēness ir Zemes dabiskais pavadonis. Tas riņķo apkārt mūsu planētai aptuveni 384000 km lielā attālumā. Salīdzinājumā ar kosmiskiem mērogiem tas ir mazs attālums, bet automašīna, braucot ar ātrumu 100 km/h, šādu attālumu varētu veikt aptuveni 5 mēnešu laikā. Mēness diametrs ir 3475 km liels un, salīdzinājumā ar Zemes diametru, tas ir gandrīz 4 reizes mazāks par to.

Mēness gravitācijas spēku iedarbībā riņķo apkārt Zemei un pilnu apriņķojumu tas veic 27,3 dienās. Tā orbīta tāpat kā citiem Saules sistēmas ķermeņiem ir līdzīga nedaudz saspiestam riņķim - elipsei, tāpēc attālums līdz Mēnesim ir mainīgs. Mēness griežas ap savu asi un pilnu apgriezienu tas izdara arī 27,3 dienās. Mēness, riņķodams ap Zemi, kopā ar to pārvietojas apkārt Saulei un gada laikā veic vienu pilnu apriņķojumu.

KĀDS IR MĒNESS?

Mēnesim nav atmosfēras, tāpēc tas nav pasargāts no spēcīgo Saules staru iedarbības un no kosmosā klīstošiem lieliem un maziem metorīdiem. Mēness diena un nakts ilgst divas mūsu nedēļas un, kaut arī tas pagriež pret Sauli te vienu te otru pusi, šajā laikā Mēness virsa pagūst gan stipri sakarst, gan stipri atdzist. Temperatūra uz ekvatora mainās no +130 °C dienā līdz -170 °C naktī. Mēness virsa nav gluda, bet to klāj krāteri, milzīgas plaisas un gravas, kas ir radušās meteorīdu triecienu rezultātā. Krāteru izmēri svārstās no mazas bedrītes līdz milzīga līdzenuma, kuru aptver kalnu grēdas, izmēriem.

Tā kā uz Mēness nav atmosfēras, tad Zemes iedzīvotājiem tā ir pavisam nepiemērota vide, kurā bez skafandriem uzturēties nevar, jo mūsu organismi nav piemēroti dzīvei bez atmosfēras, tās spiediena un tik lielām temperatūras izmaiņām. Arī pārvietošanās tur ir pavisam savādāka nekā uz Zemes. Mēness visus ķermeņus pievelk ar 6 reizes mazāku gravitācijas spēku nekā Zeme, tāpēc visi ķermeņi ir vieglāki - arī kosmonauts, neskatoties uz to, ka tam jānēsā aptuveni 115 kg smags skafandrs. Debess tur ir ogļmelna gan dienā, gan naktī un tā ir noklāta ar bezgala daudz zvaigznēm, kuras nemaz nemirgo. Dienā acis žilbina spēcīgi Saules stari, un bez speciāla aizsarga var palikt akls. Uz Mēness virskārtas, kuru klāj dažus centimetrus biezs, tumšu brūnpelēku putekļu slānis, redzamas melnas ēnas. Grunts paraugi, kas bija atvesti uz Zemi pierādīja, ka sastāv no tiem pašiem ķīmiskiem elementiem kā Zeme.

Join now!

KĀPĒC MĒNESS IZSKATS IR MAINĪGS?

Novērojot Mēnesi, redzam, ka tā izskats mainās. Dažreiz Mēnesi  redzam apaļu kā bumba, dažreiz tam redzama ir tikai puse, bet citreiz tas redzams kā šaurs sirpīti un tad - atkal apaļš kā bumba. Mēnesi arī sauc dažādi – gan par jaunu, gan par vecu, gan augošu, gan dilstošu.  Zemes pavadoņa redzamais izskats ir atkarīgs no kuras puses uz to spīd Saules gaisma, kad mēs to uzlūkojam. Izšķir četrus raksturīgākos Mēness stāvokļus jeb fāzes: jaunmēness, pirmais ceturksnis, pilnmēness un pēdējais ceturksnis.

Pilnmēness ir redzams tad, kad Mēness atrodas aiz Zemes un Saule apgaismo visu tā ...

This is a preview of the whole essay