I will, from now, use ‘W’ as the width of grid.
The first thing I found was that the number above the ‘T’ number was the ‘T’ minus the width.
The number above that was the ‘T’ number minus 2 times the width.
The numbers either side of the previous added up to 2T-4W
So a possible formula would be:
N= T + (T-W) + (T-2W) + (T-2W-1) + (T-2W+1)
Simplified this is N = 5T – 7W
I will now test this in various sizes of grid:
Test 1
N = 9+10+11+16+22
N = 68
N = N = 5T – 7W
N = 5 x 22 - 7 x 6
N = 68
Test 2
N = 25+26+27+36+46
N = 160
N = N = 5T – 7W
N = 5 x 46 - 7 x 10
N = 160
Test 3
N = 162+163+164+178+193
N = 860
N = N = 5T – 7W
N = 5 x 193 - 7 x 15
N = 860
Now I can again assume the I have found a formula to relate the width of grid, ‘T’ total and ‘T’ number.
The formula for T totals on any grid: N = 5T – 7W
Task 3
I will now investigate firstly translations.
This is a translation (3-3)
The first thing I noticed was that there was relationship (21 difference) between corresponding numbers (see diagram)
I will begin by looking at horizontal translations.
X = the horizontal movement
Y = the vertical movement
When the shape is moved horizontally each number will increase or decrease by the amount moved.
There are 5 squares in each ‘T’, so the total increase in the numbers is the number or squares (5) times the individual increase (X). In this case X=3
Therefore…
5 x X
5 x 3 = 15
I predict that formula for horizontal translations on any grid is:
N = 5T – 7W + 5X
(Where X can be positive for translating right or negative for translating left)
Test 1
N = 25+26+27+36+46
N = 160
N = 5T – 7W + 5X
N = 5 x 42 - 7 x 10 + 5 x 4
N = 160
I am only testing this once because I will test the formula of translations of vertical and horizontal.
Now I will find a rule for vertical translations.
X = 0
Y = - 3
Note: The negative Y direction is downwards, however this is the direction in which the Y values increase. This means I will have to use a double negative within my equations to make the outcome positive for downwards movements, as it should be.
The number on the row below a certain number is the number above plus the width.
So, 2 rows below it will be the number plus two times the width. And if it is ‘Y’ rows bellow it will be the number plus Y x W.
Because we have 5 squares, the total of all the number will be the original total plus
5YW
I predict that formula for vertical translations on any grid is:
N = 5T – 7W - 5YW (where Y can be negative for moving down or positive for moving up)
N = 51+52+53+62+72
N = 290
N = 5T – 7W - 5YW
N = 5 x 42 – 7 x 10 + 5 x 3 x 10
N = 290
Now I will combine both vertical and horizontal translation equations to give me an equation for any transition within any size gird.
N = 5T – 7W - 5YW + 5X (where Y and X can both be positive or negative)
Test 1
N = 57+58+59+68+78
N = 320
N = 5T – 7W - 5YW + 5X
N = 5 x 42 – 7 x 10 + 5 x 3 x 10 +5 x 6
N = 320
Test 2
N = 14 + 15 + 16 +25 +35
N = 105
N = 5T – 7W - 5YW + 5X
N = 5 x 78 – 7 x 10 + 5 x –4 x 10 + 5 x -3
N = 105
Test 3
N = 22 + 23 + 24+ 29+ 35
N = 133
N = 5T – 7W - 5YW + 5X
N = 5 x 14 – 7 x 6 + 5 x 3 x 6 + 5 x 3
N = 133
The formula for any translation on any grid is:
N = 5T – 7W - 5YW + 5X (where Y and X can both be positive or negative)
Now I will look at Reflection
The first reflection I will look at is reflection over a horizontal line at the bottom of the ’T’
N1 = 5T – 7W
N2= the total of N1 plus additions for each of the 5 squares
= 5T – 7W + W (addition for 14)
+ 3W (addition for 8)
+ 5W x 3 (additions for 1, 2 and 3 )
So simplified formula for Reflection Top to Bottom.
N = 5T + 12W
Test 1
N = 49 + 58 + 67 + 66 + 68
N = 308
N = 5T + 12W
N = 5 x 40 + 12 x 9
N = 308
Test 2
N = 56 + 66 +76 +75 + 77
N = 350
N = 5T + 12W
N = 5 x 46 + 12 x 10
N = 350
If I were to have a gap of ‘R’ rows in between the reflection the formula would be: N = 5T +12W + 5RW
This is because a gap of one row adds W units to each number. So, R rows adds RW units to each number. But there are 5 numbers, so the total to be added is 5RW
If I now look at reflection in the same axis across the top of the “T” (that is reflecting from bottom to top), I will get the following result
N2=Total for bottom minus changes for each individual number
N2 =5T-7W- (3xW + 3W + 5W)
=5T – 18W
And if there were a gap of “R” rows between the reflections, the formula would be :
N = 5T – 18W – 5RW
Test 1
N = 22 + 31 + 39 + 40 +41
N = 173
N = 5T – 18W
N = 5x67 – 18 x 9
N = 335 – 162
= 173
Test 2
N = 23 + 32 + 40 + 41 +42
N = 178
N = 5T – 18W – 5RW
N = 5x77 – 18 x 9 – 5 x 1 x 9
N = 335 – 162
= 178
It is possible to combine two or more combinations
E.g. 2 translations, 2 reflections and combinations of them
Example – A translation to right (x = 3) and down (y = -3), followed by a reflection in a horizontal line at the bottom of a ‘T’ shape.
Using
N2 = 5T1 + 12W
N1 = 5T – 7W
N2 = 5T1 + 12W
N1 = (5T – 7W) + 19W
N2 = N1 + 19 W
= (5T – 7W – 5YW + 5X) + 19W
= 5T + 12W – 5YW + 5X
Test 1
N = 60 + 69 + 78 + 77 + 79
N = 363
N = 5T + 12W – 5YW + 5X
N = 105+108 +135+15
N = 363
Test 2
N = 56 + 66 + 76 + 75 + 77
N = 350
N = 5T + 12W – 5YW + 5X
N = 160 +120 + 50 + 20
N = 350
Example – Translation to the left (X = -3) and up (Y = 3) Followed by a reflection in a Horizontal line on the top edge.
Using:
N2 = 5T1 - 18W
N1 = 5T – 7W
- 5YW
+ 5X
N2 = (5T1 – 7W) – 11W
= N1 – 11W
= (5T – 7W – 5YW + 5X) –11W
= 5T – 18W – 5YW +5X
Test 1
N = 22 + 23 + 24 + 14 + 5
N = 88
N = 5T – 18W – 5YW +5X
N = 5x80 – 18x9 – 5x3x9 +5*-3
N = 400 – 162 – 135 –15
= 88
Test 2
N = 27 + 37 + 46 + 47 + 48
N = 205
N = 5T – 18W – 5YW +5X
N = 165-180+200+20
= 205