Techninës termodinamikos pagrindinës sàvokos ir apibrëþimai.

Authors Avatar

  1. Techninės termodinamikos pagrindinės sąvokos ir apibrėžimai.

Termodinamika iš graikų kalbos reiškia šilumą ir jėgą. Plačiąja prasme, termod.- tai mokslas apie energiją, jos sąvybes, transofrmaciją įvairiuose procesuose, kuriems vykstant išsiskiria ar sunaudojama šiluma.

T.termodinamika nagrinėja šilumos pavertimo darbu ir darbo pavertimo šiluma procesus. Tokie procesai vyksta šiluminiuose varikliuose ir šaldymo mašinose.

2. Terminiai darbo kūno parametrai. Slėgis.

        Pagrindiniai darbo kūnų parametrai yra specifinis tūris v, slėgis p, temperatūra T, vidinė energija u, entalpija h ir energija s.

        Slėgis yra jėga, kurią sukuria darbo kūno molekulių smūgiai į jį ribojančios sistemos paviršiaus ploto vienetą per laiko vienetą. SI sistemoje slėgio vienetas yra paskalis Pa. Vartojami kartotiniai jo dydžiai

kPa = 103Pa,  MPa=106Pa. Taip pat vartojama atmosfera. Slėgis matuojamas spyruokliniais arba skysčio monometrais (gyvs. ar H2O).

        Aplinkoje visada egzistuoja atmosferos arba barometrinis slėgis, matuojamas barometrais. Darbo kūno slėgis gali būti didesnis už barometrinį. Jis vad. monometriniu. Jei slėgis (d.k.) mažesnis už barometr., tai kalbama apie vakuumą, matuojama vakuumetrais.

        Darbo kūną veikia absoliutinis slėgis: Pabs=Pbar + Pmon. Kūno slėgis mažesnis už barometrinį: Pabs=Pbar-Pvak. Tik absoliutinis slėgis išlieka pastovus, jei nekinta darbo kūno būsena.

3.  Temperatūra, matavimo vienetai, matavimo prietaisai.

        Temp.-tai kūno įšilimo laipsnis. SI temp.vienetas yra K – Kelvinas. Dažniausiai naudojama šimtalaipsnė Celsijaus skalė (mat. vienetas C). T(K)=t(C) + 273,15. Termodinaminiu parametru laikoma absoliutinė temperatūra T.

4. Terminė dujų būsenos lygtis.

        Bendra dujų būsenos lygties išraiška: f(p, v, T,)=0. Dujų būsenos lygtį galima perrašyti: p=f1(v;T), v=f2(p;T), T=f3(p;T). Šios lygtys rodo, kad iš 3pagr. parametrų nepriklausomi gali būti 2, o trečias bus pirmųjų dviejų f-ja. Paprasčausia idealiųjų dujų būsenos lygtis. Idealios dujos susideda iš materialių taškų nesąveikaujančių vienas su kitais. pv=RT – idealiųjų dujų lygtis (Klapeirono). Realiosios dujos nuo idealiųjų skiriasi tuo, kad negalima nepaisyti real. Dujų savojo turio ir tarp jų veikiančių tarpmolekulinių jėgų. Todėl į idealiųjų dujų būsenos lygtį reikia įrašyti atitinkamas pataisas. (p+a/v2)(v-b)=RT, a/v2 – slėgio pataisa dėl tarpmolekulinuų jėgų; b-pataisa dėl molek.savojo tūrio.

Join now!

5. Šiluma ir darbas. Dujų darbas ir jo skaičiavimas.

        Vienas kūnas kitam energiją gali perduoti dviem būdais:

  1. Šilumos mainai. Jei vienas kūnas liečia kitą, dėl skirtingos temperatūros jie keičiasi molekulių kinetine energija.
  2. darbo forma, kai vienas kūnas veikia kitą. Energijos perdavimas darbo forma susijęs su judėjimu.

Šiluma ir darbas – skirtingos energijos formos. Q=L Q-šiluma; L-Darbas, matuojamas tais pačiais vienetais J.

        Energijos kitimas, susijęs su kūno ar jo dalies judėjimu, vad.darbu. darbo procesuose naudojama kūnų savybė plėstis nuo šilumos. Besiplėsdamos dujos ar garas atliks darbą.

        Tarkime, turime cilindrą, kuriame stūmokliu uždaryta 1kg dujų. Dujas ...

This is a preview of the whole essay