Determinante PotroŠaÈKih Reakcija Na Kastomizirane Ponude:Konceptualni Okvir I Predlozi.

Authors Avatar

DETERMINANTE POTROŠAČKIH REAKCIJA NA KASTOMIZIRANE PONUDE: KONCEPTUALNI OKVIR I PREDLOZI

Đuriš Igor

Novi Sad

  Mart 2004

U toku protekle decenije, marketari su se suočili sa izazovom da promene svoje zastarele i nedovoljno efikasne metode i iskoriste mogućnosti savremene tehnologije, koja im omogućava da svakom pojedinačnom potrošaču ponude upravo ono što on želi. U najpoznatijem Harvard Business Review časopisu pod nazivom "Da li želite svoje potrošače zadržati zauvek?" Pine, Peppers i Rogers su došli do interesantnog zaključka da: "Klijenti, bez obzira da li se radi o individualnim potrošačima ili preduzećima, ne žele da imaju na raspolaganju više mogućih opcija prilikom odlučivanja o kupovini. Oni žele tačno ono što im treba, kada im treba, gde i kako im treba, a današnja tehnologija je takva da omogućava kompanijama da im baš to i ponude." U skladu sa ovom konstatacijom, brojni priručnici iz marketinga, kao i instruktori, počeli su da naglašavaju značaj individualnog marketinga, a predstavljeni su i novi alati i menadžment pristupi, koji su dizajnirani tako, da omoguće marketarima da bolje izlaze u susret i zadovoljavaju potrebe pojedinačnih potrošača. Istaknuti primeri takvih pristupa obuhvataju marketing jedan na jedan, masovnu kastomizaciju, upravljanje odnosa sa potošačima (customer relationship management) ili CRM, personalizaciju kao i tzv. pametne agente.

        Iako svaki od ovih pristupa ima svoje jedinstvene aspekte, zajednička pretpostavka koja karakteriše svaki od njih je da potrošači imaju određene skrivene ili vidjive preferencije, u koje marketari moraju proniknuti. Kada ih jednom identifikuju, marketari onda mogu potrošačima ponuditi tačno ono što žele, često i pre nego što su oni sami svesni da to žele. Ako u tome uspeju, marketari će kao nagradu za uvećanu vrednost koju su pružili potrošaču imati njegovu veliku lojalnost kod narednih kupovina, koja će stvoriti bukvalno nepremostive barijere konkurentima. Tako treba tretirati svakog pojedinog potrošača. I zaista (barem teorija to potvrđuje), usluživanje pojedinca u odnosu na  usluživanje nekog većeg segmenta nije ništa manje efikasno, naravno ako dodatni troškovi na nadmaše dodatne koristi. Naravno, spoznavanje preferencija pojedinačnih potrošača i krojenje ponude prema tim preferencijama ne predstavlja neki novi koncept i koristi se kao standardna praksa na mnogim tržištima. Sada međutim, nove tehnologije omogućavaju marketarima da primene individualni marketing uz upotrebu masovne kastomizacije na mnogo većem broju tržišta.

        Ponude koje su prilagođene preferencijama pojedinačnih klijenata, mogu tim klijentima pružiti uvećanu vrednost ako oni imaju preferencije koje marketari mogu otkriti i ako su ti potrošači u stanju da prepoznaju ponude koje odgovaraju njihovim preferencijama. Skorija istraživanja koja su vršena na temu formiranja preferencija, govore da su potrošačke preferencije često nedovoljno jasno definisane i podložne uticajima raznih, naizgled irelevantnih faktora, kao što su set opcija koje se razmatraju i način na koji su preferencije otkrivene. Tako da osnovne pretpostavke koje karakterišu pomenute nove pristupe, orijentisane na zadovoljenje preferencija pojedinačnih potošača često nisu ispunjene. Potrošači možda nemaju precizno definisane preferencije koje treba otkriti, a često i nisu u stanju da prepoznaju i cene ponude skrojene prema njihovim preferencijama. Štaviše, kad potrošači nemaju jasno definisane preferencije, često se u proceni da li im konkretna ponuda zaista odgovara oslanjaju na predosećaj i razne pretpostavke.

        Stoga, pitanje koje se ovde logično nameće jeste da li, ili još preciznije, pod kojim uslovima, preferencije mogu biti otkrivene i pretočene u superiorne prilagođene ponude, koje će potrošači znati da cene i nagrade. Cilj ovog istraživanja je bio da se istakne ovo pitanje i ispitaju faktori koji determinišu reakcije potrošača na kastomizirane ponude. Na osnovu postojećeg znanja o konstruisanju preferencija, današnja istraživanja razvijaju seriju opštih predloga koji se odnose na determinante i ključne moderatore reagovanja na ponude prilagođene preferencijama pojedinačnih potrošača. Tj. u fokusu su situacije u kojima su preferencije pojedinačnog potrošača za posmatranim proizvodom/uslugom prvo merene ili praćene a potom je ta informacija iskorišćena kako bi se napravila ponuda za tog pojedinca. Iako je razlika između onoga što nazivamo individualni marketing i tržišne segmentacije dosta suptilna (napr. mnogi slučajevi primene marketinga jedan na jedan mogu da se okarakterišu i kao segmentacija na bazi stepena korišćenja), ovo istraživanje se ne fokusira na pristupe koji se mogu smatrati tradicionalnom segmentacijom potrošača.

        Rasprava je organizovana na sledeći način. Prvo istaknute su karakteristike uglednih novih pristupa koji promovišu individualni marketing, praćene analizama implikacija koje konstrukcija preferencija ima na individualni marketing. Sledeće, prezentovan je okvir konstruisanog reagovanja potrošača na kastomizirine ponude i svaka kategorija uticaja na reakcije potrošača je analizirana, što je dovelo do serije predloga dobijenih iz opšteg istraživanja. U finalnom delu se raspravlja o teoretskim i praktičnim implikacijama ovog istraživanja kao i o uslovima koji povećavaju prihvatljivost kastomiziranih ponuda od strane potrošača.

SEGMENTACIJA, MARKETING JEDAN NA JEDAN, MASOVNA KASTOMIZACIJA, PERSONALIZACIJA, CRM, I PAMETNI AGENTI: OPŠTI PREGLED

        Preduzeće koje u svom poslovanju primenjuje strategiju segmentacije tržišta zna, da se potrošači međusobno razlikuju po svojim potrebama i zahtevima, ponašanju prilikom kupovine, demografskim karakteristikama, načinu upotrebe proizvoda/usluge, geografskoj lokaciji, kupovnim navikama i drugim karakteristikama. Ono međutim ne prilagođava svoju ponudu svakom pojedinačnom potrošaču, prvenstveno iz razloga ekonomičnosti i ograničene raspoloživosti informacija, već se trudi da identifikuje i fokusira određene segmente koji po njemu mogu predstavljati povoljnu priliku. Segmentacija se može vršiti na osnovu samo jednog kriterijuma (napr. pol) ili na osnovu kombinacije više njih (napr. učestalost upotrebe, glavne koristi, psihografske i demografske karakteristike). Stoga, marketing koji se bazira na strategiji segmentacije tržišta obično podrazumeva prilično temeljnu klasifikaciju potrošača i prilagođavanje ponuda i marketinških poruka profilu svakog segmenta. Pretpostavka je da su pripadnici svakog segmenta slični po ključnim obeležjima koja su bitna za marketing posmatranog proizvoda/usluge. Ipak, unutar svakog segmenta će postojati određene razlike mađu njegovim članovima. Primera radi, razni stručnjaci koji predstavljaju ciljnu grupu nekog hotelskog lanca ili "Generacija ????-ih" na koju se fokusira određeni proizvođač odeće će verovatno među sobom imati pojedince sa prilično raznovrsnim preferencijama.

        Krajnji stepen segmentacije je tzv. "individualni marketing", "segment pojedinca", "kastomizirani marketing", "marketing jedan na jedan" ili "personalizacija". Iako se individualni marketing primenjuje na mnogim tržištima već hiljadama godina, nove tehnologije su otvorile mogućnost da se primena individualnog marketinga proširi na veći broj proizvoda i usluga, kod kojih je primena individualnog marketinga do sada smatrana neekonomičnom i nepraktičnom. Masovna kastomizacija se bazira na činjenici, da su marketari sposobni, da masovno prave individualno dizajnirane proizvode koji bi odgovarali preferencijama i zahtevima svakog pojedinačnog potrošača. Primera radi, Dell Computers dizajnira personalne računare na osnovu specifikacija koje mu daju njihovi potrošači. Levi Strauss, na određenim prodajnim mestima uz doplatak od 10$ na uobičajenu cenu, koju zaračunava za svoje masovno proizvedene proizvode, omogućava krojenje ženskog džinsa prema individualnim porudžbinama. I National Bicycle Industrial Company iz Japana je proizvodila bicikle koji odgovaraju preferencijama i anatomiji svakog pojedinačnog kupca. Takvi pristupi kastomizaciji proizvoda su se pokazali uspešnim barem u nekim slučajevima, a naročito kod proizvoda kod kojih postoji određena nejasnoća u vezi sa  karakteristikama i finalnim  proizvodom.

        Gilmore i Pine su istakli da preduzeće koje primenjuje masovnu kastomizaciju, mora da sprovodi dijalog sa pojedinačnim potrošačima i pomogne im da artikulišu svoje potrebe, da precizno identifikuje ponudu koja bi zadovoljila njihove zahteve i na kraju da za njih napravi takav proizvod. Oni su dali primer kompanije Paris Miki, koja se bavi proizvodnjom i prodajom naočara, a koristi masovnu kastomizaciju jer želi da svojim kupcima pomogne u otkrivanju njihovih stvarnih preferencija koje se odnose na oblik njihovih naočara. Kompanija je zaključila, da je najbolji način da pomogne potrošačima da otkriju svoje nepoznate potrebe i da ostvari prateće transakcije vezane za kupovinu naočara, da omogući svakom pojedincu da istražuje i manipuliše preko digitalne prezentacije sa izgledom potencijalnog finalnog proizvoda. Uz pomoć ovog sofisticiranog alata za dizajniranje, profesionalni optičari sada pomažu klijentima da otkriju perfektan, jedinstveni izgled koji inače ne bi identifikovali ili pronašli. Kao što primer ilustruje, fundamentalna pretpostavka masovne kastomizacije je da potrošači imaju stabilne preferencije, ali često ne postoje proizvodi/usluge u kojima bi mogli da ih prepoznaju. Jednom kada otkrije i snimi preferencije, preduzeće koje primenjuje masovnu kastomizaciju će imati nepremostivu prednost nad ostalim marketarima koji ne poseduju ove kritične informacije.

        Slično tome, marketing jedan na jedan se bazira na činjenici da marketar izvlači informacije od svakog pojedinačnog klijenta o njegovim ili njenim specifičnim potrebama i preferencijama, stvarajući tako "odnos uzajamnog učenja" - stalnu vezu između prodavca i kupca, koji postaju sve pametniji kako odnos vremenom odmiče, sarađujući međusobno kako bi se vremenom zadovoljile potrebe kupca. Prema Peppersu i Rogersu odnos uzajamnog učenja funkcioniše na sledeći način:

  1. Klijent govori preduzeću šta želi i uspostavlja se interakcija i povratna sprega.
  2. Preduzeće udovoljava  specifikaciji koju je dao klijent prilagođavajući proizvod ili uslugu prema njegovim potrebama a zatim pamti ove specifikacije.
  3. Sa više interakcija i povratnih sprega, klijent troši svoje vreme i energiju kako bi naučio preduzeće što više o svojim individualnim potrebama.
  4. Sad, da bi dobio jednak nivo usluge od bilo kog drugog preduzeća - čak i onog koje nudi isti nivo prilagodljivosti i povratne sprege - ovaj potrošač bi prvo morao ponovo da uči konkurenta ono čemu je već naučio prvobitnu firmu.

Peppers i Rogers su dali nekoliko primera preduzeća koja jesu ili mogu da imaju koristi iz razvijanja odnosa uzajamnog učenja sa svojim potrošačima i prihvatanja marketinga jedan na jedan. Na primer:

  1. Barista Brava, konkurent Starbuck-a, u svakoj radnji je imala osobu koja je bila zadužena da pamti potrošače i njihove preferencija koje se odnose na vrstu kafe koju piju, tako da njihova kafa može biti spremna kada  oni dođu na red.
  2. The Custom Foot lanac prodavnica obuće je uzimao vrlo precizne mere i specifikacije i prikupljao dodatne informacije od svakog pojedinog potrošača, što mu je omogućavalo da pravi cipele koje su daleko bolje odgovarale potrebama kupaca u odnosu na druge kompanije. Štaviše, kada kompanija jednom ima mere i preferencije pojedinih potrošača u svom kompjuteru, imaće ogromnu prednost u osiguranju budućih kupovina tih konkretnih potrošača.
  3. Streamline, preduzeće za promet nekretnina je imalo uvek sveže podatke o proizvodima koje domaćinstva njihovih klijenata obično kupuju u supermarketima.
  4. Bankomat se može isprogramirati da predviđa transakcije (napr. iznose gotovog novca koje podižu pojedini bančini klijenti).
  5. Kompanija koja se bavi pravljenjem čestitki, može da nauči kakve čestitke njeni klijenti preferiraju i da prilagodi  čestitke svakom pojedinačnom klijentu.

Personalizacija web sajtova prema pojedinim klijentima se može definisati kao "Sadržaj i usluge aktivno skrojene prema pojedincima na osnovu bogatog znanja o njihovim preferencijama i ponašanju." Kako se objašnjava u Forrest Researcah izveštaju, poznavanje potrošača omogućava preduzećima da razumeju šta potrošači žele i trebaju, i na osnovu toga da "inteligentno anticipiraju željene proizvode i usluge i izbegavaju neprijatne greške." Primeri preduzeća koja efikasno koriste personalizaciju, koristeći gomilu informacija o profilu potrošača kao osnovu za ponudu vrednih usluga su Amazon.com, CarPoint i Garden.com

Customer Relationship Management (CRM) se definiše na različite načine. Primera radi, prema Fergusonu, CRM je u suštini tehnologija koja omogućava preduzeću da skladišti i sortira informacije o potrošačkim preferencijama, ranijim kupovinama i demografiji. Preduzeće koristi ove podatke  kako bi prilagodilo svoje marketing strategije i sisteme isporuke, čineći ih time efikasnijim i za kupca i za prodavca. Prema CRMGuru.com, CRM se može definisati kao "proces dizajniran da razume i anticipira potrebe sadašnjih i potencijalnih potrošača." Iako su ranije implementacije CRM-a bile fokusirane na tzv. call centre i prodajnu silu, sadašnji pogledi na CRM smatraju da je njegova uloga nešto šira, da on u razmatranje treba da uključi i potrošačevo viđenje efikasnijeg i profitabilnijeg usluživanja.

Konačno, "pametni agenti" se značajno razlikuju od koncepta marketinga jedan na jedan, personalizacije, masovne kastomizacije i CRM-a. Međutim, kao i drugi pristupi individualnom marketingu, agenti predstavljaju način da se od potrošača izvuku preferencije i da se to znanje pretoči u kastomizirane ponude. Prema Westu, neki od zadataka elektronskih (pametnih) agenata su: a) pomoć potrošačima u otkrivanju njihovih preferencija, b) pružanje odgovarajućeg seta mogućih opcija  na procenu, i c) povećavanje usaglašenosti između ukusa potrošača i proizvoda koji im se isporučuju.

Dva su glavna načina na koja agenti funkcionišu. "Collaborative filtering" tehnika se oslanja na druge korisnike sa sličnim preferencijama kako bi se predvidele dodatne opcije koje bi potrošači možda cenili. Primera radi, kupcima određene knjige na sajtu Amazon.com se nudi informacija koje su još knjige kupili drugi kupci te iste knjige. Alternativno, pametni agenti mogu da razviju model potrošačkih preferencija na osnovu analize prethodnih kupovina istog potrošača ili uz upotrebu drugih merila kako bi dobili atribute značaja i atribute vrednosti kojima gravitira potrošač.

Uspeh raznih novih pristupa zadovoljenju potreba pojedinačnih potrošača zavisi od reakcija potrošača na pojedinačno prilagođene ponude. Stav mnogih zagovornika ovih pristupa se zasniva na pretpostavci da potrošačke preferencije mogu biti otkrivene, što onda omogućava marketarima (ili agentima) da isporučuju prilagođene ponude koje su superiornije u odnosu na druge raspoložive opcije i stoga smatraju da će one biti nagrađene od strane potrošača. Međutim, kako se vidi iz daljeg razmatranja, naše sadašnje poznavanje načina na koji se konstruišu preferencije potrošača nam govori, da će na potrošačevu ocenu kastomizirane ponude i reakciju na nju, verovatno uticati mnoštvo raznih drugih faktora, koji nisu povezani sa "stvarnim" stepenom usklađenosti ponude sa potrošačevim preferencijama.

IMPLIKACIJE KOJE IMA KONSTRUKCIJA POTROŠAČKIH PREFERENCIJA NA NJIHOVO PROCENJIVANJE KASTOMIZIRANIH PONUDA

Među istraživačima koji se bave analizama odluka potrošača, sve više se javlja konsenzus da, u mnogim slučajevima, potrošači nemaju jasne preferencije koje se od njih mogu saznati. Umesto toga, potrošači najverovatnije konstruišu svoje preferencije kada se suoče sa potrebom da donesu neku odluku. Činjenicu, da je veća verovatnoća da se preferencije konstruišu nego izvlače od potrošača potrkrepljuju mnogi dokazi, koji govore da  su preferencije zavisne od raspoloživih okvirnih mogućnosti, karakteristika konkretnog zadatka odlučivanja i konteksta izbora. Primera radi, Levin i Gaeth ističu da su potrošači koji su probali mlevenu govedinu koja je opisivana kao 80% suva, rangirali više nego potrošači kojima je rečeno da je (ista) govedina 20% masna. Isto tako Simonson i Tverski su demonstrirali da će potrošači radije za 6$ kupiti olovku marke Cross, nego neku drugu, ne tako poznatu olovku za istu cenu.

Činjenica da se preferencije potrošača često konstruišu a ne otkrivaju ima značajne implikacije na efektivnost pristupa koji se baziraju na prilagođavanju ponuda prema pojedinačnim potrošačima. Ovi pristupi će pružati najveću vrednost potrošačima, i posledično najveću prednost marketarima koji ih koriste, u slučajevima kada su ispunjeni sledeći uslovi:

a) potrošači imaju jasne i relativno stabilne preferencije,

b) potrošači sami, ne mogu lako definisati svoje preferencije precizno i identifikovati raspoloživu opciju koja bi im najviše odgovarala,

Join now!

c) skupljajući informacije o pojedinačnim potrošačima, marketari mogu otkriti njihove preferencije i uz pomoć tih informacija napraviti ponude koje će biti u skladu sa tim preferencijama,

d) potrošači su u stanju da prepoznaju i povoljno reaguju na ponude koje odgovaraju njihovim preferencjama.

Prvi uslov je dosta jasan. Lakše je zadovoljiti jasne i stabilne, nego nejasne preferencije koje su podložne uticaju raznih faktora. To jest, ako su preferencije jasne i stabilne, onda će tehnika kojom se efikasno otkrivaju te preferencije omogućiti marketaru da generiše ponudu koja tačno odgovara potrebama potrošača. Treba znati i to, da čak i kad potrošači nemaju jasne ...

This is a preview of the whole essay